Een scheepsbouwer in de Delta, Cees Droste Jan Hendriksen 24 Binnenkort staat Cees Droste, geboren en getogen in Hoorn, op de planken van de toneelvereniging van Baarland. Een dorpje in de Zak van Zuid Beveland van ruim 600 inwo ners maar wel met 20 verenigingen. De voertaal, ook op de planken, is er Zeeuws. 'Ik spreek geen woord Zeeuws' zegt Cees met een lachje 6maar ja, ze zochten een Hollandse boer'. Hoe komt een scheepsbouwer van het IJsselmeer verzeild in de Zak? Urenlang praten met Cees en Liesbeth Droste aan de eettafel van hun gezellige huis in Baarland terwijl de novemberzon schuin over de tafel strijkt, levert het volgende verhaal op. 'Ik ben van 18 september 1948. Nee, mijn vader was helemaal geen scheepsbouwer, hij was musicus en speelde in een circusorkest. Ook mijn moeder zat in het begin in de muziek, tot er kinderen kwamen. Mijn ouders zijn vrij vroeg gescheiden. Ik ging 's zomers vaak met mijn vader mee met het circus. We woonden in Hoorn aan de haven en ik zat als klein jochie al te klooien aan de waterkant. Van mijn ome Klaas kreeg ik een bootje, dat was een 12 m2, waar ik meteen aan begon te timmeren. Die viel uit elkaar toen ik hem een keer uit het water haalde. Ik knapte een ouwe kano op maar een tijdje later bouwde ik zelf kano's. En ik begon er als jongen ook al snel in te handelen. Ik ging naar de ambacht school en toen ik een jaar of vijftien was, kocht ik een spiegelsloep. Die heb ik helemaal varend en zeilend gemaakt. Ik ontwierp zelf het tuig. Na de ambachtschool deed ik toela tingsexamen voor de UTS. Maar omdat ik voor één vak een 7- haalde in plaats van een 7 werd ik niet toege laten. En dat is een van de beste dingen die me ooit overkomen zijn, want nu ging ik naar de HBS in Hoorn. Dat was een gouden tijd want het was een heel vooruitstrevende school. Ik heb daar drie jaar op gezeten en mijn tekenleraar was Peter Dorleijn. Ja, "de' Peter Dorleijn. Peter is Horenaar en ik ben Horenees. Voel je het subtiele verschil? Binnen de kortste keren timmerde ik mee aan de botter van Peter, toen al de MK 63. Toen ik een jaar of vijftien was, in mijn HBS- tijd begon ik ook jachten in te timmeren. Het vak heb ik eigenlijk mezelf geleerd, wat ik zie, kunnen mijn handen. Maar ik leerde ook varen met de schepen. Ik zat volop in het zeilers- en botterwereldje. Toen ik een jaar of achttien was ging ik bij Piet Dekker op zijn werf in Kortenhoef werken. Ik had verkering in Utrecht in die tijd en in Kortenhoef, dan was je al een aardig end op streek richting Utrecht.' Ook volgt Cees een cursus Jachtbouw 25 een ambtenaar in het complot, dat weet ik allemaal niet meer. Er was een echte receptie. We kregen babykleertjes en iemand van de vakbond kwam met een centrifuge aanzetten, handig voor de luierwas. Tijdens het feest ben ik op een tafel gaan staan en heb ik verteld dat het alle maal een grap was. Dat viel niet bij iedereen goed, weet ik nog wel.' Jouke en Liesbeth logeerden bij de 'bruid'. De volgende ochtend ging Cees daar ook naar toe, hij vroeg aan Liesbeth of ze met hem uit wou. Precies een jaar later zijn ze getrouwd, op 20 maart 1972. Cees is dan 23 jaar oud. bij het NTI, een cursus waar hij erg enthousiast over is, daar leerde je goed technisch tekenen. Liesbeth in beeld Wanneer kwam Liesbeth in Cees zijn leven? Liesbeth breed lachend: Tk leerde Cees kennen op zijn bruiloft. Ik snap dat je dat niet snapt. Ik woonde in Haarlem en ik werd door Jouke Volgers, iemand uit het botterwereldje, gevraagd om mee te gaan naar een feest in Hoorn, het huwelijk van ene Cees en Carla. Jouke vond het niet gezellig om alleen te gaan.' Cees: 'Eigenlijk was het een grap die volkomen uit de hand liep. Je moet weten dat er negen maanden na de Hoornse kermis altijd een geboortegolf door Hoorn klotst. Ik had met een stel vrienden zin in een groot feest en we verzonnen dat Carla en ik gingen trouwen en dat daar ook een beetje haast bij was. Carla heeft maandenlang met een kussen in haar hotpants - die waren toen in de mode - gelopen. We trouwden in het Gemeentehuis van Heerhugowaard. Kennelijk zat er ook Samen bedrijf opbouwen Cees en Liesbeth kopen de tjalk 'Lente- ment en avant' (Zachtaan vooruit), dat wordt hun woonwerkschip. Ze leggen het aan de Loskade in Hoorn. Liesbeth brengt een vast salaris in. Ze werkt op het Laboratorium van het ziekenhuis in Hoorn. Cees begint na hun huwelijk een eigen bedrijf, hij start met jachtreparaties. Vanaf het begin doet Lies beth volop mee. Al snel krijgen ze hun eerste grote klus. In de botter VN 66 moet een heel nieuw voor schip. Met een kraan wordt het schip op de wal gezet. Cees: 'Tja, daar sta je dan met 20.000 gulden in je zak bij de houtboer. Maar in het begin hadden we niks, zelfs geen gereedschap. Wanneer iemand kwam voor een boorklusje, dan zei je: "Ik heb nu geen tijd, ik doe het vanavond wel even. Dan zat je 's avonds stiekem te boren omdat je je schaamde voor dat handgereed schap en zei je de volgende ochtend: "Oh, ja dat was zo gepiept". Maar het gaat heel snel. Binnen de kortste keren staat er een heel rijtje botters op de gracht, midden in de binnenstad. Er komt al heel gauw een paar man personeel. Houtinkoop doen Liesbeth en Cees samen. En ook de offertes, Cees zet iets op een klad blaadje en Liesbeth werkt het uit. Lies beth doet ook de planning en de boek houding van het bedrijf. In het begin doet ze dat allemaal naast haar werk in het Ziekenhuis, maar wanneer hun dochter Floor wordt geboren, komt ze thuis. Wanneer hun tweede kind Daan naar de lagere school gaat, in 1985, gaat Liesbeth weer werken bij de Trom- bosedienst. Cees: 'We misten daar op de gracht natuurlijk een helling. Wanneer er een schip kwam voor een klein klusje onder de waterlijn, bijvoorbeeld iets aan de schroef, dan kon je hem niet helpen. De botters stonden eigenlijk bij mijn buren op de stoep, 't Is ongelofelijk maar we hebben in al die jaren maar één keer een klacht gehad. Toen stond ik 's avonds om halfelf nog te schuren en kon het kind van de buurvrouw niet slapen. Ons bedrijf liep als een trein maar we konden daar op den duur \5ja^. Liesbeth en Cees Droste met hun hond Boeuf, 2001. ='Öehoud^° CONSENT NR. 21, VOORJAAR 2005 Cees aan de helmstok van de door hem gerestaureerde spiegelsloep met zwaarden, voor Hoorn, 1964. CONSENT NR. 21, VOORJAAR 2005 Zo zag Cees eruit in 1968 als schipper op een botter. behoud*0

Consent | 2005 | | pagina 14