L. van Dijk 8 afval overblijft na het zagen. Doorgaans beoordelen de handelaren daarom de stam, en blijft de kruin eigendom van de verkoper, als brandhout. Maar als er krommers moeten gekocht wordt primair naar de kruin gekeken, en is de stam eigenlijk bijzaak. Zo kan het gebeuren dat de aangeboden stammen van mindere kwaliteit zijn, maar dat er mooie krommers in de kruin zitten. Dan wordt er een laag bod uitgebracht in de hoop dat de krommers voor een klein prijsje mee gekocht kunnen worden. Maar als de partij naar een andere handelaar gaat die meer in de stam ziet, dan moet worden onderhandeld over de kruin. Om bruikbare krommers over te houden moet dan de stam lager wordt afgezaagd, en de takken hoger. In dat geval moet met zowel met de koper van de stam als met de eigenaar van de takken worden onderhandeld. De verkoop van de rechte stammen is eenvoudiger, maar nog altijd specia listen werk. Sterk gebogen stammen zijn bijvoorbeeld minder aantrekkelijk voor de meubelindustrie, maar juist weer goed voor scheepsbouw en - restauratie. Die worden daarvoor meteen gemerkt. Het blijkt mogelijk voor een kenner om aan de schors van een boom met grote zekerheid de kwaliteit van het hout te beoordelen. Bepaalde eigenaardigheden duiden bijvoorbeeld vorstschade aan, waardoor de structuur van de stam is beschadigd. Er kunnen dan geen planken van worden gezaagd. Bepaalde vergroeiingen die het hout ongeschikt maken voor constructieve toepassingen (bronjeu of 'pattes de chat') zijn juist weer goed voor speciale of decoratieve doeleinden, mits ze mooi genoeg zijn. Ook moeten de opgegeven lengte en diameter van de stam geverifieerd worden, wat niet altijd eenvoudig is. Zeker niet als het giet van de regen. Soms is een stam "gestraft", wat inhoudt dat een kleinere lengte wordt opgegeven dan gemeten. Dat is dan een indicatie dat er ofwel een spechtgat in zit, ofwel rot, of dat er iets anders mis is. Al met al is het wel duidelijk dat de koper veel ervaring moet hebben, en altijd ter plaatse moet gaan kijken waar hij op biedt om miskoop te voorkomen! Als dan de koop gesloten is worden afspraken gemaakt om te kappen. Dat brengt vaak ook problemen met zich mee, omdat de omringende bomen niet beschadigd mogen worden. Vandaar dat veelal door de eigenaar wordt gekapt in opdracht van de koper. Maar dan moet er wel gekeken worden dat de stammen niet te kort worden afgezaagd en dat ze bij het vallen niet bescha digen. Arbeidsintensief Vooraleer een partij gekocht wordt moet er dus minimaal twee maal een bezoek aan het bosperceel worden gebracht: een keer om te kijken en een keer om te veilen. In het geval van krommers kan dat oplopen tot vier bezoeken voor de diverse onderhande lingen. Vervolgens moet er een oogje in het zeil worden gehouden tijdens het kappen om te voorkomen dat de stam A^ja kapot valt. Om de partij te transporteren wordt de hulp van een gespecialiseerd bedrijf ingeroepen. Met rechte stammen is dat betrekkelijk eenvoudig, maar krommers laten zich niet zo gemakkelijk en effi ciënt stapelen, waardoor er bij het verladen nog heel wat komt kijken. Als het gekochte hout op de zagerij is gearriveerd wordt het opgeslagen. De stammen worden tot planken gezaagd en onder afdak opgetast met afstands latjes ertussen om de wind de gelegen heid te geven de planken te drogen. Op de kopse kant wordt er een latje tegen de plank aangespijkerd, om scheuren te voorkomen. De dikte van de planken varieert van 15 mm tot 10 cm of meer, naar gelang de behoefte van de handel. 9 gelang de afmetingen en conditie. Het langshout bijvoorbeeld (gezaagde stammen) kost dit jaar in de orde van 750 Euro per kubieke meter. Die prijs wordt weer beïnvloed door de zwaarte van de stam. Hoe dikker hoe zeldzamer en dus duurder. Krommers zijn wat goedkoper, kwartiers gezaagd en gekantrecht hout is weer duurder. Het hout voor de restauratie van de Alcyon kwam voornamelijk uit Dene marken, net zoals voor de YE 36. De Th 49 wordt gerealiseerd in deels Frans en deels Deens hout, omdat de hele order door de tijdsdruk niet allemaal bij één leverancier te verkrijgen was. Een echt Europees project. Het is duidelijk dat de houthandel een zeer oud specialisme is, wat op geen school wordt onderwezen. Het komt alle maal neer op langdurige ervaring en liefde voor het vak. Een houthandelaar moet niet alleen kennis van het hout hebben, hij moet ook heel goed zijn inge voerd in de wereld van het hout om bij de juiste veilingen te worden uitgeno digd. En hij moet een gedetailleerd beeld van de markt hebben om in te kunnen schatten welke houtsoorten, formaten en diktes hij moet opslaan. Het is met andere woorden een ambacht dat in de (langdurige) praktijk moet worden geleerd en wat met de andere ambachten zoals de houtscheepmaker, de smid, en de tuiger, dreigt verloren te gaan. Reden te meer om nu op te tekenen hoe het was en hoe het is, voordat al die kennis voorgoed verloren gaat. Met dank aan de heer G.R.F. Zwanikken. Het hout dat bij scheepsrestauraties wordt verwerkt moet minstens twee jaar gedroogd zijn na het zagen. Het droogproces gaat langzaam, met als vuistregel een centimeter per jaar. Dat wil zeggen dat een 4 cm dikke plank in ongeveer twee jaar de juiste vochtig heidsgraad heeft bereikt (±18%). Zo kan er bij een zagerij wel twee of driehonderd kubieke meter hout of meer in opslag liggen. De krommers worden gezaagd als er vraag naar is, want die zijn anders voor ieder schip. Aan de hand van een mal wordt bepaald hoe precies een krommer op de zaagtafel moet worden gelegd om de juiste vorm eruit te krijgen en om het hout maximaal te benutten. Daarvoor moet de zager een goed driedimensio naal inzicht hebben, wat zich gedurende een jarenlange prak tijk ontwikkelt. Goede zagers zijn zeldzaam en, omdat er steeds minder met dit soort hout wordt gewerkt, ontbreekt ook de mogelijkheid tot opleiding. Ons verbruik Bij de volledige restauratie van een hoogaars of hengst van een kleine 14 meter wordt ongeveer 55 kubieke meter hout verwerkt. De helft daarvan is voor de krommers, de rest is recht hout voor de gangen en de liggers. Maar van die hoeveelheid is circa 70 procent afval! Dat zit vooral in de krommers, waarvan doorgaans maar een klein gedeelte kan worden gebruikt. Van het rechte hout valt veel minder af. De prijs van het eikenhout varieert naar Eiken voor gangen, krommers, roeren en zwaarden. Voor betimmering o.a.: Am. kersen Mahonie Bubinga Zw. Peren Iroko Teak •3S Zijtak 8-10 1251 RS Laren N.H. Tel. 035-5311024 Fax 035 - 5382871 Krommers in het schip. De vorm van de boom is nog herkenbaar. Stammen worden met de hand nagemeten. CONSENT NR. 21, VOORJAAR 2005 De bestemming is duidelijk. Inlands eiken op de Hoge Veluwe. H o u t h a n d e I - Z a g e r i j B.V. CONSENT NR. 21, VOORJAAR 2005

Consent | 2005 | | pagina 6