VOORWOORD Toen Walcheren in 1945 op de zee moest worden heroverd, was de strijd zeer zwaar. Het is dan ook begrijpelijk, dat de schrijver A. den Doolaard, die hem van dichtbij meemaakte, in een van zijn gedichten de mens aan de prinsen, die de oceanen bevelen, laat vragen om een wapenstilstand. Het is een bede maar een waarschuwing tegelijker tijd, wanneer hij zegt: 'Maar tussen U en ons zij 't hecht verbond Gesloten op den derden scheppingsdag, Toen God de wateren naar de wateren zond En 't land voor 't eerst den hemel blinken zag. Dat dit zo blijve; als ooit Uw grimmigheid Zich weer opnieuw aan onzen dijk vergrijpt. Als Ge ooit ons dagen durft tot nieuwen strijd, Dan strijden wij, door Walcherens strijd gerijpt.' De status quo werd echter niet gehandhaafd. De mens die wist, dat de beste ver dediging in de aanval ligt, sloot de Brielse Maas en de Botlek af. Hij won de gronden van het Zuider-Sloe en stelde de gevaarlijke Braakman buiten gevecht. Toen kwam onverwachts de grimmige tegenaanval van de zee, die uitgroeide tot de nationale ramp van 1953. Weer streed Nederland en versloeg opnieuw de erfvijand, maar het weet, dat het gevaar blijft dreigen, wanneer niet een zwaar bolwerk wordt opgebouwd. Het Deltaplan kreeg gestalte en met de uitvoering werd reeds begonnen. De Staten- Generaal voteerden de gelden om de Hollandsche IJssel af te sluiten, om aan te vangen met de werken in het Haringvliet en een begin te maken met de uitvoering van het Drie-eilandenplan. Een groot en moeilijk werk is daarmee begonnen. Een werk dat alleen maar tot uitvoering kan komen door gebruik te maken van de bijzonder rijke ervaring, die Nederland in de laatste 40 jaren heeft opgedaan. De Zuiderzeewerken zijn nog steeds een voorbeeld van hetgeen men door kunde kan bereikenhet dijksherstel in 1953 toont de macht van een wilskrachtig volk; de aannemers beschikken over een grote bagger- vloot en kunnen daarom de ongetwijfeld zware opgave aanvaarden, om de zeegaten in het zuidwesten van het land te blokkeren. Het zal een werk zijn, dat in een snel tempo moet worden uitgevoerd, want door het bouwen van dijken in getijstromen beïnvloedt men deze op drastische wijze. De techni cus is bereid om in zijn strijd met de zee het normale risico van tegenslagen te aan vaarden. Hij voelt zich niet verantwoord een onnodig grotere gevarenkans te accep teren. De deltawerken zullen door het Nederlandse volk worden uitgevoerd om zijn gebied veilig te stellen tegen overstromingen. Het Nederlandse volk moet kennis kunnen nemen van de voortgang der werkzaamheden en van de problemen, die daarbij moeten worden overwonnen. Het drie-maandelijks bericht over de deltawerken zal trachten die voorlichting te geven. Op het moment, dat waterbouwkundig Nederland alle krachten verzamelt om de aanval te beginnen, verschijnt thans het eerste nummer. Mogen deze drie-maandelijkse berichten getuigen van de taaiheid en de kracht van het Nederlandse volk in zijn strijd tegen de zee. P. Ph. Jansen Hoofd van de Deltadienst 2

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1957 | | pagina 3