G revel ingen 25 jaar Voorlopige tijdschema voor uitvoering van het Deltaplan 2 A. DE WERKEN VAN HET DELTAPLAN Reeds zeer spoedig nadat de stormramp van 1953 de noodzaak van betere beveiliging tegen de zee had aangetoond, werden de plannen tot verbetering der waterkeringen opgemaakt. Globale schattingen over de duur der in het zuidwestelijk deel van Nederland uit te voeren werken wezen in de richting van ten hoogste 25 jaar, zodat men aannam dat zij omstreeks het jaar 1978 zouden kunnen worden voltooid. Nadere bestudering doet verwachten dat voor de uitvoering van het Deltaplan inder daad het jaar 1978 aangehouden kan worden, indien de werken met kracht worden aangepakt en voortgezet. Men moet bij de beoordeling van het betreffende tijdschema bedenken, dat kostbare en moeiüjke werken in stroom en golf tot stand moeten worden gebracht. Het is daar om noodzakelijk die werken in een bepaalde volgorde uit te voeren. Die volgorde zal dan zodanig moeten zijn, dat geen ontoelaatbare tussenstadia kunnen optreden en dat bovendien de ervaring, opgedaan bij de uitvoering van het kleinere werk, ten nutte kan worden gemaakt bij het grotere. Daarom zal de afsluiting van het Veeregat vooraf moeten gaan aan de afdamming van het Brouwershavenschegatdeze op haar beurt aan die van de Oosterschelde. Wil men inderdaad de afsluiting van de Oostèrschelde in 1978 voltooien, dan zal met de werken in het Veeregat onmiddellijk moeten worden begonnen. Voor 1958 is dan ook reeds een bedrag voor deze werken in de begroting opgenomen. De totale uitvoeringstijd van het Deltaplan wordt dus bepaald door de aangeduide dammenbouw in het Veeregat, Brouwershavenschegat en Oosterschelde. De bouw van de Haringvlietsluizen, de Volkerakdam en de Grevelingendam moet daar op de juiste wijze worden ingepast. De taak van de Grevelingendam ligt voornamelijk in het opheffen van de communi catie van het Grevelingenbekken met de Oosterschelde, waardoor de Brouwershaven- schegatdam en de Oosterscheldedam inderdaad na elkander kunnen worden gesloten, zonder dat ontoelaatbare stroomsnelheden in het Zijpe optreden. Hij zal tevens verlagend kunnen werken op de stormvloedstanden in het Volkerak en aldus enige compensatie bieden voor de verhoging, die deze standen door de bouw van de Volkerakdam zullen ondergaan. De plaats van de Volkerakdam in het tijdschema is nog niet nauwkeurig vastgesteld. Wanneer echter de thans reeds aangevangen Haringvlietafsluiting voltooid is, dan Hollandsche IJssel Veeregat en Zand- kreek Volkerak Haringvliet Brouwers- havensche Gat Oosterschelde TIJDSCHEMA VOOR DE UITVOERING VAN HET DELTAPLAN

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1957 | | pagina 2