tisch is getoetst, was reeds bekend aan welke minimale faalkans het schuifontwerp moest voldoen. Op basis van deze aanpak is een grote hoeveelheid onderzoek uitgevoerd door een groot aantal onderzoeksinstituten. De resulta ten van deze onderzoeken maakten het mogelijk de omvang van de reparaties sterk te verkleinen. In de ontwerpberekening van de schuiven zijn bezwijkmechanismen als gevolg van de overschrijding van de trek- en drukspanningen en als gevolg van vermoeiing expliciet getoetst. Een toetsing van het moedermateriaal op CTOD-waarde is niet gebruikelijk, en is dan ook voor het ontwerp van de schuiven niet uitgevoerd. Voldoet het materiaal aan de rekgrens en aan de kerfslagwaarde, dan kan worden aangenomen dat ook de CTOD-waarde 460 van het materiaal voldoende hoog zal zijn. Deze veronderstelling is naderhand bevestigd door de resultaten van het uitgevoerde onderzoek. Voor bezwijken door overschrijding van de trek- en drukspanning is per knoop uitgerekend welke spanningen er optreden ten gevolge van de rekenbelastingen. Deze spanningen zijn vergeleken met de laagstgevonden waarde voor de rekgrens van 280 N/mm2. Door gebruik te maken van de nog aanwezige ruimte in de rekenbelastingen bleken alle knooppunten aan dit bezwijkmodel te voldoen. Deze ruimte is trouwens ontstaan doordat men thans een groter lekdebiet aanneemt bij gesloten kering, onder meer door golfoverslag en lek door de drempel. Het verval over de kering is daardoor in werkelijkheid kleiner dan in het ontwerp was aangenomen. Fig. 4. Omvang en plaats van het materiaaldefect Slijpen van de lasteen Hierdoor kon ook de rekenbelasting worden verlaagd. Voor de toetsing van bezwijken als gevolg van vermoeiing gelden dezelfde uitgangspunten als in de ontwerpberekening. Bij brosse breuk gelden beperkingen ten aanzien van de toelaatbare scheurdiepte. In de ontwerpberekening werden relatief grote scheurdiepten toegelaten, tot de helft van de wanddikte. Maar doordat brosse breuk kan optreden, is de toelaatbare scheurdiepte aanzienlijk verkleind. Voor de toetsing van bezwijken door brosse breuk zijn naast het initiële defect van belang het toelaatbare effect en de maximaal optredende spanning. Het initiële defect omvat alle defecten in de constructie op het moment dat ze de fabriek verlaat. Ondanks alle ultrasone en magnetische scheuronderzoo- ken kunnen er nog kleine initiële defecten

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1987 | | pagina 18