schatting; binnen de groep filtrerende schelpdieren is een duidelijke verschuiving naar meer mosselen en minder kokkels; de bruto primaire produktie wordt nu duidelijk hoger geschat, en wel op 350 ton koolstof per dag; de import van organisch koolstof uit de Noordzee blijkt marginaal, ongeveer 10 ton per dag, terwijl vroeger 370 ton werd aange nomen; tenslotte wordt de mineralisatie van afgestorven materiaal nu hoger ingeschat. Met name uit de laatste drie punten volgt dat het Oosterscheldesysteem niet afhankelijk is van import van organische stof uit de Noordzee; het is een autarkisch systeem. Opvallend is het grote stoftransport uit de waterfase via de filtrerende schelpdieren naar de bodem. Dat de Oosterschelde vrijwel een gesloten systeem blijkt te zijn, betekent natuurlijk niet dat de stormvloedkering geen enkele invloed heeft, ofschoon er dus geen sprake is van gedwongen i-mportbeperking. Er veranderen zeker processen in het estuarium. Zo zal de helderheid groter worden omdat er minder slib opwervelt als gevolg van de lagere stroomsnelheden; dit kan leiden tot een hogere primaire produktie. Daartegenover staat echter de lagere nutriëntenbelasting als gevolg van de compartimenteringsdammen Zoals gezegd worden deze interne processen 496 De stormvloedkering kan de uitwisseling reguleren tussen Noordzee en Oosterschelde op basis van het jaargemiddeldenmodel geschematiseerd tot een simulatiemodel dat van dag tot dag het systeem kan doorrekenen Dit is de tweede fase van het modelonderzoek Met behulp van dat model zullen de gevolgen van de kering op het ecosysteem kunnen worden ingeschat. Maar ook is de potentiële draagkracht voor de schelpdieren naar verwachting te berekenen, en kan het model een operationeel middel zijn bij toekomstige beleidskeuzen. De resultaten zullen in 1987 beschikbaar komen. Als voorproefje toont figuur 5 een tentatief beeld van het chlorofylgehalte in het oostelijk deel van de Oosterschelde, gebaseerc op onvolledige gegevens. Voor een gemiddelc jaar is de oorspronkelijke situatie vergeleken met de toekomstige. In de figuur is te zien dat het omgaan met onzekerheden een belangrijk facet van het modelleren van ecosystemen is. Zoals bij het jaargemiddeldenmodel is getoond, hoeven onzekerheden echter een zinvol resultaat niet in de weg te staan.

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1987 | | pagina 54