De schaapskudde, een eerste seizoen U heeft ze vast al eens gezien: in West- Zeeuws-Vlaanderen grazen sinds deze zomer zo'n 200 Drentse heideschapen op de dijken van Het Zeeuws Landschap in de gemeenten Oostburg en Sluis-Aardenburg. 'Drents' zult u zeggen, 'wat doen die daar?' Jan Klomp uit Groede en schaapsher der van deze kudde heeft er een pas klaar antwoord op. Het Drentse heide- schaap is een sterk ras dat zichzelf redt, in weer en wind, in zomer en winter, zonder bij voederen en daarom is dit schaap zo geschikt voor natuurbeheer. En daar gaat het de Stichting Dijk en Kreekbeheer, coördinator van de schaapskudde in de eerste plaats om. Bloemdijken Ook vroeger werden de binnendijken in Zeeuws-Vlaanderen begraasd door schapen, hetzij binnen uitgerasterde stukken dijk, hetzij met een schaapher der. Deze laatste vorm van beheer is al geruime tijd verdwenen. Uitgerasterde dijken komen hier en daar nog voor, maar de dijkvakken worden meestal bemest, waardoor veel natuurwaarden verloren zijn gegaan. Door het ontbreken van een verschra- lingsbeheer kregen de bloemdijksoor- ten, die afhankelijk zijn van een voed- selarm milieu, geen kans. Ze verloren de concurrentiestrijd met engels raai- gras en ruigtekruiden als brandnetels en distels. Een schaapskudde kan hierin verandering brengen. Door begrazing vindt er op grote delen van de dijk ver schraling plaats, er worden gaten in de zode getrapt en paadjes gelopen, waar door zaden van de bloemdijksoorten kans krijgen om te kiemen. Distels U zult begrijpen dat na een half jaar begrazing de bloemdijksoorten nog niet terug zijn, maar je ziet volgens Jan Klomp zeker al resultaat. Toen hij deze zomer met de schaapskudde startte, kwamen het gras, de brandnetels en de distels tot ver boven zijn knie. De schaapskudde verdween als het ware in het gras. Maar de vele schapenmondjes maakten hier korte metten mee. Zelfs brandnetels en distels gingen goed naar binnen. Tot blijdschap van de aan de Herder Jan Klomp Foto: Peter Verdurmen dijk grenzende boeren. Eindelijk wer den de distels eens aangepakt! En dat een ondeugend schaap in het voorbij gaan eens een suikerbiet snaait, nemen ze voor lief. 'Maar dit komt zelden voor hoor', vertelt Jan sussend. Hij heeft de schapen inmiddels goed onder controle. En ook de herdershonden hebben veel bijgeleerd. Momenteel heeft hij er drie, waaronder een jonkie. "Fenga is een slimme hoor, die heeft snel door wat je van hem wil", vertelt Jan trots. Het samenspel tussen herder en hond, dat vindt hij één van de mooi ste aspecten van het herdersvak. Toeristen Ook de toeristen reageren enthousiast. Het komt regelmatig voor dat mensen even van de fiets stappen om een praat je te maken. Met name Duitsers zijn zeer gecharmeerd van de schaapskud de. Kuddes die ze uit Duitsland ken nen. Alleen lopen ze hier niet op de open hei, maar op de dijk! Vanwege het toeristische karakter van de kudde is ook de gemeente Oostburg een voor stander van de kudde. Dit blijkt onder meer uit de jaarlijkse subsidie die ze ter beschikking stelt. Toekomst Hoewel er tevredenheid over het ver loop van de start is, zijn lang niet alle problemen opgelost. Zo is er dit jaar nog geen zekerheid over een stal voor de schapen. En zo'n onderkomen is tij dens de lammertijd in januari en febru ari hard nodig. Ook lukt het nog niet om van het waterschap een vergoeding te krijgen voor het beheer van de dij ken. En het is toch een aardig stuk werk, en daarmee geld dat hen door de schapen bespaard wordt. Dat is jammer omdat de Stichting Dijk- en Kreek- behoud de route graag samen met Jan zou willen uitbreiden. Kortom: er wordt op alle fronten nog hard gewerkt om de kudde de ruimte te geven die in West-Zeeuws-Vlaanderen zo overvloedig aanwezig is. Melissa Ernst, Zeeuwse Milieu Federatie medewerkster duurzame landbouw. 11

't Duumpje | 1999 | | pagina 11