De Schelde en de zware metalen In het vorige Duumpje schreef Thijs Kramer over een verdere verdieping van de Westerschelde en de opgerichte estuariumwerkgroep. In dit artikel gaat hij nader in op een onderzoek dat uitgewezen heeft dat verhoging van het zuurstofgehalte in de Schelde een averechts effect heeft op de concentratie zware metalen in de Schelde. Het idee dat meer zuurstof in de Schelde beter voor de natuur zou zijn, blijkt toch iets gecompliceerder te zijn. Uit onderzoek naai" het gedrag van zware metalen (ZWM) in het Schelde- estuarium uitgevoerd door Gerdjan Zwolsman (Rijksinstituut voor Inte graal Zoetwaterbeheer en Afvalwater behandeling RIZA, Dordrecht) bleek dat een verhoging van de zuurstofcon centratie in het Schelde-estuarium een verhoging van de biologische beschik baarheid van zware metalen in zwe vend materiaal tot gevolg heeft, en ook in de waterbodem en intergetijde- gebieden (platen en schorren). Om een nadere verklaring te geven is enig inzicht nodig in de processen die in de Schelde plaatsvinden. Een aantal processen is van belang voor het geo- chemische evenwicht van zware meta len in de Schelde: 1 Er vindt menging plaats van zoet vervuild rivierwater met schoon zout zeewater. Dit proces zorgt voor een geleidelijke verbetering van de waterkwaliteit in de richting van de riviermonding door verdunning. 2 Bezinking van zwevende stof en op- werveling van bodemslib zorgen ook voor een herverdeling van zwa re metalen die gebonden zijn aan deeltjes. 3 Ook chemische processen zoals afbraak van organisch materiaal, omzetting van ammonium in nitraat en beluchting spelen een rol in de beschikbaarheid van zware metalen. Over het algemeen worden zware metalen die gebonden zijn aan deeltjes maar in geringe mate opgenomen door organismen. Met name de zuurstof concentratie van het instromende water bepaalt de beschikbaarheid van deze schadelijke stoffen. De lage zuur stofconcentraties en de aanwezigheid van sulfides in de zomermaanden (april t/m september) zorgen voor een relatief lage concentratie aan opgeloste metalen in deze periode, terwijl de hogere zuurstofconcentraties in de winter ervoor zorgen dat de hoeveel heid opgeloste zware metalen dras tisch toeneemt. Deze toename van opgeloste zware metalen kan zeer na delig zijn voor organismen die zich voeden in het Schelde-ecosysteem, omdat deze juist in opgeloste vorm door organismen opgenomen kunnen worden. lozingen die het concentratieverloop van zware metalen in de rivier bepa len, maar ook geochemische proces sen. De sulfides in de zwevende stof zijn afkomstig uit het zuurstofloze rivierwater en/of uit de waterbodem. Zij kunnen dan ook alleen onder zuur stofloze omstandigheden bestaan. Tij dens het transport door de brakwater zone neemt het zuurstofgehalte van de waterkolom sterk toe, wat een hogere oplosbaarheid van de gebonden zware metalen tot gevolg heeft. De zuurstof concentratie en tevens de beschikbaar heid van de zware metalen nemen hier geleidelijk toe. 'Geochemischeprocessen Het zijn vooral geochemische proces sen die de concentraties opgeloste zware metalen in de rivier doen veran deren. In de laag-saliene zone rond Antwerpen zorgt de hechting aan sul fiderijk opgewerveld bodemslib voor een relatief lage concentratie van op geloste zware metalen. Voorbij Ant werpen richting monding, dus na pas sage van deze laag-saliene zone, ne men de concentraties over het alge meen weer toe en bereiken een maxi mum in het brakwatergebied van het estuarium. Het zijn dus niet alleen de industriële Intergetijdegebieden Een tweede bron van opgeloste zware metalen zijn de intergetijdegebieden in de brakwaterzone, waar ook mobilisa tie van zware metalen is gevonden. In de zoute mariene zone nemen de con centraties dan weer af, want hier speelt mobilisatie geen rol meer en treedt alleen maar verdunning op met relatief schoon zeewater. Over het algemeen nemen de gehaltes in zwevende stof en de waterbodem af richting riviermonding. Dit komt ener zijds door de menging van rivier- met zeeslib en het betrekkelijk geringe effect van mobilisatie op de samen stelling van zwevende stof. 2

't Duumpje | 1999 | | pagina 2