Algemene Ledenvergadering Agendapunt 2 Agendapunt 3 Verenigingsjaarverslag 2021 Agendapunt 4 Jaarverslagen van de werkgroepen Jeugdwerkgroep 'de Visdiefjes' Knotwerkgroep In het veld: Vogelwerkgroep De vereniging heeft gemeend de gebruikelijke opzet en verslaglegging ten behoeve van de ALV te handhaven. De statutaire bijeenkomst is, met inachtne ming van alsdan vigerende Corona-regelgeving, voorzien op vrijdag 25 maart. Locatie: Dorpshuis 'Sintepier', Sint Pieterstraat 3,4504AK Nieuwvliet. Aanvang: 19.30 uur. Agenda 1Opening door de voorzitter 2. Jaarverslag 2021 van de vereniging 3. Jaarverslagen 2021 van de werkgroepen 4. Financieel verslag 2021, verslag kascommissie en begroting 2022 5. Verkiezing nieuw lid kascommissie 6. Bestuursverkiezing 7. Statutenwijziging 8. Rondvraag Het programma na de pauze is nog 'under construction' maar ongetwijfeld wordt hieraan, als gebruikelijk, een aantrekkelijke invulling gegeven. Kijkt u af en toe even op www.duumpje.nl. Aangezien Algemene Ledenvergaderin gen in 2020 en 2021 door Corona werden afgelast, zijn hiervan geen verslagen ge maakt. Wél voldeden we aan onze verplich ting jaarverslagen, financieel verslag incl. begroting te publiceren in dit blad. Tevens werd onze leden de mogelijkheid geboden prangende verenigingszaken via het me dium mail of anderszins ter kennis van het bestuur te brengen. Hiervan heeft niemand gebruikgemaakt. Bij het terugblikken en samenvatten van het voorbije verenigingsjaar komen de ge dachten in eerste instantie bij Piet terecht. Piet Jansen, lid van het bestuur vanaf 2012, langer lid van de planologiewerkgroep en nog veel langer lid van de vereniging, over leed begin mei. In het afgelopen jaar overleed ook oud-se cretaris Han Risseeuw. Han bleef nadat hij zijn bestuursactiviteiten stopte, altijd sterk betrokken bij onze vereniging. Maar liefst van 2 onze actiefste leden (Luci- en Boerjan en Jaap de Hulster) kregen een Koninklijke erkenning voor alles wat zij op vrijwillige basis mede via onze vereniging aan de gemeenschap hebben bijgedragen. Corona bleef ook in 2021 zijn invloed hou den op het gebruikelijke verenigingsge- beuren. Minder fysieke vergaderbijeen komsten, meer afstemmingen via e-mail. We hadden er al mee leren leven in 2020, maar het duurde allemaal langer dan verwacht. Ook in 2021 was er geen Algemene Leden vergadering. De leden werden, zoals we dat gewend zijn, op de hoogte gehouden door de werkgroepverslagen en het financiële overzicht in ons kwartaalblad. Webinars en podcasts waren veel gebruikte communicatiemiddelen. Zo werd de tradi tionele Thijs Kramer-lezing - altijd goed be zocht door Duumpjesleden - nu aangebo den als een serie interessante podcasts over 0.a. biodiversiteit en afgesloten met een af sluitende Meet-Up bijeenkomst. Over de stikstof problematiek werd een webinar aan geboden door Stichting Duinbehoud die door ons gevolgd werd. WUR (Wageningen University Research) heeft voor Duurzaam Groede in 2018/2019 in het kader van voortgaande duurzame ontwikkelingen een aantal mogelijke toe komstscenario's voor onze regio onder zocht. Ze werden begin 2020 gepresen teerd en hieruit kwam in 2021 het rapport "Zeeuws Vlaanderen -Schetsen aan de toe komst" voort. Een brede bijeenkomst om dit onderwerp verder uit te werken, waarvoor ook 't Duumpje werd uitgenodigd, werd 1.v.m. corona uitgesteld tot in 2022. Afgelopen jaar werd de nieuwe wet WBTR van kracht (Wet Bestuur en Toezicht Rechts personen), die ook aanpassing vereist van onze verenigingsstatuten. We hopen op de ALV 2022 een concept van de nieuwe statu ten ter goedkeuring voor te kunnen leggen. De ruimtelijke kwaliteit in ons werkgebied stond ook dit jaar weer voortdurend onder druk. In het verslag van de werkgroep pla nologie is er meer over te lezen. De discutabele wijze waarop afspraken in de provinciale kustvisie worden nageko men, was ook onderwerp van het t.v.-pro- gramma Pointer(KRO/NCRV); wij werden benaderd om onze ervaringen met de pro grammaredactie te delen. Het reguliere ambtelijke handhavingsover- leg met de gemeente werd sinds eind 2019 niet meer hervat. Dat heeft enerzijds met corona te maken, maar ook met onze te leurstelling over het gevoerde beleid en uiteindelijke resultaat. Bij een bezoek van burgemeester Vermue aan onze vereniging werd dit punt ook aan de orde gesteld. Daarbij werd voorgenomen om in eerste instantie het overleg op bestuurlijk niveau weer op te pakken. Omdat in maart 2022 gemeenteraadsverkiezingen worden ge houden en er vervolgens sprake zal zijn van een nieuw coalitieakkoord en een nieuw gemeentebestuur heeft een dergelijk over leg niet zo veel zin. Het leek ons in eerste instantie beter om onze wensen voor een nieuw coalitieakkoord voor te leggen aan de deelnemende partijen. De brief die onze vereniging aan de politiek deed toekomen, was ook te lezen op onze website en ont ving voornamelijk positieve reacties. Op ambtelijk niveau spraken we met de provincie over mogelijkheden om de finan ciële middelen die beheerd worden door Stichting D'Achterste Dune in te zetten voor natuurontwikkeling in de kustzone. Dat heeft vooralsnog geen tastbaar resul taat opgeleverd. Met een ledenaantal van 365 werd 2021 af gesloten. Hoe dit ledental in de tijd verliep, zocht Jaap de Hulster uit op verzoek van de redactie van de Avifauna Zeelandica. Niet alle geplande activiteiten konden he laas doorgaan, maar toch kunnen we met een goed gevoel terugkijken op de activi teiten die we nog wel hebben georgani seerd. Kijk voor een volledig verslag per activiteit op onze website www.duumpje.nl en/of in dit blad. Het programma voor 2022 hebben we nog niet gemaakt en is afhankelijk van de dan geldende mogelijkheden. We proberen er voor de kinderen weer iets moois van te maken. Nachtdierenkamp: 4/5 september 16 deelnemers (7 Visdiefjes en 9 Stekker- tjes). Deze keer was de organisatie in handen van De Stekkertjes, de jeugdgroep van De Steltkluut. De begeleiding had het week end uitstekend voorbereid. We verbleven op een prachtige locatie, nl. het Natuurspeelbos in Axel, waar we onze tentjes hebben opgezet. Doel van de acti viteit was om zoveel mogelijk nachtdieren te spotten. In de muizenvallen troffen we vooral bosmuizen aan, maar ook een huis spitsmuis. Deze werden goed bekeken en natuurlijk weer vrijgelaten. Verder hebben we vleermuizen gezien en gehoord met behulp van een batdetector. Ook hebben de kinderen een nachtkijker kunnen uitpro beren en er was een wildcamera opgehan gen. Hierop waren helaas geen nachtdieren te zien. Wel hoorden we 's nachts, liggend in onze tentjes, het geluid van de bosuil. Tussen de activiteiten door konden de kin deren zich naar hartenlust vermaken op de speeltoestellen en ravotten in het Speel- bos. Natuurlijk ontbrak het traditionele kampvuur niet. Een zeer geslaagd weekend, dankzij de goede organisatie van De Stekkertjes. Herfstspeurtocht in het Bos van Erasmus op 10 oktober met 9 deelnemers. Aan de hand van een plattegrond liepen de kinderen een route door het bos waar zij de afbeeldingen op een zoekkaart moesten zien terug te vinden. Hierbij hoorden dan weer vragen en met het goede antwoord werd een letter verkregen, waarmee na af loop een puzzelwoord gevonden werd. Tevens verzamelden de kinderen onder weg materialen waarmee een herfstkrans gemaakt werd. Mede door het prachtige weer en het enthousiasme van de kinderen was dit een geslaagde activiteit. Natuurwerkdag in Braakman-Noord op 6 november met 10 deelnemers We waren te gast in Braakman-Noord, waar we ontvangen werden door boswachter Stijn, op de boerderij van Staatsbosbeheer. Na een kort woordje door de boswach ter gingen we onder zijn begeleiding aan de slag om opslag van berkenbomen weg te halen in een gebied waar deze niet ge pland waren. Er waren al flinke boompjes bij, dus er moest echt gewerkt worden. Op de pickup-wagen van de boswachter werden de takken en boompjes naar het zogenaamde Speelbos gebracht. Om beur ten mochten er een paar kinderen meerij den. Tijdens de middagpauze konden de kinderen stokbroodjes bakken boven een kampvuur en de soep liet zich ook goed smaken. De rest van de middag gingen we in het Speelbos hutten bouwen met de stammen en takken die de kinderen 's mor gens zelf gezaagd hadden. Een leuke afslui ting van de dag. Verslag: Dilia Timmers, met dank aan onze vaste begeleiders Irene, Sabine, Reggy en Johnny. Helaas stond ook het jaar 2021 in het te ken van Covid -19 en konden we vanwege de lockdown de eerste helft van 2021 niet werken in het veld. Maar we hebben de moed niet laten zakken en zijn toch gestart met de voorbereiding van het knotseizoen 2021-2022. Op 24 september heeft de jaarlijkse verga dering plaatsgevonden. Er werd een agen da samengesteld voor het nieuwe knot seizoen. De taakverdeling binnen de knot werkgroep is enigszins gewijzigd. Desiree heeft zich teruggetrokken uit de kerngroep vanwege te drukke werkzaamheden en het volgen van een opleiding. Ze zal zo moge lijk wel deelnemen aan het knotten. Ook Luciën maakt geen deel meer uit van de kerngroep. Hij vindt het lastig enerzijds wél betrokken te zijn met organisatie van het knotten, maar anderzijds niet meer met de uitvoering. Er is een nieuwe verdeling van taken: Emmy zal meer de coördinerende taak van Desiree overnemen. Theo en Gerard zullen ter voor bereiding aan het knotten, de knotadressen bezoeken. Gerard en Tonny coördineren de knotwerkzaamheden in het veld. Tevens zijn de subsidies de laatste jaren ge leidelijk afgebouwd. Om die reden wordt er met ingang van 2021 een vergoeding ge vraagd bij de knotadressen. Ter voorkoming van Covid-19 volgen we zo wel binnen als buiten de voorschriften van het RIVM. Hun richtlijnen ontvangen we via de Stichting Landschapsverzorging Zeeland en ze zijn ook te vinden op hun website. 6 november 2021 Als deelnemer van de landelijke natuur werkdag zijn we gestart bij Menno en Su zan van de Rotten-de Zwart. Op hun eigen terrein was het te drassig, daarom is er ge werkt op de Sint Bavodijk. Er zijn er 19 wil gen geknot. Totaal waren er 11 personen aanwezig. 20 november 2021 Geknot bij de familie Bridié. We waren met 7 personen en er zijn 3 grote wilgen ge knot. Een wilg stond bij de sloot en dat was een ware uitdaging, maar het is gelukt. 4 december 2021 Geknot bij de familie Simonse. De weers voorspellingen zagen er niet goed uit, maar we zijn vol goed moed toch droog gestart. De planning was de wilgen te knot ten rondom de vijver. Vanwege de vele re gen in de voorafgaande dagen was het te nat rond de vijver en hebben we aan de an dere kant van het terrein geknot. In totaal zijn er 7 redelijk tot grote wilgen geknot. Helaas kwam de regen alsnog en hebben we onze knotwerkzaamheden vroegtijdig gestaakt. Er waren 8 knotters aanwezig. 18 december Geknot bij Marjolein van Viegen, Cathali- nehof. Het was droog weer en er waren 11 knotters aanwezig. Tijdens de lunch en kof fietijd waren we buiten rond het kampvuur en luisterden aandachtig naar de vertellin gen van Marjolein. Totaal zijn er 13 wilgen en 10 halfwaswilgen geknot. Ondanks dat we slechts een gedeelte van onze knotagenda konden uitvoeren, kun nen we terugkijken op een aantal fijne knotzaterdagen. We hebben genoten van het samen met elkaar buiten werken in onze mooie Zeeuws-Vlaamse landschap. Emmy Boerjan. Het was wederom een jaar met afstand houden. Desondanks kon onze vogelwerk groep de meeste van haar activiteiten ge woon voortzetten. We vergaderden minder dan gebruikelijk, slechts vier keer. In juli en september in kleine groep fysiek bij elkaar en in februari en december online via MS Teams. Gelukkig organiseerden en kele leden, die tevens gids zijn voor Stich ting Het Zeeuwse Landschap, op 26 okto ber speciaal voor de vogelwerkgroepleden een leuke excursie naar Waterdunen. De vogelwerkgroep telt zo'n 48 leden.

't Duumpje | 2022 | | pagina 3