Vlinderwerkgroep 6 Plantenwerkgroep Planologiewerkgroep 7 Het jaar 2021 begon echter op 23 janu ari met de traditionele ganzenslaapplaat- stelling bij Nummer Eén. Niet minder dan 23.020 ganzen werden geteld, de nacht veilig doorgebracht op de Hooge Platen en nu op weg naar hun foerageergebie- den in het achterliggende polderland. Ook deze polders werden in de wintermaan den maandelijks door ons geteld. Hier bij werden alle aanwezige ganzen, zwa nen, roofvogels en reigers genoteerd en in januari zelfs alle andere watervogels en meeuwen. Het lukt ons al jaren om deze tellingen gebiedsdekkend te kunnen uit voeren, wat best wel uniek is in Neder land! Ook negen andere slaapplaatsen werden gedurende de winter geteld. Het betreft slaapplaatsen van aalscholvers, zilverrei gers en wulpen. Rondom Groede werden ondertussen 19 roepende patrijzenman- netjes in kaart gebracht. Met het akker- vogelproject Topgebied Groede werken we samen om het gebied aantrekkelijk te houden voor boerenlandvogels en zelfs te streven naar biotoopverbetering. De pa trijs is hiervoor een goede indicatorsoort. Tijdens het voorjaar werden alle broed- vogels in het Erasmusbos, de Sophiapol- der-West, St. Kruiskreeken Zwinduintjes in kaart gebracht voor het BMP (Broed- vogel Monitoring Project). In de kernen Oostburg, Retranchement, IJzendijke, Wa terlandkerkje, Sluis en Groede werden de stadsvogels in kaart gebracht voor het MUS - project. (Meetnet Urbane Soorten). Ondanks de mindere weersomstandighe den, we beleefden immers de koudste tel- periode sinds 35 jaar, telden we ondertus sen 191 territoria van roodborsttapuit in onze polders. Slechts 23 minder dan in het topjaar 2020. Onze kust werd door enkele leden afgezocht op nachtzwaluwen, he laas zonder succes. Wel werden er 46 jon ge gierzwaluwen geboren in de Lutherse kerk in Groede. Sinds 2020 zijn ze goed te volgen via camera's. Er waren minder be zette nestkasten dan vorig jaar, maar het aantal jongen lag dit jaar hoger. We hielpen landbouwers met het tellen van hun akkerrand en nestkasten van to renvalken en kerkuilen werden gecontro leerd en de jongen geringd. Het was een minder jaar, met een lager broedsucces dan gebruikelijk. Ook bij de kerkuil wer den de broedsels erg verspreid over het seizoen gevonden. Onze kiekendiefspeci alisten hadden ondertussen hun handen vol. Ze waren in heel Zeeuws-Vlaanderen actief en moesten zelfs enkele nesten op landbouwgrond beschermen. Sinds 2020 gebeurt dit in Zeeland in samenwerkende vorm binnen het Steunpunt Bruine Kie kendief. Op 17 juli werden in de natuurgebieden maar liefst 1814 overzomerende ganzen geteld en in de weken erna vonden we 676 huiszwaluwnesten in de dorpskernen en in kolonies in het buitengebied. Sinds de piek in 2019 helaas ook dit jaar weder om een afname (7% t.o.v. 2020). Begin ok tober werden er bij de telpost in Breskens door ons 6327 trekvogels, verdeeld over 68 soorten, geteld in het kader van Euro Bird Watch. Het jaar werd afgesloten door enkele leden van onze vogelwerkgroep die een aantal PTT (Punt Transect Telling) en MAS (Meetnet Agrarische Soorten) tel lingen uitvoerden. Deze projecten dienen om de trend bij onze wintervogels bij te houden. In 2022 staan wederom de geplande tel lingen op het programma en kijken we uit naar de verschijning van de langverwach te 'Avifauna Zeelandica'. Daarnaast zullen we in onze regio een extra aantal steen- uilnestkasten controleren. Deze zijn afge lopen twee jaar door ons opgehangen in samenwerking met STONE en Stichting Landschapsbeheer Zeeland met het doel dit uiltje meer kansen te bieden. We zijn benieuwd of onze inspanningen al succes hebben en de kasten inmiddels bezet zijn. Jimmy Pijcke Bevindingen van onze nachtvlindergroep bestaande uit Frieda Pillen, Henk Bonde- wel en Pieter Simpelaar. Op 23 april 2021 zijn we weer gestart met het vangen en determineren van nacht vlinders. Dat hebben we wekelijks volge houden tot 25 november. Na een vrij sterke terugval in 2020 zagen we dit jaar weer een lichte stijging van de aantallen gevangen vlinders. In 2020 zijn we later begonnen. Door de Corona-toe standen vonden we het raadzamer even niet bij elkaar te komen. Er zijn nu gegevens van 10 opeenvolgen dejaren beschikbaar, maar de de feeste lijke viering hiervan is uitgesteld tot een nader te bepalen datum. Al deze gege vens heeft de vlinderwerkgroep verwerkt in een meerjaren-overzicht dat alle onder zochte gebieden beschrijft. U treft het aan in een afzonderlijk artikel in deze uitgave. Euregiotuinen Tien jaar achter elkaar hebben we met veel plezier geteld in de Euregiotuinen. leder jaar is er wel iets bijzonders wat ons bij blijft. Deze keer hadden we te maken met vandalisme, maar meer hieover elders in dit blad. Het hele voorjaar waren er weinig vlinders, dit in tegenstelling met andere jaren. Ook is het opvallend dat de aantallen in tien jaar meer dan gehalveerd zijn. Een bijzondere waarneming voor ons was de Boksbaardvlinder (Amphipyria tragopo- ginis): een soort die vrij zeldzaam is in Ne derland en de Lichte blokspanner (Lobop- hora halterata)..Voor het eerst vingen we hier een Blauwvleugeluil (Peridroma sau- cia), een vroeg Visstaartje (Nola confusa- lis) en een Vogelwiekje (Dyfterygia scabri- uscula). Of we hier volgend jaar nog kunnen tel len is zeer de vraag. Zoals u verderop in dit blad kunt lezen, gaan de Euregiotuinen let terlijk op de schop. De tijd zal uitwijzen of hier met het botte bijltje van de zogeheten vooruitgang en ontwikkeling gekapt zal worden. Quarles van Uffordweg Ook hier werd de vlinderval wekelijks ge zet, met uitzondering van vakantie of slecht weer zoals veel wind. Regen is niet direct een probleem, als het gedurende de nacht maar een periode droog is. Bijzonde re waarneming hier betrof de Kompassla- uil (Hecatera dysodea) Duinweg 'tZwin Bij de recreatiewoning van Piet Jansen is de vlinderval dit jaar 10 keer geplaatst. Op dit prachtige stukje duin is het bijzonder om nachtvlinders te kunnen tellen. Leuke waarnemingen waren dit jaar de Sla krups (Apoda limacodes) en de Ringelrups (Malacosoma neustria), de Tandjesuil (Si- deridis turbida), de Meidoornuil (Allophyes oxyacanthae), de Astermonnik (Cuculia as- teris) en de Slanke Groenuil (Actebia pre- acox). Lanaestraat Oostbura De aantallen zijn hier aanmerkelijk lager. Mogelijke oorzaak zijn de steeds veran derende omstandigheden, zoals verbou wing van de garage en het opnieuw, maar bloemrijk inrichten van de tuin. Een leuke waarneming was dit jaar de Ha zelaaruil (Colocasia coryli). Nachtvlindertelling 2021 Huib van Iwaarden deed het afgelopen jaar weer mee aan de Nationale Nacht van de Nachtvlinders (NNN). In Groede wer den vallen geplaatst in een akkerrand en op een boerenerf in Groede. Er werden dit jaar 3 maal meer vlinders, zowel macro als micro-vlinders geteld. Hiernaast wer den ten behoeve van de Vlinderstichting 5 meetpunten opgesteld om nachtvlin ders te monitoren. De meetpunten bevin den zich in de kom Groede, op 2 plekken op een akkerrand en 2 plekken zijn gesitu eerd op een akkerperceel in de omgeving van Groede. De aantallen gemonitorde nachtvlinders komen ongeveer overeen met het voor gaande jaar (ongeveer 7000). Een dagactieve nachtvlinder die iedereen wel eens ziet in de tuin is de Kolibrievlinder (Macroglossum stellatarum) die het in 2021 niet zo goed deed: in Groede 75% minder waarnemingen. Van het boomblauwtje dat iedereen wel eens in de tuin ziet vliegen, werden er in 2021 ook beduidend minder gezien. De astermonnik (Cucullia asteris), een zeld zame soort, begroetten we in Groede voor het eerst met 3 exemplaren. Een tweede vreugdemoment was de vangst van de zeldzame geelbruine houtuil (Lithophane socia). Van een micro-nachtvlinder, de welbeken de Buxusmot, telden we in 2020 op ons Groedse meetpunt 600 exemplaren te gen 230 stuks in 2021. Dus ofwel de tuin- liefhebbers en de koolmezen hebben hun maaltje ontdekt ofwel is deze buxusmot over zijn hoogtepunt heen! We zullen op letten hoe het in 2022 verder zal gaan. In de hoop op een wat milder en Corona- armer jaar zal de Vlinderwerkgroep weer deelnemen aan de Nationale Nacht van de Nachtvlinders die in 2022 op 1 en 2 juli zal plaatsvinden en waaraan iedere geïnteres seerde kan deelnemen. De plaats waar u terechtkunt, zal nader worden bekendge maakt. Dagvlinders en hommels Huib van Iwaarden heeft zijn 'werkgebied' rondom Groede uitgebreid met de inven tarisatie van dagvlinders en hommels, waar tot voor kort binnen de vlinderwerk groep de aandacht in hoofdzaak was ge richt op nachtvlinders. In het eerder ge noemde aparte artikel in dit blad, gaat hij uitgebreider in op dit onderzoeksgebied. Net als in 2020 is ook 2021 weer een ge mankeerd jaar geweest als gevolg van Co rona. Ondanks alle beperkingen die dat met zich mee bracht, hebben we toch nog een zestal excursies weten te organiseren. Het aantal deelnemers schommelde tussen de 8 en 10 deelnemers per excursie. In to taal hebben 19 deelnemers de verschillen de excursies bezocht. Op 24 juni hebben we onze eerste bijeen komst. We zijn te gast op camping de Vier- vaart aan de Barendijk bij Groede. We kam men een groot deel van de camping uit op zoek naar wilde planten. Het levert een streeplijst op met 112 soorten. Daar zitten geen al te grote bijzonderheden tussen, al is de vondst van Goudhaver zeker niet al ledaags. We scoren ook nog een soort die we liever niet tegenkomen: Watercrassula. Deze invasieve exoot is een probleemsoort die via de tuincentra vanuit Australië in de Nederlandse natuur terecht is gekomen en daar veel schade aanricht, doordat ze de bestaande vegetatie volledig overwoekert. Op 8 juli staat de bebouwde kom van Oost- brug op het programma. Bij de zoektocht naar de stadse flora in een van de nieuw bouwwijken vinden we een aantal tuin planten die zeer bedreven zijn in het ont snappen uit tuinen. Zo noteren we Fraaie vrouwenmantel, Prachtklokje, Walstroleeu- wenbeken Stijf ijzerhard. In totaal stre pen we die avond 125 soorten. Op 19 au gustus volgt een tweede rondgang, deze keer door het oude naoorlogse centrum. Het levert onder meer een aantal voor af te verwachten soorten varens op zoals de Muurvaren, Mannetjesvaren en Tong varen. Maar ook de pas recent gevonden groeiplaats van Moerasvaren op het muur tje bij de Hema blijkt nog aanwezig te zijn. Ondertussen weet onze mossenspecialist nog enkele voor Oostburg nieuwe soorten mos van tussen de straatstenen te toveren. Bij het vallen van de duisternis hebben we ruim honderd soorten aangestreept. Een respectabel aantal dat gedurende het ver dere seizoen nog verder wordt uitgebreid met tal van losse waarnemingen. Dit resul teert uiteindelijk in een imposante lijst met niet minder dan 405 soorten! Daaronder een flink aandeel "ontsnapte" tuinplanten. Het bezoek aan het herstelde Oliefort bo ven Aardenburg vindt plaats op 15 juli. We treffen er opvallend grote hoeveelheden Knopig doornzaad aan. Een zeldzame een jarige soort die het vooral goed doet op kortgegraasde dijken. Een schatting van het aantal is niet goed te maken. Daarnaast levert goed speurwerk ook nog een klein plukje bloeiende Schildereprijs op. Lande lijk gezien geen zeldzame soort, maar voor Zeeuwse begrippen toch een bijzondere vondst. De volledige lijst telt 115 soorten. Op 29 juli struinen we een stukje kustlijn bij Nummer Een af. Op de overgang van strand en jonge duintjes naar de stenen glooiing van de zeedijk treffen we 98 soor ten aan. Daaronder enkele typische grijs- bladige kustbewoners als Zeekool en Zee- wolfsmelk. Soorten die tot vrij recent nog zeldzaam waren, maar door de klimaatver andering sterk in aantal zijn toegenomen. Op 5 augustus bezoeken we de karrenveld jes onderaan de zeedijk bij de vuurtoren van Breskens. Een kleinschalig zilt grasland met smalle perceeltjes die gescheiden wor den door greppeltjes met zout water. We vinden typische zilte planten als Kortarige zeekraal, Klein schorrenkruid, Zilte rus en Selderij. Het meest bijzonder is de vondst van twee exemplaren Kwelderzegge. Door het zilte karakter van de vegetatie is de lijst met soorten maar beperkt. De streeplijst stokt bij 63 soorten. De laatste excursie hebben we op 4 sep tember in het Kulderzipke bij Terhofstede. Een klein recent ingerichte gebiedje dat nog volop in ontwikkeling is. Het levert een lijst op met toch nog 109 soorten. Het zijn vooral veel pionierssoorten. De vondst van Grote trosdravik en Klavervreter zijn die dag de kersen op de taart. Awie de Zwart Evenals in 2020 hadden we ook in het af gelopen jaar te maken met de beperkin gen opgelegd door de coronamaatregelen; er werd alleen in de maanden aug/sep/okt in traditionele zin vergaderd. We moesten Piet Jansen(+) daarbij missen. Jaap de Hul ster besloot zijn betrokkenheid bij planolo gie op een zijspoor te zetten en Hans Enke laar en Jo Timmers stroomden gedurende het jaar in. Er was ook dit jaar geen gebrek aan meer of minder serieuze inbreuken op de ruim telijke kwaliteit van ons werkgebied. Het is nog maar de vraag of het er met de nieuwe Omgevingswet, die minder regels en meer flexibiliteit belooft, beter op wordt. De in voering is inmiddels al een aantal malen uitgesteld. Over veel ruimtelijke ordening (of gebrék daaraan) werd al in de Korte Berichten-

't Duumpje | 2022 | | pagina 4