Dagvlinders en hommels Gemeenteraadsverkiezingen In onze contreien Resultaten Toerisme uit balans, stads- en dorpsraden, 't Duumpje en verkiezingen Emmy de Koeijer TUB, dorpsraden en 't Duumpje; wat hebben ze gemeen? fS Binnen 't Duumpje gaat veel aandacht uit naar nachtvlinders, maar er zijn ook dagvlinders. En hommels, waarop Huib van Iwaarden ons attent maakt en ten behoeve waarvan hij zijn onderzoeksterrein uitbreidde. En passant vertelt hij u ook over dagvlinders in en om Groede. Dat het met de bij helemaal niet goed gaat is algemeen bekend, maar minder bekend is dat Nederlandse hommels nog sterker dan andere bijen achteruitgegaan zijn. Een kwart van de soorten is zelfs uitgestorven in Nederland. Om vooral hommels (maar ook andere bijensoorten) te helpen, werd in 2017 een grootschalig project gestart: Hommelhulp Nederland. Het doel van het project was om vakmen sen te enthousiasmeren en te ondersteu nen bij het beschermen van hommels. Tal van lezingen en cursussen werden geor ganiseerd voor groenbeheerders zoals ge meentes, die via het project voor advies te- rechtkonden. In november 2021 werd het project afgerond. Met meer kennis van zaken kun je gerichter beschermen. Hiertoe werd onderzoek ge start naar verspreiding en behoeftes voor o.a. de bedreigde grashommel, heidehom- mel en zandhommel. Ook na afsluiting van het project Meetnet Hommels blijven hon derden vrijwilligers als Huib hommels tel len langs vaste routes. In februari 2021 or ganiseerde men een internationaal hom melsymposium om de reeds opgedane kennis verder te verspreiden. Lezingen en presentaties van dit symposium kunnen nog steeds bekeken worden op de website van de Bijenstichting. Het hoofdproject werd financieel onder steund door o.a. het Prins Bernhard Cul tuurfonds. Naturalis, EIS Kenniscentrum en de Vlinderstichting investeerden tijd en kennis in het project. Opvolgende projec ten kregen geldelijke steun van o.a. Wereld Natuur Fonds, LandschappenNL en de pro vincies Zuid-Holland, Drenthe, Noord-Bra bant, Overijssel en diverse gemeentes. Pro vincie Zeeland schittert door afwezigheid. Huib neemt deel aan het project door het regelmatig lopen van een aantal routes en in 2021 inventariseerde hij op 3 telroutes hommels voor de Bijenstichting naast de dagvlinders ten behoeve van de Vlinder stichting. 2 Routes zijn voor het eerst ge- lopen: een route over een polderweg met bermen waarvan één berm begroeid is met knotwilgen en één (met steenslag verhard) polderdijkje met bermen zonder bomen of struiken. Daar het de eerste keer is dat deze routes gemonitord worden, is dit een refe rentietelling voor de volgende keren. Wat wel opviel tijdens deze (14) tellingen, is dat tweemaal geklepeld is en dat in de drie tel lingen daarna bijna geen enkele vlinder of hommel meer te zien was! Alle bloeiende planten waren weggeklepeld dus weg vlin ders en hommels. Een punt van aandacht voor het maaibeheer. Is gefaseerd maaien hier een idee De derde dagvlinderroute is zowel in 2019 (15 soorten), als in 2020 (13 soorten) en 2021 (16 soorten) gelopen: een akkerrand die er al 6 jaar ligt. Ook hier neemt het aan tal dagvlinders af, enerzijds omdat de ak kerrand aan het vergrassen is en anderzijds omdat de eerste 2 jaren zeer droog wa ren: slecht voor rupsen van dagvlinders en slecht voor bloeiende planten. Mooie waarnemingen waren in 2019 een Kaasjeskruiddikkopje, een zeldzame soort die vanuit het Zuidwesten opmars maakt in Nederland en een Resedawitje in 2020, een zwerver die in Nederland gemiddeld slechts 5 x per jaar gezien wordt. Ook werden de Koninginnepage en Oranje luzernevlinder waargenomen. Verder ble ken de talrijkste dagvlinders de Koolwit jes en het Bruin zandoogje. In 2019 maak ten we de invasie mee van de Distelvlinder, een echte trekvlinder, met wel 457 exem plaren. Gelukkig weer een hoger aantal Dagpauwogen, maar alle andere dagvlin ders zijn in aantal achteruitgegaan. Het Oranje zandoogje halveerde in aan tal en ook het Hooibeestje in wat mindere mate. Toch zagen we in 2021 weer 4 maal een Kleine vos: we mogen dus hoop koes teren! Deze vroege dagvlinder die 10 tot 20 jaar geleden zeer talrijk was, komt bo ven de rivieren nog veel voor maar eron der niet! Een gevolg van de opwarming? De toestand van onze dagvlinders levert veel vragen op die alleen door veel telwerk de komende jaren beantwoord kunnen worden. Voor de hommels geldt hetzelfde. Een verdubbeling van de steenhommel- aantallen in 2021 van 162 naar 303 exem plaren. Waarschijnlijk geholpen door mui zen die in de akkerrand holletjes graven die tot huisvesting dienen voor de steen hommel. Voor een goed overzicht is op de routes veel tijdrovend telwerk nodig, maar wat een leuke verslaving Zin eens mee te gaan tellen? 0117-371270 Misschien dit jaar eens een dagvlinder- en hommelexcursie als Covid het toelaat? Veel informatie ook op: www.bestuivers.nl/hommelsymposium www.bijenstichting.nl www.viinderstichting.nl De stads- en dorpsraden zijn geen vereni gingen en houden zich specifiek bezig met de leefbaarheid van de (kleine) kernen. TUB (Toerisme uit balans) is een Facebook- pagina van een groep bewoners in de Ge meente Sluis die zich zorgen maakt over de ongebreidelde uitbreiding van vakantie parken, het gebrek aan betaalbare woon ruimte, verkeersoverlast, verdwijnen van voorzieningen in de (kleine) kernen en nog een aantal zaken. In eerste instantie lijkt het alsof't Duum pje niet in dit rijtje thuishoort, 't Duumpje is een vereniging die zich richt op het be houd van de natuur. Als we de statuten van 't Duumpje erbij halen dan vinden we daar 't volgende: 'de bescherming en het behoud van het landschappelijk karakter en van de flora en fauna in West Zeeuws- Vlaanderen'. De stads- en dorpsraden, TUB en 't Duum pje zijn regelmatig gesprekspartner van de gemeente Sluis. Hier komt de gemeen schappelijke factor tevoorschijn: er wordt naar ze geluisterd, instemmend geknikt en gehmmmd en daarna gebeurt er niks. Het nietsdoen gebeurt bij bezwaar tegen het kappen van bomen, het asfalteren van een onverharde dijk met daarop bijzondere flora, het aanleggen van weer een vakan tiepark, verlening van vergunningen voor het bouwen in duinen (ondanks onderteke ning van het kustpact in 2017) en als laatste hoogtepunt het toestaan van toeristische woningverhuur in de kernen. Dit allemaal door een gemeente die in 2021 een visie document presenteerde met de veelbelo vende naam 'Krachtig verbonden'. In dit document werd een heel hoofdstuk gewijd aan burgerparticipatie. De hierbo ven genoemde partijen kregen hoopvolle kriebels, maar intussen zijn die kriebels ver anderd in serieuze jeuk. Ook proberen zij er nog steeds achter te komen wat de ge meente Sluis verstaat onder burgerpartici patie. De hoop wordt nu gevestigd op de ver kiezingen in maart, misschien komt er een nieuw college voor wie burgerparticipa tie wel betekenis heeft. Maar wie gaan we kiezen? Kiezen we iemand die we kennen en aardig vinden, maar wiens partij tegen onze belangen ingaat of wordt het iemand die we niet goed kennen, maar die een partij vertegenwoordigt met standpun ten waar we als bewoners van de gemeen te Sluis, jong en oud, nu en in de toekomst beter van worden. Of het nu gaat over de natuur, de leefbaarheid in de dorpen, ver dwijnen van scholen etc. Kies in maart voor de toekomst! In een voorgaande uitgave stelde de coö peratie Land van Ons zich aan ons voor en sindsdien is het aan dat front niet stil ge weest. Eind vorig jaar kwam de coöperatie pro minent in het nieuws in de gemeente Zee- wolde. Deze gemeente vergunde een me- ga-datacenter op agrarisch in gebruik zijn de grond en 'Land van Ons' stelde voor de gronden van de gemeente over te nemen. Niet alleen voor de bevolking een aantrek kelijk vooruitzicht, maar ook voor de agrari sche ondernemers. Ze zouden op de gron den kunnen blijven boeren, ook al zou het zijn op een wijze die passender is binnen "een duurzame toekomst voor de toekom stige generaties" aldus voorzitter Franke Remerie van Land van Ons. In ieder geval heel wat beter voor mens en omgeving dan een stenen blokkendoos ter grootte van een aantal voetbalvelden. Ook bij de Euregiotuinen gaat deze redene ring op. In dit geval betreft het grond van gemeente Sluis die men zo duur mogelijk wil verkopen. Dat men er vanafwil is lo gisch, maar dan liefst op een manier waar aan eigen bewoners meer genoegen ble ven dan aan nog meer vakantiewoningen, patatkramen en megafeesten die de rust in kom Oostburg niet ten goede komen. De coördinator van 'Land van ons' voor Zeeland wilde met nog enkele geïnteres seerden het complex bezoeken om een indruk op te doen van het geheel. Helaas weigerde gemeente Sluis de toegang, al hoewel men tevoren van het bezoek op de hoogte was gesteld. De actie in Zeewolde deed bij Land van Ons het ledental met 2000 stijgen tot 18.156 en inmiddels zijn 154 hectares grond aangekocht die door lokale agrarische on dernemers beboerd worden. In Zeeland heeft de coöperatie nog geen gronden en de Euregiotuinen zouden een prachtig be gin kunnen vormen. Zie: www.landvanons.nl Masterplan Nieuwvliet met nog een nieuw droompark in de Lampzinspolder AjNCL-4 V.

't Duumpje | 2022 | | pagina 8