Verslag Algemene Ledenvergadering r jaar 4 Waarnemingen.nl in Gemeente Sluis (2015 - 2021) t.o.v. 355 andere gemeenten in Nederland 1.211 144 496 24.841 89 2015 1.373 115 33.783 96 2016 607 1.579 109 38.179 2017 641 98 2018 1.519 122 37.848 706 2019 1.821 135 218.186 859 2020 1.970 242.373 164 983 2021 2.646 319.220 95 2.303 Aanwezig zijn bestuursleden Jo Timmers (voorzitter), Walter de Mi I lia no en Jaap de Hulster (notulen). Afwezig m.k. Patricia van Veen - de Rechter. Na enkele jaren door Corona te zijn weerhouden, vond de bijeenkomst door gang op 25 maart, ook ditmaal weer in het dorpshuis te Nieuwvliet. Er zijn 32 toehoorders, bestaande uit 28 le den naast 4 'gezinsleden/ niet gehad over de stikstofproblematiek, waarover Rutte in 2019 zei dat het de grootste crisis was in zijn 9 jaar premier schap. Het zijn stuk voor stuk grote maat schappelijke uitdagingen, die onze regio overschrijden en die we als vereniging voor kennisgeving moeten aannemen. - De voorzitter noemt in dit verband een zaak, waarin 't Duumpje samen met ZMf/ Delta Natuurlijk en Steltkluut een ziens wijze opstelde: de nieuwe baggerver- gunning om de vaargeul in de Wester- schelde op diepte te houden. In de zo genaamde 'Passende beoordeling', een document dat onderdeel uitmaakt van de vergunningsaanvraag, dienen de ef fecten van het baggeren op de 'instand- houdingsdoelen' van de Westerschelde als Natura2000-gebied te worden onder zocht. In dit 60 pagina's tellende docu ment komt het woord PFAS geen enkele maal voor. Dat vonden we, gezien de re cente opschudding over PFAS, een grote tekortkoming. De vergunning werd in tussen verleend, want 'PFAS hecht zich niet aan de grotere zandkorrels in de vaargeul.' - Inmiddels is het traditie geworden dat tijdens de ALV www.waarnemingen.nl aan de orde komt met betrekking tot de in het grondgebied van gemeente Sluis opgevoerde waarnemingen. Gemeente Sluis staat qua grootte op positie 30 van de 355 Nederlandse gemeenten. De for se stijging op deze ladder de laatste ja ren heeft mogelijk met de corona-crisis te maken. Uit de tabel mag beslist niet worden afgeleid dat het beter of slechter gaat met de biodiversiteit: het is slechts een maatstaf voor het aantal ingevoerde waarnemingen. - Tot zover deepening. De voorzitter maakt hierna nog enkele opmerkingen aanvullend aan de in het blad gepubliceerde agenda. Bij het ter perse gaan van het blad was nog niet duidelijk of een nieuw bestuurslid ter be noeming kon worden voorgedragen; die duidelijkheid is er nu wel. Het bestuur zal mevrouw Els Moerland voordragen als nieuw bestuurslid. - Verder is er een statutenwijziging aan de 2) Verenigingsjaarverslag 2021 - Het verslag werd 2 jaar geleden ge plaatst in ons kwartaalblad. De voorzitter stelt de vergadering in de gelegenheid erop terug te komen. Niemand maakt van deze mogelijkheid gebruik. Wel wordt kort ingegaan op de in de verga dering gedane toezeggingen. - Huub Buysse had gevraagd naar wie ver wezen moet worden bij specifieke vra gen. Deze vraag was nog niet beant woord, maar we handelen naar bevind van zaken. Met opstellen en bijhouden van lijsten gaat slechts tijd verloren die zinniger besteed kan worden. - Het ledenaantal komt terug in een gra fiek vanaf oprichting tot heden; staande de vergadering dient zich een nieuw lid aan, waarmee we op 366 komen. - Er is eerder aangegeven een ledenwer- vingsaktie te willen opzetten; we hopen daar dit jaar een begin mee te maken. - Er resteren geen verdere vragen, waar mee het verslag wordt goedgekeurd. 3) Jaarverslagen werkgroepen - Dilia Timmers vertelt in het kort dat de jeugdwerkgroep weer samenkomt. De eerste bijeenkomst ieder jaar om bin nenshuis vogelhuisjes, voedertafels of bijenhotels te timmeren vond door Co rona geen doorgang. Andere activiteiten vinden buiten plaats, dus kunnen door gaan als vanouds. - In het verslag van de planologiewerk- groep valt te lezen dat we nog in afwach ting zijn van een reactie op de door ons ingediende zienswijzen betreffende Plat- teweg 2, Terhofstede, de Westerschelde- baggervergunning en de voormalige Eu- regiotuinen. - Aangaande de redactie vertelt Huub Buysse dat veel actuele informatie on middellijk op onze Internetpagina's on dergebracht wordt: zo bereiken we snel ler en tevens een groter publiek dan via het verenigingsblad. orde en mevrouw Van Zuilekom krijgt bij de rondvraag gelegenheid aandacht te schenken aan de voormalige Euregiotui- nen. 6) Bestuursverkiezing - Door Corona-malaise is een aantal leden vergaderingen vervallen, waardoor het statutaire schema van aftreden verstoord werd. - Er wordt voor 2022 een negatief saldo begroot, maar er is sprake van een een malige post: als gevolg van nieuwe wet geving (WBTR - de Wet Bestuur en Toe zicht Rechtspersonen) zijn we verplicht nieuwe statuten te maken en door een notaris te laten verlijden. Deze kosten post komt alleen in 2022 op ons toe en vormt geen reden de contributie te ver hogen. Die blijft zeldzaam laag vergele ken met andere verenigingen. - Verrassend is sinds enkele jaren de post donaties. De term subsidie is geschrapt en het bedrag komt alleen voort uit onze leden die hun betrokkenheid bij onze vereniging tonen door veelvuldig hun contributie naar boven af te ronden. - De kascommissie, dit jaar bestaand uit Soan Lan Ie en Jan de Zwart geven aan dat het financieel beheer weer een pluim verdient waarmede penningmeester Pa tricia van Veen gedéchargeerd wordt. Ook met de voor 2022 opgestelde be groting gaat de vergadering unaniem ak koord. aantal soorten positie ranglijst aantal waarne mers 7) Statutenwijziging - De concept-statuten werden enkele we ken geleden via onze website gepubli ceerd, zoals verplicht was. - Een aantal leden had ze helemaal door gelezen en maakte ons erop attent dat wel flora en fauna genoemd werden als Voorgeschreven was dat het ene jaar voorzitter en secretaris aftraden en het jaar daarop de andere leden. In de hui dige situatie zijn alle bestuursleden aftre dend en tevens herkiesbaar. - Om weer in het oorspronkelijk statutaire stramien terecht te komen worden voor zitter en secretaris voor 1 jaar herkozen; de andere bestuursleden voor 2 jaar. - Voorzitter Jo Timmers geeft verder aan dat hij de vereniging na dat ene jaar ze ker niet in de steek zal laten: hij heeft het veel te goed naar de zin in het bestuur. - Hiernaast heeft zich een nieuwe be- stuurskandidaat aangemeld, mevr. Els Moerland, die in het kort wat vertelt over haarzelf en over ervaringen die ze in an dere besturen vergaarde. - Met algemene stemmen wordt zowel het huidig bestuur herkozen en ook mevr. Moerland krijgt het vertrouwen van de ledenvergadering. Resumerend: voorzit ter Jo Timmers voor één jaar en Patricia van Veen, Walter de Milliano, Els Moer land en Jaap de Hulster voor een periode van twee jaar. - Er hebben nog enkele kandidaten inte resse getoond het bestuur te komen ver sterken. Met hen wordt nog gesproken over deelname en ze kunnen tussentijds aantreden, formeel te bekrachtigen op de ALV van 2023. aantal waarne mingen aantal biotopen 8) Rondvraag - Mevr. Van Zuilekom houdt een vlam mend betoog over de wijze waarop ge meente Sluis met inspraak omspringt in het dossier Euregiotuinen. Uit de gemeentelijke reacties op de (ook door onze vereniging) ingediende ziens wijzen blijkt weinig begrip voor stand punten van andersdenkenden; ze wor den door ambtenaren in hoge mate ge frustreerd bij hun zoektocht naar onaf hankelijke informatie. - De wijzigingen die gemeente Sluis naar aanleiding van de ingediende zienswij zen voorstelt bij de vergunningverlening stellen weinig voor. - Vanuit de vergadering worden nog erva ringen gedeeld hoe gemeente Kaatsheu vel omgaat met buren van De Efteling die veel (geluids)overlast ondervinden. De enige hoop die de omgeving koester de was veel regen in de zomer. Na een ruime pauze vertelt Eric Marteijn op enthousiaste wijze hoe de Avifauna tot stand kwam. Tevens maakt hij van de ge legenheid gebruik een aantal leden in het zonnetje te zetten dat zich de afgelopen ja ren buitengewoon verdienstelijk maakte. - Tevens opperde de vergadering 'archeo logie' toe te voegen. Vanuit het bestuur wordt hierop gereageerd dat dit aspect niet het zwaartepunt van onze vereni ging betreft. Dit werd ons voor de voe ten geworpen bij een recente behande ling van een zienswijze. Als gevolg hier van werden we op dit punt niet-ontvan- kelijk verklaard. - De voorzitter geeft aan dat bij het opstel len van de statuten goed gekeken is naar statuten van vergelijkbare organisaties en dat onze nieuwe statuten nu ruimer geformuleerd zijn dan eerder. - In de nieuwe statuten wordt onderscheid gemaakt tussen donateurs en leden. Een lid heeft stemrecht, een donateur niet. Hoe we dit nieuwe onderscheid nader vorm moeten geven, bv. in afwijkende contributies, moet nader bezien worden. - Statutair 'ereleden' te kunnen benoe men, achten de aanwezigen onnodig. - Cultuurhistorie hebben we altijd gezien in het verlengde van 'landschappelijk' en is als zodanig ook altijd gehonoreerd. Dit aspect apart in de nieuwe statuten opne men kan dus achterwege blijven. aandachtsgebied, maar dat 'milieu' ont brak. Dat zal worden toegevoegd. 1) Opening door de voorzitter. - Voorafgaand aan de bijeenkomst werden de nieuw gepubliceerde Avifauna's voor Zeeland uitgedeeld aan de inschrijvers en de gesprekken zijn dermate geani meerd dat we een Vlaams kwartiertje la ter starten dan geagendeerd. - De voorzitter heet ieder welkom en is verheugd dat deze bijeenkomst weer plaats kan vinden na door Corona een aantal malen te zijn vervallen. - Op de eerste plaats brengt hij de felicita ties over aan allen die een steentje heb ben bijgedragen aan de totstandkoming van de Avifauna Zeelandica. - Onze zustervereniging De Steltkluut heeft voor dit jaar een feest aangekon- digd wegens haar 65-jarig jubileum, het geen aanleiding vormt even naar onze eigen club te kijken. Hierbij gaat de voorzitter kort in op het ontstaan van 't Duumpje en onze geschiedenis die on geveer in dezelfde periode startte als die van De Stelkluut. - Er volgt een oproep aan de vergadering of er ideeën zijn voor de viering (in welke vorm dan ook) van 50 jaar Duumpje (in 2025) of 70 jaar Natuurbescherming in West Zeeuws-Vlaanderen (in 2026). Alle ideeën zijn welkom. - In deze opmaat gaat hij verder in op de huidige stand van de natuur die verre van florissant is. Een verzameling kran tenkoppen van één dag: "Natuurbeleid NL ontoereikend (alleen nog kraaien en brandnetels)", "Watergebrek voor natuur en landbouw" (over beregeningsproble- matiek), "Schoon water". Wat dit laatste betreft moet Nederland per 2027 vol doen aan de Kaderrichtlijn Water, maar op dit moment voldoet minder dan 1 van de beschermde wateren in Neder land aan de hierin genoemde waterkwa- liteitseisen. En dan hebben we het nog 4) Financieel verslag 2021/begroting 2022 en verslag kascommissie - Door afwezigheid van onze penning meester geeft de voorzitter enkele hoofdzaken. Naast de ontvangen con tributies levert het door onze knotwerk- groep uitgevoerd natuurbeheer geld op, terwijl ook onze hulp aan de agrarische sector bij het inventariseren van akker randen en aanverwante gebieden voor een donatie zorgde. 5) Verkiezing lid kascommissie Jan de Zwart heeft nu 2 maal onze finan ciële huishouding gecontroleerd. Vol gend jaar wordt hij opgevolgd door hui dig reservelid Frans Baijens. Als nieuwe (reserve)-leden voor de kascommissie worden unaniem Ruud van Leeuwen en Hans Enkelaar verkozen. 9) Sluiting van de bijeenkomst - Niets meer aan de orde zijde, sluit de voorzitter de vergadering.

't Duumpje | 2022 | | pagina 3