Column Malrove, een lipbloemige in problemen Emmy de Koeijer Awie de Zwart 7 6 Rode Lijst Stikstof en amoniak Koeien *Een uurhok is een gebied van 5x5 km. Hop (Johnny du Burck) In 2015 waren we op zoek naar een huis in West-Zeeuws-Vlaanderen, een van onze wensen was een tuin. We hadden fanta sieën over een tuin gevuld met inheemse bloeiende bloemen en struiken en wilden een paradijsje creëren voor insecten en vogels. In gedachten was het een Engel se cottage-tuin, maar dan op z'n Zeeuws. Het huis wat we in het oog kregen had een tuin, maar wat voor een. Heel veel buxussen, hortensia's, azalea's en als extra kers op de taart een palmboom naast het zwembad: dag cottage-droom. Bij de koop van het huis hebben we ver wijdering van het zwembad bedongen, iets wat de verkoper absoluut niet kon be vatten. Na de overdracht stonden we in de tuin naar een put van 6 meter doorsnee en een diepte van bijna twee meter te kijken met aan de rand een palmboom van ruim twee meter; toen moesten we wel even slikken. Nog tijdens het opknappen, poet sen en schilderen van het huis, gebruikten we de tuin als rustpunt, nou ja, de plaats om over te fantaseren, ideeën genoeg. Ge lukkig hadden we via via grond kunnen regelen om de put te vullen, ook dit was even een ding. Nadat de grond op een re genachtige en winderige dag was gestort op de oprit hadden we én een berg grond én een put, met daartussen een huis. Dit betekende de schep ter hand nemen, krui wagen vullen, rond het huis rijden, krui wagen leeg kiepen en dat heel veel keer. 'Gelukkig' had manlief in die tijd een gro te opdracht gekregen en moest daar heel hard en veel voor werken. Dan blijft er in een tweepersoonshuishouden nog één ie mand over, ik dus. Tijdens het kruien bleef ik tegen mezelf zeggen, "denk aan je bloe mentuin". Nadat de put gevuld was ging het snel, de oppervlakte met zwarte grond werd al vlug overwoekerd door onkruid. Dit gold ook voor de rest van de tuin; die hadden we namelijk in onze wijsheid, niet gehin derd door enige kennis, maar alvast gro tendeels leeg gehaald. Alle planten, strui ken en de palmboom die we niet wilden hebben werden weggegeven, omgezaagd of gewoon naar de stort gebracht. Omdat we de tuin op alle fronten insectvriendelijk wilden maken, hadden we de palmboom in stukken gezaagd en bedacht dat die in de tuin gelegd, een tehuis zou kunnen zijn voor torren, kevers en alles wat geïnteres seerd is in oud hout. Nadat alles weg was (ook het onkruid) be gon het planten, zoveel mogelijk inheems en geschikt voor insecten en wat we mooi vonden. Mijn visie is, je zet iets neer, doet 't het daar niet goed dan moet het ergens anders staan. Is het daar nog niet gelukkig, nog een keer verhuizen en dan een defi nitieve keuze maken. Met soms eliminatie tot gevolg. Ook heb ik de neiging om alles nogal dicht op elkaar te zetten. Resultaat van dit beleid: je blijft dus verplanten, ver wijderen en keuzes maken, dit niet altijd tot genoegen van manlief. Een voorbeeld hiervan zijn de schoenlappersplanten. Ze staan al een aantal jaren op dezelfde plek en zijn na het planten nog nauwelijks ge groeid. Ik roep al die tijd "ze komen nog wel, ze hebben alleen tijd nodig". Deze winter heb ik toegegeven dat ze toch ei genlijk wel verkeerd staan. De bedoeling van schoenlappers is dat ze zomer en win ter mooie groene bodembedekkers zijn en vroeg in het voorjaar bloemen geven en de insecten gelukkig maken. Kort samen gevat, zowel wij als de insecten hebben er nog weinig aan gehad. Een groot plan zit nog steeds niet ach ter ons tuinontwerp. De tuin is dus een bonte verzameling geworden. Met als ge volg diverse commentaren en opmerkin gen. Leuk is datje aan de snelheid hoe deze opmerkingen gemaakt worden op kan maken of iemand de tuin leuk vindt of niet. Kleine bloemlezing: "een weelde rige tuin", "een uh.... wilde tuin", "wel wat uh amateuristisch aangelegd", "hoe di vers en kleurrijk", "jullie hadden niet echt een plan?". Nu gaan we dus weer aan de slag met ver planten en verschuiven. Natuurlijk kan dit eigenlijk pas in het najaar maar we zijn toch maar begonnen. Hierdoor kwam ik de oude stukken palmboom tegen in de tuin. Her en der in de tuin ligt er oud hout, sommige stukken zijn na zes jaar al he lemaal vermolmd en vallen uit elkaar en gaan op deze manier weer op in de bo dem, soms wroet er een vogel in het hout om er van alles uit halen. Toen de palm boom nog leefde hebben we er nooit een vogel of insect op gezien; dit blijft dus zo ook nadat de palmboom dood is. Het is echt bizar, de stukken verweren wel een beetje, ze zien er na 6 jaar in weer en wind in de tuin te hebben gelegen nog bijna precies hetzelfde uit. Hierdoor snap je het nut van inheemse planten en struiken nog beter. Helaas is dit niet bij iedereen be kend of vindt men het niet belangrijk. Ter wijl wij ons over de dooie niet verteerbare palmboom verbazen in onze tuin, worden er een paar honderd meter verder veertien palmbomen aangeplant. Het kan ook zijn dat gezien de klimaatverandering zij uit eindelijk wel beter voorbereid zijn dan wij met onze inheemse planten: de toekomst zal het leren. Oh ja, eind april is er een hop gesignaleerd in het dorp, gissen is nu of dat met de recent aangeplante palmbo men heeft te maken... Wie wel eens heeft gewandeld langs de Noorddijk in de Oudelandse polder bij het Zwin is hem vermoedelijk al eens gepas seerd: Malrove. En waarschijnlijk zonder het te beseffen was u dan slechts enkele me ters verwijderd van een van de zeldzaam ste planten van ons land. Een onopvallend kruid dat perfect gecamoufleerd op het ta lud van de dijk zijn dagen slijt maar de af gelopen decennia steeds meer in de geva renzone is beland. Geur Malrove is een overblijvende bossige plant. Door de sterke viltige beharing van het blad en de stengel heeft de plant als ge heel een grijzig voorkomen. Malrove be hoort tot de familie van de lipbloemigen: een omvangrijke familie waartoe ook plan ten als dovenetel en munt behoren. Ken merkend voor alle lipbloemigen is de vier kantige stengel en daarnaast bezitten veel planten uit deze groep een soort-specifie- ke geur. Denk bijvoorbeeld aan munt, tijm en rozemarijn. Ook aan Malrove hangt een geurtje. Dit zorgt er onder meer voor dat koeien deze plant mijden bij het grazen. Aan het begin van de zomer verschijnen de bloemen. De kleine witte bloemen zitten met velen in een krans rondom de stengel. Ook in volle bloei blijft de plant opvallend onopvallend. En dat is jammer omdat de bloem met een beetje fantasie doet den ken aan een wit knuffel konijntje. In het verleden was Malrove in Neder land nooit een algemene verschijning. De meeste historische vindplaatsen lagen vaak ver uit elkaar. Alleen in Zuid-Limburg en het kustgebied was zij destijds iets min der zeldzaam. Tegenwoordig is de plant op veel oude locaties verdwenen en concen treren de waarnemingen zich vooral in de oude bolwerken. Maar ook hier zijn forse gaten geslagen in de verspreiding. Van de 60 uurhokken* waar de plant voor 1950 nog is gevonden, resteerden er na 1990 nog maar 20! Na 2015 is dit nog verder teruggelopen tot slechts 11 groeiplaatsen! Het mag dan ook niet verbazen dat Malro ve inmiddels is terug te vinden op de Rode Lijst als ernstig bedreigd. Extra problema tisch is dat het aantal planten op de reste rende groeiplaatsen vaak zeer beperkt is, soms niet meer dan één enkele plant. Dit maakt de populaties zeer kwetsbaar. Bij het Zwin zijn dit jaar 12 exemplaren geteld slechts verspreid over een paar vierkante meter. Bij extreem zeldzame planten wordt vaak gedacht dat zij groeien in zeer stabiele en schrale milieus. Groeiplaatsen die niet ge bukt gaan onder verstoring en vermesting en die al minstens vele decennia een niet gewijzigd beheer kennen. Voor veel zeld zaamheden gaat die vlieger inderdaad op, maar niet voor Malrove. Deze plant voelt zich juist thuis in licht instabiele milieus. Droge humusarme maar kalkrijke groei plaatsen die zich kenmerken door een ge regelde verstoring van de bodem. Verder is van belang dat het groeimilieu rijk is aan stikstof en vaak ook ammoniak. Vanwege dit laatste is het bijna verwonderlijk dat Malrove zo zeldzaam is geworden. Een te hoge stikstofdepositie speelt bijna overal in Nederland. De groeiplaats op de Noorddijk bevindt zich langs een smal koeienpaadje. Dage lijks passeren de runderen de groeiplaats en zorgen daarmee voor de gewenste lich te verstoring van de bodem. Die voorkomt dat de open grond dicht groeit. En met af en toe een koeienvlaai en een plasje zor gen ze voor de benodigde stikstof en am moniak. Daarmee zijn de koeien van groot belang voor het voortbestaan van Malrove. Hun dagelijkse verplaatsing is weliswaar een vorm van verstoring, maar omdat deze zich met een min of meer vaste regelmaat voordoet is het ook weer een vorm van sta biliteit in het beheer. Bij onze zuiderburen is Malrove inmiddels aan de kust verdwenen. Het laatste exem plaar groeide in een rommelig weitje half verscholen onder een oude badkuip die dienst deed als waterbak voor het vee. Na dat de badkuip werd verwijderd, bleven de koeien weg en verdween ook de Malrove. Onbedoeld hebben de Vlamingen daarmee het kind met het badwater weggegooid.

't Duumpje | 2022 | | pagina 4