Visdiefjes vragen hulp én ze Topgebied Groede gaan weer op stap Een kleine maar belangrijke uitbreiding f0 ff Programma 2022 3 en 4 september Nachtdierenkamp. Zondag 17 juli -10.00 13.00 uur Sleepnetvissen en strandjutten. Zaterdag 5 november Natuurwerkdag -10.00 15.00 uur. Voetnoten Een interview met Emmy de Koeijer Dilia Timmers en een haar medestanders doen een beroep op u Het belangrijkste hierbij is dat de kinde ren er plezier in hebben om buiten te zijn. Telkens kiezen we voor een mooi stukje natuur in onze eigen omgeving, zoals de kust, het bos, schorren en slikken of een kreek. Denk aan een speurtocht naar dier- sporen, een nachtdierenkamp, de jaarlijkse natuurwerkdag, het timmeren van nestjes of bijenhotels in januari of sleepnetvissen in het zomerseizoen. Heb jij belangstelling voor natuur en heb je er lol in om kinderen in hun ontdek kingstocht te begeleiden of ken je iemand in je omgeving die ons zou willen onder steunen, we horen het graag. Ongeveer 6 keer per jaar organiseert de werkgroep een activiteit voor kinderen van 8 tot 12 jaar. Tijdens deze activiteiten laten we de kinderen op een speelse en leerza me wijze de natuur beleven. De jeugd heeft dan wel de toekomst, maar het investeren in onze jeugd gaat niet zonder inzet van oudere leden en enige versterking zou zeer welkom zijn. Alle hulp is welkom, niet alleen bij het voorbereiden van onze activiteiten, maar ook het begeleiden van een groep jeugdi gen schept erg veel voldoening. Omdat Corona sinds kort enigszins in be dwang is, hebben de Visdiefjes (kinderen van 8 tot 12 jaar) hun activiteiten hervat. Meer weten? Neem contact op met Dilia Timmers. (zie details aan het eind van dit artikel). Verzamelen bij de boerderij van Staatsbos beheer aan de Braakmanweg 5, Biervliet. We zetten onze tentjes op in de natuur en tijdens dit kamp gaan we op zoek naar nachtdieren: muizen, vleermuizen, reeën, uilen en wie weet wat we nog meer ont dekken Nadere gegevens krijg je bij aanmelding. Help jij mee om het grote sleepnet te trek ken? Wat zullen we ditmaal vangen Garnalen, visjes, krabben, kwalletjes? We zorgen ook voor kleine garnalennetjes. Alle kinderen krijgen na afloop een mooie poep-zoekplaat mee naar huis. In Groede lieten Marian en Mark hun tuin door de Stichting Landschapsbeheer Zeeland van extra groen voorzien. Als je Groede binnen- of buitenrijdt via de zuidkant, richting Oostburg is je het afgelo pen jaar misschien iets opgevallen. Aan de Schuitvlotstraat 23 is vorig jaar een mini- natuurgebiedje aangelegd. Waar eerst een wei was waar soms schapen liepen of er al leen gehooid werd, is nu beplanting aan gebracht. Hoe is dit tot stand gekomen en waarom. Het huis op dit adres is in 2008 gebouwd en wordt sinds 2010 permanent bewoond door Mark en Marian. Mark komt oorspron kelijk uit Katwijk aan Zee en Marian is ge boren en getogen 75 meter verderop in de straat. Tussen de verhuizing van die 75 meter zitten voor Marian nog een aantal andere woonplaatsen. Twee jaar geleden kwam de mogelijkheid om het stuk grond naast en achter het huis erbij te trekken. Ze begonnen al snel na te denken over de invulling van het stuk land. Het was voor hen wel duidelijk dat het een natuurlijke en 'Zeeuwse' uitstraling moest hebben, goed voor dier en milieu, maar ook onder- houdsvriendelijk en fijn om naast te leven. Ze schakelden een tuinarchitect in en tege lijkertijd was Mark zich ook aan het inlezen en ging zelf op onderzoek uit. Zo kwam Mark in contact met de SLZ(1) en in gesprek met een van hun werknemers Jimmy Pijc- ke. Jimmy zag gelijk allerlei mogelijkhe den en ook een mogelijke toevoeging voor Topgebied Groede. 10 jaar moet blijven staan. Aan de straatkant is de lijn van de oorspronkelijke tuin doorge trokken door er knotwilgen te planten. Aan de rand van de begroeiing wordt het gras wat langer gehouden zodat insecten en vo gels er bescherming kunnen vinden. Mark en Marian willen eigenlijk ook nog graag een bloemenstrook met misschien een (groot) bijenhotel. De aanleg van zo'n strook vergt wel een goede planning: waar precies leg je hem en wat zaai je er in. Aangezien ze bei den nog werken is behapbaar onderhoud ook belangrijk. Vorig voorjaar is alles aange legd en geplant, met waarschijnlijk al direct een positief gevolg. Onder het boeibord van het huis aan de overkant van de straat waren er in 2021 twee bewoonde zwaluwnesten. Opmerkelijk want in alle jaren dat er zwa luwen zijn geteld in Groede had daar nog geen nest gezeten. Heel de zomer waren Mark en Marian getuige van de klei verzame lende en jagende zwaluwen. Gelukkig heeft Mark ook een druppelsysteem aangelegd tussen de beplanting op de verhogingen; van al het geplante zijn er maar enkele strui ken niet uitgelopen dit voorjaar. Ook in dit voorjaar zal dit druppelsysteem nog nodig zijn. Hoe het gebiedje zich in de toekomst gaat ontwikkelen en of het een schuilplaats voor patrijzen gaat worden is voor iedereen afwachten. Momenteel is er in ieder geval voor vogels, insecten en amfibieën een goe de habitat gecreeërd die ook nog zeer aan genaam is om naar te kijken. Zaterdag 25 juni -13.30 16.00 uur 'Poepspeurtocht.' Wat weet jij van poep? Van wie is die drol, keutel of vijg? Welke diertjes smullen van deze poep? Verzamelen op de parkeerplaats bij de ra- dartoren, Zwartepolderweg, Cadzand. Het knotseizoen start ieder jaar op deze zaterdag en deze dag zijn er speciale acti viteiten voor de Visdiefjes. Nadere gegevens worden tegen die tijd bekend gemaakt. 1) Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) is een professionele organisatie die zich richt op beheer en ontwikkeling van het Zeeuwse cul tuurlandschap. Zij werkt samen met vele be woners van het buitengebied, overheden en diverse organisaties. Burgerparticipatie staat hoog in het vaandel en veel werk wordt door vrijwilligers uitgevoerd. Centraal punt bij de activiteiten van SLZ is dat altijd met anderen samengewerkt wordt. De Stichting heeft zelf geen terreinen in eigendom en men streeft dat eigendom ook niet na. 2) De gebruikte beplanting: sleedoorn, honds roos, wilde liguster, wegedoorn, gewone vlier en zwarte els. Wil je meedoen of wil je meer weten Alle informatie krijg je bij Dilia Timmers. Tel. 06 -13755647 of 0115 - 402368 Email: dilia.timmers@inter.nl.net De tuinarchitecte heeft de tekening ge maakt, in haar ontwerp heeft ze de zicht lijnen, hoogteverschillen en de waterpar tij ingericht aan de hand van de ideeën voor de beplanting. De waterpartij was een wens van Mark en Marian zelf, water geeft altijd een extra dimensie aan een tuin. De put heeft verschillende niveau's: aan de ene kant een steile oever en aan de andere kant een glooiende. Hierin is niets aange plant, de praktijk wijst uit dat er snel ge noeg van alles groeit in zo'n put. De grond die uit de put is gekomen is dan weer ge bruikt om langs de rand van het perceel een wal te maken en in het midden ook een kleine verhoging, beide beplant als Zeeuwse haag met verschillende bomen en struiken®. De beplanting op het terrein is beschikbaar gesteld en aangelegd door de SLZ, wel met de restrictie dat het minimaal Drinkput met jonge begroeiing ervoor (Ruud van Leeuwen)

't Duumpje | 2022 | | pagina 6