Dilia en Jo Timmers Kennismaken met Door Emmy de Koeijer f2 fi Wiezijn jullie Afkomstig uit Brabant, nu, na ruim 45jaar in de Zeeuws-Vlaamse klei, zijn ze hier meer dan goed geworteld en geaard. Dilia is geboren op een boerderij in de buurt van Oirschot en Jo in het dorp Middelbeers. Het was midden jaren 70 dat Jo na de studie chemische technologie afstudeerde aan de Technische Universiteit Eindhoven; in die tijd was het niet makkelijk om aan werk te komen. Dow in Terneuzen bood uitkomst, Jo kon gelijk aan de slag bij 'de Dow'. Dilia was met veel plezier werkzaam in het ba sisonderwijs en ook in Terneuzen konden ze wel een 'nieuwe juf' gebruiken. Het idee was om hier enkele jaren te werken en te wonen en daarna ergens anders naar toe te gaan als het minder goed zou bevallen. Vooral de eerste jaren was het erg wennen, beiden geboren en getogen tussen de hei de en bossen van Brabant, zaten ze nu op een flatje met een klein balkonnetje in het 'kale'Terneuzen. In het begin trokken ze er in de weekenden veel op uit naar de bos sen in België of Brabant. Vrij snel gingen ze de zee en het weidse landschap met andere ogen bekijken en omarmen. De plannen om na enkele jaren weer te verhuizen verdwenen dan ook. Ze ker toen ze in 1980 geattendeerd werden op een huis met bijbehorende grond op een fantastische plek in de polder. Ook al was de omgeving en grond totaal anders dan in Brabant, de essentie was hetzelfde. Rust, ruimte met veel mogelijkheden en natuur rondom. Op deze plek zijn ook hun drie kinderen geboren en opgegroeid. Bij elk bezoek aan het ouderlijk huis ston den er planten in potten en fruit en groente klaar om mee terug te nemen naar Terneu zen. Jo was, zoals elke jongen in een klein dorp, altijd buiten, hutten bouwen, slootje springen en de natuur verkennen. Na zijn kennismaking met Dilia kreeg hij echt inte resse in de natuur, onder andere door heel romantisch samen in de Kampina naar ree- en te kijken. Ook bijen van Dilia's broers zorgden voor een verbreding van de kennis en belangstelling van Jo. De natuur bij je thuis Op het terras van hun mooie huis en tuin in het Zeeuws-Vlaamse landschap heb ik het gesprek met Dilia en Jo. Bij aanschaf in 1977 zag het er heel anders uit: een bewerkte boerenakker, een huis met een koudwater kraan, een schuur met boerenzwaluwen en veel ruimte. De boerenzwaluwen die het klinket in- en uitvlogen waren zeker een ar gument om de boerderij te kopen. Tijdens de verbouwing gingen ze ook gelijk aan de slag met de aanleg van een moestuin (de tuinbonen hadden ze voorgezaaid op het balkon in Terneuzen) en het planten van fruitbomen. In de loop der jaren hebben er ook allerlei dieren de revue gepasseerd: schapen, kippen, ganzen, een kalf, een pony en als laatste een paard. Nu is er nog een bijenvolk en de vogels en dieren die uit zich zelf hun domicilie kiezen bij Jo en Dilia. De nazaten van de zwaluwen die ze zagen bij de aanschaf in 1977 wonen in de zomer nog steeds in de stal. Een mooie oude boom is de nestelplek van een grote bonte specht en ze hebben ook een kast voor een toren valk: hierin zijn in 2021 4 jongen grootge bracht. In het midden van het gazon staat een majestueuze esdoorn, door hen zelf geplant toen zij het huis betrokken. De no tenboom, moerbeiboom en enkele hoog- stamfruitbomen, die door de vorige bewo ners geplant zijn, doen het ook nog steeds. Het fruit wordt door Dilia nog steeds ge oogst en verwerkt tot jam. Wat is de mooiste of leukste natuur ervaring die je hebt gehad Jo heeft tot aan zijn pensionering bij Dow gewerkt en is ook vaak voor het bedrijf in het buitenland geweest. Twee dingen zijn hem altijd bijgebleven. Het eerste was de enorme kiemkracht van allerlei zaden in de woestijn na een regenbui en het tweede was iets heel bizars: een blauwe reiger die op een pijplijn zat midden in de woestijn. Dilia heeft ook een paar momenten, een hele belangrijke is de veldleeuwerik. In het voorjaar naar of van school fietsen en dan de eerste veldleeuwerik weer horen. Als ze hem nu in het voorjaar weer hoort, roept dat oude herinneringen op en de bevesti ging dat het weer voorjaar is. Tijdens een recente vakantie brachten ze een bezoek aan De Westbroekse Zodden(2). Hier heeft ze voor het eerst zwarte sterns zien broeden en vliegen, een sierlijke en mooie vogel die een onuitwisbare indruk heeft gemaakt. die mogelijkheid. Voor de cursus moest ze een werkstuk maken en een excursie ver zorgen; hierdoor maakte ze kennis met 't Duumpje en de rest is geschiedenis. Zo als het velen vergaat, kennismaken met 't Duumpje staat bijna gelijk aan lid worden. Voor Jo was dit nog allemaal te vroeg, door zijn drukke werkzaamheden was hij niet veel thuis. Pas na zijn pensionering in 2009 werd hij ook actief voor 't Duumpje. Welke natuurervaring zou je nog graag eens willen meemaken Steenuilen, weer een nest steenuilen op hun erf. Vroeger is er een paar geweest dat enkele jaren succesvol gebroed heeft, he laas, dit is al jaren geleden. Dit is dus iets, dat zowel Jo als Dilia graag nog zouden zien bij hen thuis. Voor de rest is het genie ten wat op hun pad komt, zeker in Neder land zijn er nog zat mooie dingen te zien en te ontdekken. Ook de rest van Europa heeft nog erg veel te bieden, zeker als je, zoals zij in het verleden vaak hebben ge daan, er op de fiets op uit gaat. Jo is naast voorzitter ook lid van de plano- logiewerkgroep. Als voorzitter vertegen woordigt en promoot hij 't Duumpje en vanuit de planologie houdt hij een vinger aan de pols hoe overheden als gemeen ten, maar ook provincie en waterschap bij voorbeeld omspingen met het verlenen van bouw-, kap- en andere vergunningen. Erg belangrijk, maar niet altijd bevredigend werk. Jo is tevens duinconsulent voor de stichting Duinbehoud, SLZ - bestuurslid en in het verleden betrokken bij de IVN - af deling De Zeeuwse Delta. Samen tellen ze roodborsttapuiten, patrijzen en sinds de Corona-pandemie ook ganzen. Dilia is lid van de jeugd- (Visdiefjes), plan ten- en de vogelwerkgroep. Voor excursies kan je ook bij Dilia terecht; zo gidst ze in het Zwin en sinds 2021 ook in Waterdunen. Voetnoten: 1) Kampina: natuurgebied met bos, heide en beekdalen in provincie Noord-Bra- bant, gelegen tussen Boxtel en Oister- wijk, in beheer bij Natuurmonumenten. 2) Westbroekse Zodden: een polder en na tuurgebied van ongeveer 52 hectare ten westen van Westbroek in de provincie Utrecht. Het gebied wordt nu beheerd door Staatsbosbeheer. 3) IVN - Instituut Voor Natuureducatie. IVN laat jong en oud beleven hoe leuk, gezond én belangrijk natuur is. www.ivn.nl Hoe en wanneer is je interesse in de natuur ontstaan Bij beiden al van jongs af aan. Dilia groeide op naast de Kampinam, de reeën liepen bij wijze van spreken over het erf. Haar moe der had een grote moes- en bloementuin en haar broers hadden al op jonge leeftijd bijen. Bij Dilia werd buitenzijn en de liefde voor de natuur er met de paplepel ingego ten. Toen Dilia op een flat met klein balkon netje in Terneuzen ging wonen, had haar moeder erg veel medelijden met haar. Ben je actief lid Dit is eigenlijk een vreemde vraag aan Jo, de voorzitter van het Duumpje. Voorzitten is niet het enige wat hij doet; zowel Dilia als Jo zijn op veel fronten actief in 't Duumpje. Dit typeert trouwens het gemiddelde ac tieve lid van 't Duumpje: eenmaal actief is men dat meestal op meer terreinen. Waarom en hoelang lid van t Duum- pje Dilia heeft haar kinderen van jongs af aan de liefde voor de natuur bijgebracht, door het wonen in de polder was de natuur al tijd dichtbij. Ze raakte steeds meer geïn teresseerd en wilde haar kennis ook graag verdiepen, een IVN-gidscursus bood haar Bewoonde torenvalk ka st in huize Timmers (Jo Timmers) In de tuin met knotwilgen en houtril (Anne van de Calseijde)

't Duumpje | 2022 | | pagina 7