't Duumpje organiseert Voorjaar op het strokenteeltperceel <4 14 f! Plantenwerkgroep Teunisbloem zaaien (Jean-Luc Govaert) r Jean-Luc Govaert Emmy de Koeijer Wél op zaterdagmiddag 3 september, noteer die datum Kulderzipke (Ruud van Leeuwen) n In de akkerbouw is het altijd een verrassing wat het voorjaar weer brengt. Het weer, maar ook ontwikkelingen in de markt dur ven wel eens te zorgen voor wat verschui vingen in het bouwplan. Deze verschuivin gen kennen zeker ook beperkingen: het bouwplan voor het komende jaar wordt vaak al in het najaar vastgesteld. En door de oorlog in Oekraïne is bijvoorbeeld al het zaaizaad voor zomertarwe- en - gerst in Nederland uitverkocht geraakt. Bij de stro- kenteelt heeft daarom ook een verschui ving plaatsgevonden. Initieel was het plan om dit jaar zomergerst, bladrammenas en teunisbloem te zaaien. Gaandeweg werd bladrammenas omgeruild naar mais aange zien de vraag hiernaar hoog is door de ont wikkelingen in Oekraïne. We begonnen het voorjaar in maart met een droge periode waarin wij ook de start hebben gemaakt met het zaaien van gerst en teunisbloem. Na de natte periode van de afgelopen winter, was de grond op 10 maart goed begaanbaar om een zaaibed te maken. De bodem was niet geploegd en omdat dit vrij nieuw voor ons was, ko zen we ook voor een andere aanpak. Aan gezien na het zaaien droog weer voorspeld was, kozen we ervoor om teunisbloem en gerst in één werkgang te zaaien. Het werk tuig dat we hiervoor gebruikten was uitge rust met woelpoten, een rotorkopeg, zaai- elementen en een aandrukrol om het zaad extra aan te duwen. Dit heeft als voordeel dat het aanwezige vocht in de ongeploeg de bodem benut wordt om gelijk het zaai zaad te laten kiemen. Zou het land eerst met een cultivator bewerkt worden, dan is de kans aanwezig dat het zaaibed zou uit drogen en bovendien harde kluiten zou veroorzaken. We vroegen ons wel af of we met één bewerking genoeg zaaibed kon den creëren om het zaad in te zaaien. Dit viel al met al goed mee doordat de ge bruikte machine de grond vrij goed mecha nisch kon verkleinen. Het zaaien verliep voorspoedig en het re sultaat stemde ons tevreden. Wij hadden echter niet voorzien dat het een lange pe riode droog zou blijven, waarbij ook de lage temperaturen in maart/april (vooral de nachten) zorgden voor een trage ont wikkeling van de gerst. Dit was echter een kleine tegenvaller vergeleken met de te leurstellende de opkomst van het teunis- bloemzaad. Nagenoeg geen enkele plant is gekiemd en bovengekomen. Dit schre ven we later toe aan het feit dat het in eer ste instantie wel vochtig lag, maar niet de goede temperatuur had om te kiemen en later in het voorjaar aan het feit dat het wel warm genoeg was, maar er geen vocht was om te kiemen. Al gauw werd daarom beslo ten om zaad voor bruine bonen te bestel- Half april werd het tijd om de maïs te plan ten. De maïs werd met soortgelijke tech niek als eerder teunisbloem en gerst ge zaaid, met dit het verschil dat achter de woelpoot een specifieke maiszaaimachi- ne werd aangekoppeld. Door de droogte was de verwachting dat de maïs niet bo ven zou komen maar desondanks stond na een week toch al een kleine 30% van de mais boven. De niet gekiemde mais zou na een bui toch gaan kiemen, wat voor eni ge tweewassigheid zou zorgen. Dit is voor maïs niet echt een probleem aangezien het groeiseizoen lang is. Half mei kregen we de langverwachte re gen en kregen wij de gelegenheid om de bruine bonen te zaaien. Hiervoor hebben we het land klaargelegd met een zaaibed- voorbereider om een mooi los zaaibed te creëren. Kort erna werden de bonen ge zaaid met de bonenzaaier. Op het moment van schrijven liggen de bo nen pas gezaaid, begint de gerst in de aar te komen en staat de mais deels boven. De komende maanden gaan we de ontwikke ling van de gewassen opvolgen en regel matig monitoren welke vogels er gezien worden op en nabij dit perceel. We organiseerden in mei 2012 een busreis naar het "Gecontroleerde Overstromings Gebied' Kruibeke - Bazel - Rupelmonde" in België. Begin juli 2015 reed een volle bus onder de noemer "EHS-excursie" langs na tuurgebieden in onze streek en in mei 2019 lieten Luciën Boerjan en Huub Buijsse velen genieten van de natuur op het eiland Tien- gemeten. Excursies die naast de huur van een dure bus ook veel voorbereidingstijd vergden. Heel wat ongedwongener waren onze 'duumpjesavonden' die in het (grijze) verle den plaatsvonden. Het evenement begon zaterdagmiddag ergens vanaf 2 uur en na dat zich genoeg mensen verzameld had den startte een excursie waarin werkelijk van alles besproken kon worden en na af loop van de excursie werd de kout voortge zet onder het genot van een hapje en een drankje. De foto hieronder getuigt van de start ervan op 30 augustus 2003. Sommige excursiegangers op de foto zijn ons ontval len, maar niet de gedreven en fotogenieke gids van destijds, zoals we ook op de ALV begin dit jaar konden meemaken. We inventariseren, knotten, vergaderen en schrijven zienswijzen dat het een aard heeft, maar zelf eens rondgeleid worden en in de gelegenheid gesteld worden een boom op te zetten, komt er meestal niet van. Tijd voor een laagdrempelige renaissance nabij Terhofstede en wel op zaterdagmid dag 3 september. Het adres: Kulderzipke, Platteweg 4, Retranchement. Kulderzipke Eigenares Ingrid van Brabant is lid van de plantenwerkgroep en werd in 't Duumpje van zomer 2021 geïnterviewd door Emmy de Koeijer. Ze heeft de oude boerderij aan de Platteweg met een flink aantal omrin gende hectares omgevormd tot een oord waar (natuur)cursussen, excursies en allerlei workshops worden gegeven. je en Waterschipdijkje en niet te vergeten de wallen van Retranchement valt van al les te zien. Aan het programma wordt nog gewerkt, maar vast staat in ieder geval dat het aan tal deelnemers beperkt is tot 35 personen. Ook de kosten zullen beperkt zijn en zullen zo rond de 5,00 per persoon bedragen. De vereniging draagt de rest bij. leder lid van 't Duumpje is welkom, maar als u niet achter het net wilt vissen, meldt u dan nu aan: kantoor@duumpje.nl We houden u dan op de hoogte en ook voor vragen kunt u hier terecht. Na aanmelding krijgt u het verzoek uw bij drage over te maken op onze rekening. Inschrijving na ontvangst hiervan. En niet vergeten: 35 35 Zie ook: www.kulderzipke.nl Donderdag 14 juli 19.30 uur Buitenzijde zeedijk Dijkeputten KM hok 037-376 - Zeewaartse glooiing met zoete (hoog) en zilte vegetatie (laag). Start: Parkeerstrookter hoogte van uitlaat polderwater naar zee aan het einde van de Piaskreek. Net iets boven Dijkeputten 18, 4513 KA Hoofdplaat bij trapovergang dijk. Onze plantenkenners zijn weer al enkele maanden 'en route' en wat de komende donderdagavonden betreft: Donderdag 30 juni 19.30 uur Noordmansweg, Retranchement (HZL) KM hok 017-374; vlakbij Kulderzipke. Het betreft een klein weidegebiedje met een drietal drinkputten en struweel, deel uitmakend van de Vierhonderd beoosten Terhofstedepolder, bedijkt in 1403 maar waarschijnlijk nog ouder. In de reeks 'Strokenteelt in de praktijk' leest u ditmaal over de onzekerheden waarmee iedere landbouwer wordt geconfronteerd. len en de stroken teunisbloem opnieuw in te zaaien. Het voordeel van bruine bonen is dat deze juist laat gezaaid moeten worden (eind mei /begin juni). Deels komt dit door de bonenvlieg. Bij vroeg zaaien en trage kiem bestaat de kans dat de bonenvlieg toeslaat in de bruinebonenteelt. Laat zaai en vormt geen garantie vrij te blijven van de bonenvlieg, maar bij een vlotte kieming kan de bruine boon er makkelijker door heen groeien. Niet alleen het eigen perceel is één en al natuurbeleving, maar ook op omringende historische dijkjes als Zanddijk, Pompedijk-

't Duumpje | 2022 | | pagina 8