Biodiversiteit, boerderij en omgeving r <1 In de reeks artikelen over hoe op de boerderij maatregelen kunnen worden getroffen ter bevordering van de biodiversiteit nu een redactioneel doorkijkje naar de toekomst. In de huidige commotie in landbouw en veeteelt komt eigenlijk alles te zamen. On danks het feit dat al decennia stapels we tenschappelijke rappporten verschenen dat het ergens spaak zou moeten lopen, gaat het nu op alle fronten tegelijk mis. Schaalvergroting Om dat voor elkaar te krijgen hebben wa terschappen, als soort gebruikerscollectie- ven waarin boeren in de praktijk de dienst uitmaakten, overal sloten rechtgetrok ken, watergangen en gemalen vergroot om alle hemelwater maar zo gauw moge lijk de polder te doen 'uitslaan/ Zo konden steeds zwaarder machines de akker op om een hogere productie te bewerkstelligen. Zelfs het stelsel van zomer- en winterpeilen bleek 'maakbaar' en aan dit streven onder worpen te kunnen worden. Kleinere boeren werden eerst 'hobby-boe- ren' met ernaast een baan, die zorgde voor nog wat beleg op de boterham, maar van lieverlee werd bij ontstentenis van opvol gers alle grond verkocht aan de 'blijvers' die vrijkomende gronden bijkochten, in steeds zwaarder materieel investeerden en zich hiertoe flink in de schuld staken. Over al werden sloten rondom kleinere percelen gerioleerd en geslecht want hoe groter het perceel, des te efficiënter kan worden ge werkt. Dat van de ooit overvloedig en alom aanwezige 'kleine' natuur met bijbehoren de biodiversiteit amper iets resteerde, baar de niemand zorgen. Alles moest wijken om zoveel en zo goedkoop mogelijk te produ ceren. Sloten, heggen en houtwallen Door de schaalvergroting is afgelopen eeuw 225.000 kilometer aan 'landschap- Ons land kent alleen nog beschermde na tuur onder de vlag van Natuurmonumen ten, Staatsbosbeheer, de Landschappen en particuliere stichtingen als Land van Ons. Gebieden liggen ver uiteen en zonder verbindingszones in de vorm van sloot jes, heggen en bomenrijen, wordt migra tie tussen afzonderlijke populaties verhin derd. Vogelbescherming hanteert het be grip 'Basiskwaliteit natuur': "karakteristieke en algemene soorten zijn en blijven voor het desbetreffend landschap algemeen". Die basiskwaliteit gaat nog jaarlijks ach teruit. pelijke lijnelementen' als houtwallen en heggen verdwenen. Gedempte sloten niet meegerekend. Kleine landschapselementen verdwijnen nog dagelijks, ook in onze streek. Met het verdwijnen van het laatste koetje, wordt ook het vonnis geveld over het lage weitje langs sloot of watergang. Met het scheu ren ervan verdwijnt wéér een 'verbindings- zone' die voor veel organismen bepalend kan zijn voor het voortbestaan. De nood zakelijke 'scheur'- vergunning wordt zel den geweigerd. Bodemuitputting "Nog zestig keer oogsten, dan is het op" was de kop van een NRC - artikel in 2019. "Het natuurlijk herstelvermogen van de na tuur, gebaseerd op een rijk bodem leven, werd ingeruild voor beheersing van de natuur met de inzet van chemische bestrijdingsmiddelen en de toevoeging van kunstmest. De innova tieve kracht was immens. Wetenschap, boe ren, industrie en toeleveranciers werkten sa men om het systeem te optimaliseren." "Heel veel partijen verdienen aan ons land bouwsysteem, zijn er ook voor een groot deel van afhankelijk en beschouwen veranderin gen daarom vaak als een bedreiging. Er lijkt meer te verliezen dan te winnen." Afhankelijkheid De cursieve aanhaling hierboven verwijst naar marktpartijen als banken, veevoer- en kunstmestfabrikanten, zaadveredelaars, le veranciers van gewasbeschermingsmidde len, mega-slachterijen en grootwinkelbe drijven. Onder deze partijen zijn er zelfs die huidige maatschappij-verstorende actie groepen met raad, daad en financiën terzij de staan, alles met het doel het eigen ver- dienmodel in stand te laten. Een aantal is ook niet bereid rond de ta fel te gaan zitten om naar oplossingen te zoeken. Nu de wal het schip aan het keren is des te schrijnender, want de boer dreigt opnieuw te worden geslachtofferd. En ze moeten juist bijgestaan worden bij het zoe ken naar een productiewijze die past bij de omgeving. In de omgeving van kwetsbare natuur is dit nog ingewikkelder dan in ge bieden waar minder natuurwaarden teloor kunnen gaan. De omstandigheid dat ministeries en poli tiek veelvuldig mensen recruteren uit boe ren- en daarmee verwante organisaties en bedrijven, heeft er tientallen jaren voor gezorgd dat nooit richtinggevend beleid tot stand kwam. Het bleef bij pappen en nathouden, want 'voor visie moest je im mers naar de oogarts.' Het gebrek eraan heeft ons land zelfs een BoerBurgerBewe- ging opgeleverd, opgericht met steun van het "agro-industriële complex." Noodzaak regelgeving De ergernis om een teveel aan regels dat bovendien steeds toeneemt, vindt zijn oorzaak in het feit dat ons land zo dicht bevolkt is, 517 inwoners per km2, op Malta na het dichtstbevolkte land van de Euro pese Unie (CBS 2020). We moeten dus in ons kleine landje veel meer rekening hou den met medemens en omgeving dan in schaarser bevolkte naties. Zoals landen als Duitsland en Frankrijk die nogal eens op gevoerd worden met 'daar doen ze niet zo moeilijk.' Als een sector dan ambities heeft 's werelds beste te zijn en te willen blijven, komt iedere inperking hard aan. De Raad van State vond dat een onjuiste uitleg van de wet. Overigens vielen de re sultaten van die nieuwe technieken fors tegen. Kortom: wensdenken om niet te hoeven ingrijpen en vergunningen te kun nen blijven afgeven. Ook de derogatie staat ter discussie. De regeling maakt mogelijk dat Nederland se boeren onder voorwaarden meer stik stof uit dierlijke mest mogen gebruiken dan de geldende norm. Door het via dier lijke mest sluiten van kringlopen is minder kunstmest nodig. Dat leek ooit een mooi Nieuwe factoren Klimaatverandering kan niet langer ont kend worden en verschillen in neerslag kunnen niet langer als incident beschouwd worden. Het is een existentieel probleem dat ingrijpende, afdoende en kostbare water bouwkundige maatregelen vergt. Zoals het afgelopen decennium een project 'Ruimte voor de rivier' werd uitgevoerd om bij hoge waterstanden op de grote rivieren overstro mingen het hoofd te kunnen bieden, zijn vergelijkbaar grote ingrepen nodig om de ontwrichtende gevolgen van lange droog tes in te perken. Waterschappen begonnen al een aantal jaren met 'omdenken'. De om standigheid dat tot enkele jaren terug nog overal kleine waterbergende slootjes wer den gedempt en watergangen verbreed en rechtgetrokken, is niet 1,2,3 terug te draaien. Zo weinig mogelijk water naar zee pompen is het enige soelaas op korte termijn. Beregeningsinstallaties zoals we de afgelo pen maanden overal zagen, zijn niet meer dan een doekje voor het bloeden. Ze ont trekken dikwijls water uit diepere lagen, een deel is al verdampt voor het de plaats van bestemming bereikt en in onze kustprovin cie bevordert het verzilting. En die neemt toch al flink toe met het stijgen van de zee- Geitenpaadjes Om toch maarte kunnen blijven uitbrei den kwamen allerlei geitenpaadjes tot stand zoals de PAS (Programmatische Aan pak Stikstof) en derogatie. Krachtens de PAS werden uitbreidingen toegestaan die normen overschreden in de veronderstel ling dat nieuwe, maar nog niet beproefde technieken zouden helpen toch binnen de norm te blijven. Sinds 1990 is de stikstof uitstoot in Nederland al meer dan gehalveerd. Maar de concentra tie tast de natuur nog steeds ernstig aan: de bodem verzuurt, planten en bomensoorten verdwijnen, het aantal insecten, vogels en dieren neemt af. De overheid bleef vergun ningen afgeven voor bijvoorbeeld veehoude rijen of aanleg van wegen, vooruitlopend op het toekomstige terugdringen van stikstof. (NRC 22-06-2022). Nieuw geitenpaadje in aantocht In Trouw (22 augustus 2022) waarschuwen 36 wetenschappers (onder wie 28 hoogle raren) voor de nieuw opgelaaide discussie binnen het kabinet waar geluiden klinken de stikstofdoelen opnieuw ter discussie te stellen. Dat zou het agro-industriële com plex, veel boeren en politici goed uitko men. De wetenschappers stellen dat aan de stikstofdoelen niet valt te ontkomen. Er wordt, ook nu weer, ten onrechte aandacht geschonken aan een enkele wetenschap per die zich doodgezwegen waant, maar "vaak, ook nu, zijn het geen actieve weten schappers, maar pensionado's uit een niet altijd relevant vakgebied" lezen we in het artikel. Verder zijn "de 36" van mening dat veel te veel resultaten verwacht worden van 'technologische innovatie.' Ze schrij ven dat de huidige situatie de gelegenheid biedt om verschillende problemen, zoals droogte, klimaat en natuurherstel tege lijkertijd aan te pakken. Het gaat om veel meer dan alléén stikstof. streven, maar ook hier blijkt de praktijk weerbarstiger dan de theorie. Binnen Eu ropa komt er steeds meer oppositie tegen voortzetting van deze Nederlandse voor keurspositie. Een artikel (NRC 14-08-2022) over Drente is illustratief: "Beginjaren zestig telde Dren the nog zo'n 16.000 rundveehouders. Be gin deze eeuw waren het er 2.515. In 2021: 1.315Maar het aantal runderen bleef vrijwel gelijk." En: "Voor de burger zit daar in het succes van schaalvergroting: die be taalde voor z'n slavink en kilo gehakt min der geld." toÖjT q npPt’u <1

't Duumpje | 2022 | | pagina 3