Kannibalisme in een klaverveld Awie de Zwart 7 6 Hagen en andere verbindingszones in het landschap (Archief Duumpje) Ook hier bestaat noodzaak tot fundamen tele wijzigingen in onze waterhuishouding. Bij grote onderhoudsbeurten wordt geluk kig de blik wél al op de toekomst gericht. Toen rond 2017 de Gaternisse Kreek aan de beurt was, heeft Waterschap Schelde- stromen hier met Europese subsidie bijna 7 hectare natuurvriendelijk ingericht en met flauwe oevers de kreek flink verbreed ten behoeve van extra waterberging. Dat komt ook de ecologie ten goede. Ook bij het aanpassen van de uitwatering langs de Ka- naalweg omgeving Sluisse Veer is met de nieuwste inzichten rekening gehouden. spiegel. Dat het water ook de omliggende natuur ontnomen wordt, wordt amper in de beoordeling betrokken. Waterkwaliteit Niet alleen de hoeveelheid water, maar ook de kwaliteit ervan is een heikele zaak. Nog niet alles Of dat nog niet genoeg is, moeten we ook nog van het gas af. Voor zover sommigen tot voor kort wat lacherig deden over "toe komstscenario's zonder gas" twijfelt nu nie mand meer aan de noodzaak onafhanke lijk te worden van grillen van o.a. Rusland. Ook voor de 'hoogproductieve' landbouw een game-changer. Kunstmestproductie vergt veel gas of andere vormen van ener gie. Door ongetwijfeld hoogblijvende prij zen van o.a. gas zullen mestprijzen in de toekomst hoger zijn dan ooit tevoren. Kort om: het hele verdienmodel van de boer lijkt op de helling te moeten. Niet alleen zal de consument meer moeten gaan betalen voor zijn voedsel, maar er zal ook gezocht moeten worden naar productiemethoden die toe kunnen met minder (kunst)mest en minder water. kan ik investeren, wacht ik nieuwe regelge ving af voor mijn besluitvorming of is een nieuwe uitkoopregeling gunstiger dan een eerder bod. Sommigen zitten al vele jaren met dit dilemma en dan is het wachten tot dat de bom barst. Zoals nu. Verheugend was dat bij Remkes aan tafel ook heel wat boerenorganisaties zaten die de omslag al lang gemaakt hebben, maar omdat ze geen snelwegen versperren am per aandacht krijgen. Onder hen velen die al jarenlang geïnvesteerd hebben in een nieuwe bedrijfsopzet en nu in grote onze kerheid afwachten of hun toekomstgerich te bedrijfsvoering niet in de wielen gere den wordt door allerlei nieuwe regels. Poldernatuur Zeeland en SLZ De omschakeling naar meer omgevingsbe- wuste teeltmethoden is helaas voor velen te groot. Veel boeren zitten in een derma te strak keurslijf dat er weinig anders op zit dan doorgaan op de ingeslagen weg en ondergaan van weer nieuwe regels. Een flink aantal bedrijven is al op weg ge gaan door deel te nemen aan agrarisch na tuurbeheer. Ze dienen tegen een passende vergoeding de natuur, mede ter compensa tie van een lagere productie. In voorafgaande artikelen kwamen o.a. ak kerranden en strokenteelt aan bod; regelin gen die uitgevoerd worden door Polderna tuur Zeeland en Stichting Landschapsbe heer Zeeland (SLZ). Maar er is meer. Ervenabonnement Met het verdwijnen van de gemengde be drijven naar hoofdzakelijk akkerbouw zijn erven steeds 'netter' geworden en is veel nestgelegenheid van vroeger verdwenen. Het Ervenabonnement streeft naar herstel van de oude erfnatuur zonder dat het voor de ondernemende boer veel tijd kost. Het erf wordt natuurrijker: niet alleen een da gelijks genot voor de eigenaar, maar ook voor al het andere wat daar groeit, bloeit en rondfladdert. SLZ verzorgt alles, te beginnen met een 'erfscan' en de eigenaar krijgt een kant en klare inrichtingsschets met voorstel len voor beplanting, nestkasten en andere maatregelen. Inheemse hagen kunnen uit heemse rodondendrons vervangen en met een houten nestplankje kan een boeren zwaluw beter overweg dan met een mo derne stalen balk. Veel kleine dingen sa men zorgen voor een groot geheel. In de bijna 4.000 reeds geplaatste nest- en andere broedgelegenheden vonden inmid dels steenuilen, torenvalken en boerenzwa luwen een veilige plek. Drinkputten wer den opgeknapt om zwaluwen weer nesten te kunnen laten bouwen. Krioelend leven in en boven de put dient hen tot voedsel. Steenuilen namen op 40% van de erven toe, boerenzwaluwen 44% en torenvalken met 55%. Hopelijk worden de komende weken stap pen gezet die komen tot een verdienmodel dat zowel een goed inkomen voor de boer garandeert als waarborgen biedt voor een goede ecologische kwaliteit van onze om geving. Alle tijdschriftartikelen die voor deze tekst gebruikt zijn, vindt u terug op onze inter netpagina's op www.duumpje.nl De plantenwereld heeft in de beeldvor ming vaak een vredelievend imago. Het woord plantaardig is wat dat betreft veel zeggend. Toch schuilt er ook in de wereld van de planten een voortdurende onder linge strijd. Strijd om voedsel, licht en ruim te. En of dat allemaal nog niet erg genoeg is, zijn er ook planten die andere planten op het menu hebben staan. Klavervreter is zo'n plant. parasiteert op onder andere Rode klaver. Omdat Klavervreter een zeldzame rode lijstsoort is en iedere vindplaats er één is, noteer ik de vondst in de waarnemersapp op mijn telefoon. Tevreden over de mooie vondst loop ik verder. Even verderop is het weer prijs. Vele tientallen klavervreters to renen fraai uit boven de bloeiende Rode klaver. Ook deze groeiplaats wordt vast gelegd. Als ik vervolgens mijn blikveld iets verder verruim, zie ik dat er nog veel meer staan. Ik zie honderden, misschien wel dui zenden exemplaren voor zover het oog reikt. Verrukt over zoveel klavervreters be sluit ik het anders aan te pakken. Iedere vijftig meter hou ik halt en schat ik de aan tallen. Groeiplaatsen van 500 a 600 exem plaren zijn geen uitzondering. Uiteinde lijk loopt de teller door tot ruim voorbij de 10.000 exemplaren! Niet alleen klavers Na de bloei produceert de plant een grote hoeveelheid stoffijn zaad die door de wind wordt verspreid. Alleen zaad dat neerkomt in de directe nabijheid van de wortels van de waardplant ontkiemt. Rode klaver is een van de voornaamste waardplanten, maar ook op Witte klaver doet de plant het goed. Soms is Klavervreter ook bui ten de klaverfamilie te vinden. Zo zijn er vondsten bekend waarbij de soort parasi teert op Gewone pastinaak en Lavas. Ook Duizendblad en Echt bitterkruid fungeren wel eens als gastheer voor Klavervreter. Dat laatste is opvallend omdat zij ook ie der hun eigen soort-specifieke bremraap hebben: Blauwe bremraap en Bitterkruid- bremraap. De kwaliteit van de Nederlandse wateren is slecht en waterbeheerders zijn uiterst pessi mistisch over de kans op verbetering. Neder landse wateren moeten in 2027„van voldoen de kwaliteit"zijn, maar waterbeheerders in Nederland verwachten niet dat dat Europese doel wordt gehaald. Naar verwachting is over vijf jaar slechts zo'n 5 procent van de wateren van de gewenste kwaliteit. In 2019 voldeed 1 procent van de wateren aan alle normen. (NRC 25-07-2022) Aan tafel bij Remkes of niet Dat we de laatste weken overweldigd wor den door alle protesten, is eigenlijk het ge volg van langdurig gemodder. Van 'zwal kend beleid' zoals Remkes het formuleert. Bedrijven die met opvolging kampen, en dat zijn er nogal wat, willen duidelijkheid: Mooie vondst Het is een zonnige dag in mei als ik voor mijn werk in één van de natuurgebieden rondom de wallen van Sluis ben. Na slechts enkele stappen in de wei te hebben ge zet, valt mijn oog op een pol bloeiende Rode klaver waaruit zes lichtbruine, bloei ende planten omhoog schieten. Ik herken er meteen Klavervreter in. Een soort die Bladgroen Klavervreter is een parasitaire plant die be hoort tot de Bremraapfamilie. Het meest opvallend is het ontbreken van bladgroen (Klavervreter is bruinig van kleur). Hier door kunnen ze niet, zoals andere plan ten, aan fotosynthese doen om suikers aan te maken. Dit maakt dat ze onmogelijk op eigen benen kunnen staan en voor be langrijke voedingsstoffen volledig afhan kelijk zijn van andere planten. Die worden geparasiteerd door met de eigen wortel, de wortel van de gastheer binnen te drin gen. Via deze weg weten ze de benodig de voedingsstoffen af te tappen waarmee de plant een ondergrondse knol ontwik kelt. Vanuit deze knol verschijnt in de loop van het voorjaar de bloeiwijze. Hoewel de gastheer door de Klavervreter wordt be roofd van een aanzienlijke hoeveelheid voedingsstoffen weet zij deze diefstal meestal goed te verteren. Luctor et emergo Klavervreter is een echte Zeeuwse soort. De meeste vondsten in Nederland zijn af komstig uit de delta, al heeft de soort ook een bolwerk in Zuid-Limburg en wordt het spaarzaam aangetroffen in delen van het rivierengebied. Daarbuiten komt de plant nauwelijks voor. Vaak zijn de groeiplaatsen beperkt in omvang. Slechts zelden gaat het om groeiplaatsen die zo omvangrijk zijn als deze. In het verleden stond Klaver vreter te boek als een gevreesd onkruid in percelen Rode klaver dat toen nog een landbouwgewas was. Met het verdwijnen van de klaverteelt kreeg ook de Klaver vreter een gevoelige klap. Dat resulteer de uiteindelijk in een plaatsje op de Rode Lijst. Maar zolang Rode klaver de Zeeuwse velden nog bevolkt geldt voor Klavervre ter, variërend op een bekende Zeeuwse spreuk: "ik wortel en kom boven".

't Duumpje | 2022 | | pagina 4