Kennismaken met Els Moerland Door Emmy de Koeijer 9 Hr ra® Ir. A F®->1 Bij het naderen van haar huis in Schoon- dijke vallen gelijk een aantal dingen op, een groene voortuin met fruitbomen, aller lei planten en aan de poort geen gewone bel, maar een klopper in de vorm van een specht. Het kan niet anders of de bewoner van dit huis is een natuurliefhebber. De re den van het bezoek: Els is in dit voorjaar begonnen als bestuurslid van 't Duumpje, goed om eens nader kennis te maken. Voor ik gebruik kan maken van de klopper, gaat de poort al open en word ik van harte welkom geheten door Els. Niet door Els al leen, maar ook door een en al gegons en gezoem. De wingerd in de gang naast haar huis is de buurtkroeg voor allerlei insecten. Dan loop je zo in haar tuin; in dit gedeelte achter het huis valt direct de majestueuze vijgenboom op. De boom hangt vol met vijgen, helaas nog niet rijp, en biedt ook een fantastische schaduwplek om onder te zitten. Daarnaast zijn er ook nog diverse planten die Els gebruikt om wol te verven. Het achterste gedeelte van de tuin is ruiger en met diverse fruitbomen en -struiken een heerlijke ontdekplek. Duidelijk iemand met liefde voor alles wat groeit en bloeit. Na het ontdekken van de tuin stappen we haar gezellige huis binnen. Het eerste wat opvalt in haar woonkamer is een groot weefgetouw. Gelijk volgt er een geani meerd gesprek over weven, spinnen, kaar den en verven van wol. Wat dan weer leidt tot een onderwerp dat dichter bij 't Duum pje staat: het gebruik van natuurlijke verf stoffen die Els zelf maakt van allerlei soor ten planten. Waar is dit allemaal begonnen, haar creativiteit en kennis van planten? Begin Geboren en opgegroeid in Schoondijke als dochter van de eigenaar van een boekwin kel zat ze voornamelijk met haar neus in de boeken. En lezen is nog altijd een geliefde bezigheid. Als gezin gingen ze er niet vaak op uit om de natuur te verkennen. Alleen op zondag was er tijd om te wandelen in de velden rond het dorp. Maar de Schelde was niet ver en voor Els een bron van plezier. "Niet verder dan tot je knieën in het water en niet bij de palen, want dan grijpt de stro ming je", was het advies dat ze meekreeg van haar moeder. In die tijd heeft ze leren zwemmen, zodat ze nog meer kon genie ten van het water. Op later leeftijd kreeg de Schelde nog een groter rol in haar leven. Als 18-jarige vertrok Els naar Bennebroek, om stage te lopen in een psychiatrische kli niek voor haar opleiding als arbeidsthera- peute. In dat gebouw keek ze vanuit een raam op de tweede verdieping naar een pand er tegenover. Ze zag hier een ruim te vol weefgetouwen en een nog steeds voortdurende liefde bloeide op. "Dat wil ik gaan doen" dacht ze. Na een jaar kon ze op de afdeling met weefgetouwen stage lopen. Els heeft daar niet alleen leren we ven, maar ook veel geleerd over gebruik van planten als basis voor natuurlijke verf stoffen. Gaandeweg kwam daar ook de in teresse voor het medicinale gebruik van planten bij. In die periode kwam Els ook de (toekom stige) vader van haar drie kinderen tegen. Voor zijn studie vertrokken ze naar Maas tricht en na afronding daarvan vertrokken ze naar Veghel. Toen er zich de mogelijk heid voordeed om in Zeeuws-Vlaanderen een huis met een tuin te kopen, was de be slissing om naar Zeeland te gaan snel geno men. Voor Els was het terug naar de geboor tegrond, voor haar man uit de randstad was het weer een nieuwe stap. Terug in Zeeland In de jaren tachtig was het mogelijk om sub sidie te verkrijgen voor het aanplanten van bomen. Dat kwam goed uit: in de polder met een stukje grond werd een boomgaard aangelegd; het praktisch gebruik van de na tuur kwam toch weer om de hoek kijken. Ook een moes- en kruidentuin konden niet ontbreken. In die tijd werd ze ook gediplo meerd imker. Er kwamen bijenvolken, naast kippen, ganzen, poezen, konijnen en een hond. En het belangrijkste: drie kinderen die de liefde voor dieren van hun ouders heb ben geërfd. 't Duumpje Na twee jaar rondtoeren kwam er een eind aan het project. Ze liet zich omscholen en vond werk bij Travalje Subiet in Groede. Els werd lid van de Heemkundige Kring om wat meer binding met de regio te krijgen. Die binding werd nog versterkt omdat ze daar Piet Jansen leerde kennen. Voor veel leden van 't Duumpje is Piet een goede be kende, zeer actief binnen de werkgroep planologie en met een brede kennis en in teresse van de natuur in Zeeuws-Vlaande ren. Dit was voor Els de introductie tot 't Duumpje en de natuur in de regio in het al gemeen. Els ging vaak met hem mee naar de bijeenkomsten van 't Duumpje en sa men bezochten ze de geliefde plekken van Piet in het Zeeuws-Vlaamse land. Piet was ook gids in het Zwin en voor Els en familie werden ook af en toe privé-excursies geor ganiseerd. In zijn huisje in de duinen bij Re- tranchement konden ze luisteren naar de boomkikkers en nachtegalen. In de zee vis sen, zwemmen en korren en op het strand met een glas wijn in de hand naar de zee- vonk kijken, hoorde er natuurlijk ook bij. Na het overlijden van Piet, is Els zelf lid gewor den van 't Duumpje. Natuurervaringen Els en Piet hebben een wel heel bijzondere ervaring meegemaakt in Italië. Zij logeerden in de bergen, in een huisje in de tuin van vrienden. Om in die tuin te komen, moest je een trap af die steil naar beneden liep, 's Avonds laat na een maaltijd kwamen ze uit het dorp en daalden afin het ravijn en be landden in een sprookje: de hele tuin zat vol met vuurvliegjes die ronddansten en op hun handen en haren kwamen zitten om vervol gens uit te doven. het niet meer dan logisch om mee te gaan draaien met de plantenwerkgroep. De bij eenkomsten en wandelingen zijn voor Els leuk, leerzaam en gezellig. Het gemeen schappelijke is altijd het plantje, de bele ving is voor iedereen anders. Sommigen zijn vooral geïnteresseerd in de determinatie, wat is het, van welke familie, is het zeldzaam etc. Els (en ook enkele andere vrouwelijke deelnemers) vragen zich af: kan je het eten, heeft het medicinale eigenschappen, is het geschikt om als verf te gebruiken. Kortom, een plantenbijeenkomst is nooit saai. Els wil de meer dan alleen meedoen in een vereni ging, ze wilde zich ook echt actief inzetten. Na een verkennend gesprek en eens mee doen met een bestuursvergadering bleek dat Els met haar bestuurlijke ervaring in de Heemkundige kring en werkervaring voor haar pensionering een welkome aanvulling van het bestuur zou zijn. Els zelf voelde zich ook direct thuis in het bestuur. Zij voelt dit ook als een soort van erfenis en voortzetting van het werk van Piet. De organisatie van de 'clubdag' op 3 september ligt in Els' handen. Een ander moment om nooit te vergeten: samen op de dijk bij het Zwin staan en de al lereerste vloed in het nieuwe uitgebreide Zwin zien lopen. Voor Els de kroon op een project waar zij vroeger deel van uitmaakte. Ook Uluru (Ayers Rock in Australië) heeft ze gezien en nooit meer vergeten. Ze was daar met familie op het moment dat de zon on derging. Niet onbelangrijk: het was op een van de eerste dagen dat niemand meer op deze voor aboriginals heilige rots mocht klimmen. De rots kleurde bloedrood door de ondergaande zon. Na zoveel gezien en meegemaakt te heb ben, heeft ze toch nog wel wat dingen op haar verlanglijstje staan. De zwarte lavafor- maties en het Noorderlicht in Usland heeft ze nog nooit gezien, maar er wel, vooral van Piet, allerlei verhalen over gehoord. Ieder een blijft gelukkig iets te wensen hebben. We wensen Els succes met het verwezenlij ken van die dromen en een fijne bestuurs periode bij 't Duumpje. Natuur Els ging aan de slag in het project 'De Schelde natuurlijk'. Als kind pootjebaden in de Schelde, als volwassene betrokken bij bescherming en ontwikkeling van natuur gebieden in en rond de Schelde, mooier kon het niet worden. Het project was een samenwerking van een aantal partijen, on der andere Vogelbescherming Nederland, Zeeuws Landschap en WNF België. Gedu rende twee jaar heeft Els samen met een team in een bus door Nederland en Bel gië getoerd om voorlichting en informatie over de Schelde te geven. In deze tijd heeft ze veel kennis opgedaan en belangstel ling gekregen voor de natuur in en rond de Schelde. De noodzaak van waterbuffering, de functie voor wadvogels, het belang van ontpoldering, alles werd toegelicht. In 2006 kwam er een fulltime baan op haar pad die haar kijk op en kennis van de natuur veranderde. Een baan die eigenlijk voort kwam uit noodzaak, want door scheiding werd ze kostwinner en moest ze, na 20 jaar, haar deels vrijwillige baan bij het Visserij- museum vaarwel zeggen. De nieuwe baan werd een hele mooie reis die Els veel plezier en kennis heeft gebracht. Actief in zt Duumpje Omdat Els al jarenlang bezig was met plan ten en kruiden en het gebruik hiervan, was 4

't Duumpje | 2022 | | pagina 5