Nationale nachtvlindernacht Strokenteelt - vallen en opstaan mI' 4 u V IfilH ipi Tl f0 Jean-Luc Govaert en Emmy de Koeijer v - r- De resultaten: St Jans- 0.9 polder 1.3 6 older V/iè hon^rd 1.0 Strijdersgat Ook onze vlinderaars konden na geruime tijd zeggen 'We mogen weer.' Huib van Iwaarden organiseerde alles en we waren ditmaal te gast bij familie Almekinders - van Cruijningen nabij Cadzand. Covid vormde niet langer een belemme ring om de nachtvlindernacht 2022 te laten doorgaan. In het weekend van 1 en 2 juli konden onze vlinderaars weer aan de bak, na drie afgelaste evenementen. De groep was te gast bij familie Almekin ders op hun Camping De Wielewaal te Cad zand. Waarom daar? De camping is landelijk gelegen langs de Provincialeweg Potjes-Cadzand met aan de noordzijde het natuurgebied Erasmusbos/ De Knokkert dat, zoals bekend, een zeer gevarieerde natuur kent. Aan de rand hier van loopt nog een kreekrest langs de Vier- honderdpolderdijk met extensief weideka- rakter. Dhr. Almekinders heeft rond zijn ak kers diverse akkerranden die de natuur een handje helpen en op de camping veel heg gen, een waterput met begroeiing en meer landschapselementen die interessant voor insecten en vogels. Gastfamilie Almekinders had goed voor ons team gezorgd met een koffietafel, ge koeld fris en iets sterkers; afijn, het ontbrak ons aan niets. Ook een heerlijke zelfgebak ken taart stond te blinken in onze ogen! Het vlinderteam deze nacht bestond uit Koenraad Debouck, een eersteklas ento moloog uit België die ook veel veldwerk doet in ons gebied West Zeeuws-Vlaande- Onderzoeksmethoden Nachtvlinders kun je op een aantal manie ren inventariseren. Om te beginnen door het schijnen met een lamp op een laken, de vlinder gaat dan (meestal bewegingsloos) op het laken zitten en kan bestudeerd wor den. We werkten tegelijkertijd op 4 plaat sen met zo'n laken. Daarnaast kun je vlin- dervallen gebruiken: de vlinder vliegt naar het licht, komt zo in de houten bak terecht, strijkt hier neer maar kan er niet uit zonder dat hij met naam en toenaam geregistreerd is. We hadden een zestal van dit soort val len met verschillende lichtbronnen. Ge woon, ultra-violet en één met een grote kwiklamp. Naast de vallen werkten we op 4 plaatsen met een "LED-emmer." Die ston den verspreid over het terrein, langs de kreekrest en op een weide van mini-cam- ping De Knokkert aan de Vierhonderdpol- derdijk, waar we dankbaar waren dat fami lie De Smidt ons hiervoor toestemming gaf. We troffen het: een prachtige warme avond, weinig wind en geen maanlicht. Ons "kantoortje" mochten we in de grote schuur opzetten bij de koffietafel. De start was direct al bijzonder, want toen het bijna donkeren stil was rond half elf werden we verwelkomd door de roep van, jawel "een kwartel." Wel 6 tot 7 keer hoorden we die roep die sommigen van ons nog nooit ge hoord hadden, de campinggasten en an dere belangstellenden die onze nachtvlin- deravond volgden evenmin. We konden ons ook verheugen in belangstelling uit omringende dorpen, want ook daar doen we het voor. Resultaten De resultaten waren goed, en we konden o.a. flink wat Grote gele vliervlinders be wonderen, maar ook het Groot avondrood, een pijlstaartvlinder, liet zich bewonderen. gedetermineerd. Voor de vallen kon dat pas de volgende ochtend. Toen we alles opgeruimd hadden, verraste familie Alme kinders andermaal met koffie en gebak. Chapeau voor de gastvrijheid en behulp zaamheid op hun Camping De Wielewaal In de vorige editie van het Duumpje waar in we de aandacht richtten op het stroken- teeltperceel, waren bruine bonen inge zaaid, nadat het teunisbloemzaad eerder niet was opgekomen. Hierbij schreef ik ook over de schade die de bonenvlieg kan veroorzaken aan de kiem- plant. Helaas heeft de bonenvlieg ook bij ons toegeslagen, kort na de zaai. Opmerke lijk om te zien hierbij was dat op bepaalde stroken de aantasting groot was 60%) en op andere plekken veel minder 25%). De voorvrucht was op elke strook hetzelfde, dus daaraan zou het verschil in aantasting niet kunnen liggen. Wel kunnen meespelen zaken als grondtoestand, maar ook de lig ging (tegen de dijk of op open veld). We gingen echter niet bij de pakken neer zitten en zijn gegaan voor de derde zaai- poging. Met dezelfde bonenzaaimachine hebben we tussen de rijen opnieuw bruine bonen gezaaid, zodat de planten die niet aangetast waren en al boven stonden, kon den blijven staan. Dit keer met succes. De bonen stonden op een kleine week voltal lig boven en laat-gezaaide bonen hoeven zeker geen slechte opbrengst te geven, mits de rest van het groeiseizoen goed is. Dat laatste lijkt ondertussen wel op een serieus drama uit te gaan draaien vanwe ge het droge seizoen. Bonen kunnen re delijk wat droogte verdragen, maar tegen een brandende zon in combinatie met een (zeldzaam), 1 Pauwoogpijlstaart, 3 Helm grasuil (zeldzaam), 3 Peper-en-zoutvlinder, 1 Witte eenstaart, 2 Groot avondrood, Sa- tijnvlinder, tientallen Vliervlinders, 4 Riet vink, Groot visstaartje, Sneeuwwitte veder- mot, braamvlinder enz. Als u nachtvlinders ookeens wil bekijken: volgend jaar bent u welkom op weer een andere locatie. 26 September 2023 zijn we gortdroge bodem zijn weinig vruchten op gewassen. Hetzelfde geldt voor de mais die ondertussen ook tekenen vertoont last te hebben van de droogte. De gerst is begin augustus gedorst en door de droogte was ook de opbrengst hiervan veel lager dan gemiddeld. 2022 is in ieder geval nu al een jaar dat we niet snel gaan vergeten. te gast bij familie Van 't Westeinde aan de Golepoldersedijk in Breskens waar Petrus woonde. Dit Duumpjeslid van het eerste uur ontviel ons enkele jaren geleden en hij verjaarde op dezelfde dag als de schrijver van dit artikel. Met dank aan medetellers Pieter, Frieda, Sven, Tobi en Koenraad. En niet in het minst aan Camping De Wielewaal en Minicam- ping De Knokkert. Fauna Qua fauna was de score wellicht beter te noemen. Eind juni kon ik 14 jonge fazanten, meer dere hazen en enkele jonge patrijzen waar nemen op het strokenteeltperceel en daar doen we het uiteraard ook voor Antwerpen 0.3 De bijzonderste soorten: 4 Populierenpijlstaart, 1 Bruine wapendra ger, 2 Wapendrager, 3 Gepluimde snuituil Srt. 33 30 10 85 62 Ex. 37 28 55 255 177 552 r ren. Verder een 2 man sterke afvaardiging uit Walcheren, beiden lid van de Vlinder en Libellenwerkgroep Zeeland te weten Tobi Koppejan en Seth Walhout en beiden nachtvlinderspecialist. Ondanks Seth's leef tijd, 13 jaar, had hij toch al een enorme ken nis van nachtvlinders; hij schudde de waar nemingen zowel in het Nederlands als het Latijn uit zijn mouw! Wij vermoedden wat jeugdige overmoed, toch maar even con troleren, maar 95% van zijn toeschrijvin gen waren juist! 't Duumpje werd vertegen woordigd door "good old" Pieter Simpelaar, nachtvlinderaar van het eerste uur, Frieda Pillen met echtgenoot Marten als trouwe helper en de schrijver van dit artikel. Kort om: een 'internationaal' team met veel ken nis aan boord op een uitgelezen locatie. Iets om trots op te zijn. oeve Macro Ex. 58 44 25 248 129 504 Micro Srt. 25 17 13 59 86 Een resultaat om trots op te zijn. De vlin ders op het laken konden direct worden De Knocka^rtHoT^ l D^nokkert 14^ Ruimzicht Laken Wielewaal Lichtval Wielewaal Led-emmer akkerrand Opstelling Koen in weide lamp/laken Opstelling Tobi/Seth kreekrest l/l Totaal macro nachtvlinders: Afkortingen: Srt.: aantal soorten/Ex.: exemplaren DeWielewaaP a Bi ii Nan Helmgrasuil (Louis Westgeest)

't Duumpje | 2022 | | pagina 6