Over verwondering Visdiefjes gaan vissen Begeleidster Sabine Rausch vertelt over niet aflatend jeugdig enthousiasme. 12 Els Moerland, lid van de plantenwerkgroep, bestudeert niet alleen plantjes, maar geniet ook van de geuren en de kleuren. Natuurwerkdag 2022 En dat is dan alleen nog maar 'Hos.' Verwondering zal je deel zijn over de rijk dom aan geuren. Verwondering was wat ik al voelde als klein meisje, achter op de fiets bij mijn moeder: over de hoogte van de populieren, hoe ze altijd verhalen leken te vertellen en einde loos tegen elkaar fluisterden over geschie denissen van lang geleden. En hoe ik later de verhalen las die ze mij toefluisterden: Als je op een warme dag in augustus door de polder fietst, ruik je de geuren van over rijpe bramen, de laatste tarwe die nog niet gedorst is en de harsgeur van de hoge po pulieren. Verwondering: als ik in het voorjaar de kle verige knoppen opraap, die naar hars rui ken, en waar je geneeskrachtige thee van kunt zetten. Maar vooral: verwondering als ik de knoppen in een pan doe en er een streng gesponnen wol bij stop zodat na een uurtje pruttelen de wol goudgeel van kleur is. Nog heel lang blijft de harsgeur hangen. Dat ze ooit meisjes waren, de zusters van Phaetoon, die van zijn vader Helios de zon newagen mocht besturen en ter aarde stortte. Uit verdriet om de dood van hun broer schreiden de zusters tranen van barn steen en zij veranderden in populieren. En nog altijd, altijd vertellen alle populieren dit verhaal voor hen die willen luisteren. Want hoeveel verschillende soorten denk je dat er zijn van iets wat de doorsnee Zeeuwsvlaming "Hos" noemt? En wat te denken van het riet? Koning Midas, die het lied van de god Apol lo minder mooi vond dan de fluit van Pan en daarom voor straf ezelsoren kreeg. Want Griekse góden waren jaloers en driftig. Al tijd droeg Midas een muts zodat alleen de kapper het grote geheim kende. Nu weet iedereen hoe moeilijk het is om een ge heim te bewaren, dus de wanhopige kap per vertelde zijn geheim aan het riet. Maar net zoals de populieren niet ophouden met het vertellen van verhalen, zo kan ook het riet nooit zwijgen. En ze fluisteren el kaar nog altijd toe: "koning Midas heeft Ezelsoren". En iedereen die geen ezelsoren heeft, kan het horen. Van de pluimen van het riet, op de juiste tijd geplukt kun je je wol in groentinten verven. Prachtig om een warme deken van te weven voor koude winterdagen. Maar sinds verleden jaar zijn er nieuwe ver halen opgedoken in mijn leven. Verwondering: over de plekken waar we heen gaan. Soms van een onverwachte schoonheid, zoals het weidegebiedje bij Fort Berchem (bij Retranchement) waar ook verhalen verteld worden over de Spanjaar den die dit fort bouwden. En over Maurits, over oorlog, over stormvloeden die zo ho ren bij de geschiedenis van ons Zeeuws- Vlaamse land, over bouwen en verlaten en opnieuw bouwen. Engels raaigras Gewoon langbaardgras Straatgras Harig vingergras Zachte dravik en trosdravik En niet te vergeten: de gestreepte witbol, die niemand in zijn gazon wil hebben. Soms is de plek van een lelijkheid datje denkt: "Wat doe ik hier?" zoals het parkeer terrein bij de Jachthaven in Breskens. Misschien niet opgetekend door de oude Grieken en minder indrukwekkend dan for ten en hoge populieren. Maar voor wie luis teren wil, vertellen ze het verhaal van over leven en van groeien en bloeien tegen de verdrukking in. "Ik worstel en kom boven." Ik kijk al uit naar een volgend seizoen als ik me weer mag verwonderen en luisteren naar het fluisteren Het weer was optimaal en het zeewater heerlijk. Kinderen waren weer net zo en thousiast als anders en ze hebben bij toer beurt het net getrokken. Eerst ging Leo het water in om te kijken of er wel wat te van gen viel. Bij de eerste oogst was het gelijk raak, heel veel krabben, kleine garnalen en later ook nog kleine platvisjes. Na een paar keer de zee in geweest te zijn, was het tijd voor een boterham en die liet zich goed smaken. Spelen en zeelucht ma ken hongerig. De kinderen waren zoda nig enthousiast dat ze er geen genoeg van konden krijgen: krabben zoeken onder de stenen bij de paalhoofden, spelletjes doen en wat allemaal meer vind je niet op het strand.... Voor ons als begeleiding weer heerlijk om mee te maken en te zien dat het weer een geslaagde morgen was. En dan vliegt de tijd om en veel te snel staan de ouders dan weer te wachten op hun kroost. Als verrassing kregen de kinderen nog een echte haaientand mee naar huis. De beleiding was in handen van Dilia, Irene en Sabine. Leo was erbij om de kinderen te assisteren met het korren. In het volgende duumpje valt er vast meer te vertellen over het nachtdierenkamp in het weekend van 3 en 4 september. Zaterdag 5 november helpen we een handje tijdens de Nationale natuurwerk dag. Deze zaterdag begint het knotsei- zoen en ook voor de Visdiefjes is het een dag vol activiteiten, net als andere jaren in De Braakman. We starten om 10 uur en we gaan aan de slag tot 3 uur in de middag. Zondag 17 juli mochten de visdiefjes weer bijeenkomen en ze zochten het strand op. Wil je meedoen of wil je meer weten Alle informatie krijg je bij Dilia Timmers. Tel. 06 - 13755647 of 0115 - 402368 Email: dilia.timmers@inter.nl.net herhaal en onder elkaar probeer te zetten zodat ze voor mij klinken als een gedicht van de Vijftigers: Na een lange "Corona" - tijd konden we eindelijk weer eens een activiteit organise ren. Het was dan ook heel fijn dat zich zo veel kinderen hadden opgegeven. Bij de Zwarte Polder moesten we wel eerst over de dijk en het duinwant we gingen 'korren'. Met andere woorden: garnalen vangen. Maarga maar op je knieën en verwon der je opnieuw: kleine schilderijtjes van mos en kleurige bloemetjes die tussen de stenen groeien in een harde wereld van au tobanden en grote voeten. Schilderijtjes vol kleur en ook zij vertellen hun verhalen. Ik weet niet hoeveel soorten gras er zijn, maar wel dat de leden van de Planten werkgroep groep onder leiding van Awie de Zwart heel veel soorten kennen. Sinds twee seizoenen wandel ik mee en luister: naar namen als zinnen uit gedichten, die ik

't Duumpje | 2022 | | pagina 7