Gierzwaluwen in Groede .A r* 1 fl 1 4 De gierzwaluw De gierzwaluwen in Groede zijn half augustus weer al vertrokken naar zuidelij ker oorden. Luciën Boerjan en Huub Buysse bespreken het broedjaar wat achter ons ligt en ze gaan nog veel verder terug in de tijd. Huisvesting Winterverblijven Enige historie Veldkenmerken Onderzoek en vogeltrek Broeden 30’ 45’ 30‘ 15' i ute’ 0’ ‘15' Gierzwaluw (Johnny du Burck) Bovenin Lutherse kerk na restauratie (Huub Buysse) Hun wetenschappelijke benaming is 'Apus apus' vrij vertaald 'geen poot.' Ze hebben zulke kleine en zwakke pootjes, dat ooit het idee leefde dat ze niet konden wegvliegen als ze op de grond terechtkwamen: ze kon den zich alleen vanuit een hogere positie laten vallen om in vlucht over te gaan. Naar blijkt ligt het wat genuanceerder: ze sla gen ze er wel in met een aanloopje van een vlak oppervlak in de lucht te komen, maar dat lukt niet als ze op een grasveld terecht komen. Op je hand zetten en met uitge strekte arm naar boven houden, is de reme die. Hun pootjes zijn voorzien van scher pe klauwtjes om zich aan muren en rotsen vast te houden. In weerwil van wat de naam doet vermoe den, behoort de gierzwaluw eigenlijk niet tot de zwaluwfamilie, waartoe boerenzwa luw, huiszwaluw en oeverzwaluw behoren. Die behoren tot de zangvogels. De gier zwaluw behoort niet alleen tot een andere familie (Apodidae) maar ook tot een andere orde van vogels, genaamd gierzwaluwach- tigen (Apodiformes). Ons giertje is in feite sterker verwant aan kolibries dan aan zwa luwen. Rood route herfst Blauw overwinteringsgebied, Kongo Geel uitstapje gedurende winter Groen route voorjaar De enorme afstand wordt overbrugd met dagelijks afstanden van wel 570 km. De noordelijker broedende vogels halen, ver deeld over 9 dagen wel 800 km. Ze profite ren van gunstige rugwinden en foerageren tijdens het vliegen. Op de terugreis vliegen ze nog sneller dan op de heenreis; onge veer dubbel zo snel als andere zangvogels. Ze broeden in mei en juni en hebben dan één legsel met 2 a 3 eieren. Bij voldoende nestgelegenheid, broeden ze in een kolo nie, zoals in de Lutherse kerk. Ze broeden meestal 18 a 22 dagen. De jongen trekken na het uitvliegen meestal snel weg. De meeste gierzwaluwen broeden noorde lijker dan Nederland: in Scandinavië min stens enkele honderdduizenden, die on derweg naar Nederland en België passeren als doortrekker. Het aantal broedparen in Nederland schatte men in 1979 op 50.000 a 85.000. De Vogelbescherming telde in 2013-2015 nog maar 40.000 tot 60.000 dui zend broedparen. Trekroute Gierzwaluw 'A261' (Groesbeek) Voorjaar 2011: -10 Apr: vertrek uit Kongo -14-28 Apr: stopover Liberië - 7 Mei: terug In nestkast Door het vervallen van nestgelegenheid onder oude daken en in muurspleten zijn ze sterk afhankelijk van kunstnesten en an der 'mensenwerk.7 Iedere dorps- of stads bewoner kent deze luchtacrobaten inmid dels wel die met hun herkenbare hoge ge luid tussen daken krijgertje spelen en voed sel vangen. Sinds 2009 worden dan ook in een groot aantal landen (niet alleen bij gierzwaluwen overigens) geo-locators ingezet. Zo leren we meer over trekroutes. De gierzwaluw wordt, wat simpel uitgedrukt 'gechipped7. Inmiddels is ook duidelijk dat hun aërody namica iets vermindert, hetgeen hun over levingskansen niet bevordert. Zaak om hiermee dus terughoudend om te sprin gen. Hoe dan ook hebben deze apparaatjes wel al veel nieuwe inzichten opgeleverd. En de nieuwste versie weegt slechts 1 gram: 10 van eerder gebruikte uitvoeringen. Het aloude ringen levert ons waardevolle demografische informatie over overleving en reproductie. Geo-locatie levert alleen route-informatie en beide methodes vullen elkaar dan ook mooi aan. De voorjaarstrek begint rond half april, massaal eind april of begin mei en duurt tot half juni, soms iets later voor niet-broe- dende exemplaren. Telpost Breskens regis- tereerde enkele bijzonder vroege waarne mingen in februari. Zo werden bij Breskens op 7 mei 1981 maar liefst 20.000 trekkende gierzwaluwen geteld (Wikipedia). Door trekkers richting Scandinavië vliegen ech ter soms dermate hoog, dat ze op de tel post in Breskens buiten beeld blijven. Afhankelijk van het weer kan de herfsttrek in West-Europa reeds in de loop van juli beginnen. Begin augustus zijn de meeste gierzwaluwen dan verdwenen. Vogels uit Noord-Europa vertrekken later en worden vervolgens in West-Europa als doortrekker in september en soms zelfs tot in oktober waargenomen. Er zijn enkele november- en decemberwaarnemingen. De trekrichting is hoofdzakelijk zuidwestelijk tot zuidelijk. 's Winters verblijft de soort in Afrika, ten zuiden van de evenaar, zoals het kaartje aangeeft voor Gierzwaluw 'A 2617. In de voorheen Lutherse kerk in de Groese Molenstraat huisde al vele jaren een hele kolonie die in beeld was bij onze vogel- werkgroep en speciale aandacht genoot van de in Nieuwvliet wonende Günther Prang. Hij was lid van de Stichting Monu- mentenbehoud Groede, die de kerk in 1991 aankocht en in gebruik nam voor sociaal- culturele doelstellingen: concerten, le zingen en exposities. Günther was lid van deze stichting. De gierzwaluwen nestelden op het oude dak, onder kapotte dakpannen en in de spouwmuren. Om een halt toe te roepen aan de overal teruglopende aantallen gier zwaluwen, vatte Günther het plan op om de krappe huisvesting op het dak van de Lutherse kerkte verruimen. Hij maakte met een diamantboor een gat in de dakpan en op de pan bracht hij een zinken koepeltje aan. Vervolgens mobiliseerde hij wat leden van 't Duumpje en zaterdag 1 mei 1993 gingen o.a. Luciën Boerjan en Petrus van 't Wes- teinde onder de bezielende leiding van Günther aan de slag. Henk Cijsouw kwam onbaatzuchtig helpen met zijn hoogwer ker en zo werden die ochtend 75 pannen vervangen door Günthers pannen. De actie leidde direct tot betere broedresultaten. In de periode 1998 -1999 werd het gebouw ingrijpend gerestaureerd en aangepast. Günther, hierbij ondersteund door mevr. Ze zijn 17 centimeter lang, de spanwijdte bedraagt 40 cm en een volwassen gier zwaluw weegt gemiddeld 46 gram. De ge middelde levensduur bedraagt ongeveer 6 jaar, wat erg lang is voor een vogel van een dergelijke grootte. Herfst 2010 -14 Jul: vertrek uit NL - 22-26 Jul: stopover Spanje - 8 Aug: arriveert in Kongo Winter 2010/2011 -8 Aug-22 Okt: in Kongo - 23 Okt: begin uitstapje - 24 Jan: einde uitstapje - 25 Jan - 9 Apr: in Kongo De gierzwaluw is met enig mysterie om geven omdat hij onwaarschijnlijk grote af standen aflegt, bijna voortdurend in de lucht verblijft en er weinig over bekend is. Traditionele manieren om meer van deze soort te weten te komen zoals het ringen, hebben weinig opgeleverd. In decennia lang ringwerk werden in Nederland 27.811 gierzwaluwen van een ring voorzien, resul terend in slechts 944 ringterugmeldingen: 2,4 Geen aantal waarmee onze kennis veel toeneemt. -30' -15’ De soort heeft in verhouding erg lange sik kelvormige vleugels, want ze zijn sterk aan het leven in de lucht aangepast. Buiten de broedperiode houden ze zich maanden lang in de lucht op zonder ooit te gaan zit ten. Voedsel wordt tijdens de vlucht gevan gen en bestaat uit grote hoeveelheden in secten, tot wel 15.000 insecten per dag. Bij hun duikvluchten bereiken ze soms snelhe den van meer dan 200 kilometer per uur. De soort verblijft diep in Afrika en om te broeden trekken ze naar Europa, waar ze nestelen tot net bezuiden de poolcirkel. iit Nedrland is vastgestel voor Apus Apus)

't Duumpje | 2022 | | pagina 8