Tuinen van Groede 7>$. W/4 12 0/4 Droogte Een andere grondbehandeling Onze bodem Hermelijnen en valken *!*'X4*»*'® -rlei Igitm: v.Im. De twee belangrijkste ontwikkelingen zijn de verbetering van de bodemstructuur en toename van de biodiversiteit. Het is alweer een paar jaar geleden dat we iets schreven over de Tuinen van Groede; er is in die tijd veel gebeurd. Waar we begonnen op een verdichte klei- bodem waarin je bijna niet kon planten, is de bodemstructuur nu losser door toepas sing van compost. Door hiermee de bodem te bedekken is er, zelfs in de extreem droge zomers van de laatste jaren, minder sprake van uitdroging. De toename in biodiversiteit zie je voor al bij de insecten: meer sluipwespen en zweefvliegen, die zeer nuttig zijn bij het bestrijden van plagen. Ook het aantal soor ten vlinders is toegenomen. Afgelopen zo mer hadden wij 20 vrijwilligers van City Seeds uit Middelburg op bezoek en zij tel den zo'n 10 soorten vlinders op de laven del. Koninginnenpage en kolibrievlinder zijn inmiddels vaste gasten op de Tuinen. Blijkbaar is het ook voor hen een waar pa radijs. Een paar weken geleden zaten wij te pau zeren met drie jongeren van het Zwincolle- ge die bij ons hun maatschappelijke stage lopen toen de torenvalk die bij de buurman woont, kwam aanvliegen en op nog geen tien meter bij ons vandaan ging bidden. Afgelopen zomer hadden de gewassen het erg moeilijk met de lange droge periode: vanaf april viel er nauwelijks regen. In au gustus konden we met irrigatie de plant jes nog net in leven houden, maar de groei was er helemaal uit. Na de eerste buien in augustus trokken de meeste planten wel bij, maar een aantal had een té grote tik ge had. Het 'gebed' had succes, de torenvalk dook naar beneden, er volgde een luid gepiep en met prooi in de klauwen vloog de valk weer weg. Dat zijn van die mooie momen ten in de natuur. Als we tijd over hebben, willen we deze winter zelf een valkenkast neerzetten. Door de grote diversiteit aan groenten was er deze zomer toch veel te oogsten, met name de vruchtgewassen deden het erg goed. Vorig jaar hadden wij, zoals veel tuin ders, een slecht tomatenjaar. Dit jaar ech ter deden ze het super en ook de komkom mers, courgettes, aubergines, paprika's en pepers gaven weer een overvloedige oogst. Voor de vruchtgewassen hebben we nu inmiddels twee tunnelkassen staan. In de winter staan ze vol met bladgewassen, zo dat er ook in de winter volop groen ge oogst kan worden. Iedereen die meer uit zijn kas wil halen, adviseer ik om het boek "The Winter Harvest Handbook" van Eliot Coleman te lezen. Kennis delen Voor ons is educatie en kennis delen ook belangrijk. We waren dan ook blij dat Stich ting Cultuureducatie Zeeuws-Vlaanderen ons vorig jaar benaderde voor een gastdo centschap op meerdere basisscholen in de gemeente Sluis. Veronique heeft de kinde ren geïnformeerd over de Tuinen van Groe de en met verse kruiden een heerlijke krui denboter gemaakt. Ook kwam er een groep kinderen via de naschoolse opvang naar de Tuinen; zij heb ben geholpen met plantjes planten en heerlijk rondgereden achterop de kar van de zitmaaier. Als afsluiting hebben ook zij kruidenboter gemaakt. Eén meisje wist ze ker dat ze later ook "tuinman" wilde wor den het zaadje is geplant! Op 5 oktober 2022 was er ook wat aan de hand op de Scherpbierseweg: de auto's stonden tot in de bermen geparkeerd. De leraren van de Elevantio groep (een sa menwerkingsverband van 39 basisscholen in Zeeuws-Vlaanderen) hadden een speci ale dag waarop ze een aantal organisaties konden bezoeken. Omdat moestuinen ook op scholen een hot item is, kozen in totaal 260 leerkrachten ervoor om in drie groe pen zowel Tuincentrum van Hoeve als de Tuinen van Groede te bezoeken. We vertel den over eetbare bloemen, plantenziektes, planning, gewaskeuze, vruchtwisseling en nog veel meer. Veronique verwerkte weer kilo's boter en bakken vol met kruiden tot haar kruidenboter 'uit de Tuinen van Groe de.' Hopelijk krijgt onze 'informatieronde' een vervolg op de scholen. Toepassing van NKG verstoort het bodem- leven minimaal en is goed voor de schim- melstructuren en het bodemvoedselweb. Ploegen en spitten is ongunstig voor bij voorbeeld de bacteriehuishouding: aerobe bacteriën komen in een anaerobe omge ving terecht en andersom. Een gezondere bodem leidt tot gezondere planten met minder ziektes. Een interessant boek dat ik vorig jaar heb gelezen is "The organic no-till farming re volution" van Andrew Mefferd. In het boek worden het belang en verschillende ma nieren van "no-dig" landbouw uitgelegd. Vertaald als 'niet-kerende grondbewerking' (NKG) dus niet spitten of ploegen. De komende jaren zal onze bodemstruc tuur nog verder verbeteren en de onkruid- druk verminderen. Vanwege de zware klei grond hebben wij gekozen om voorlopig te werken met het systeem van 'minimal-dig': alléén de bovenste 10-15 centimeter af en toe bewerken met een tuinfrees. We kun nen hier niet onderuit omdat onze planten een losse toplaag nodig hebben om vol doende te kunnen wortelen. De verwach ting is dat we de komende jaren steeds minder hoeven te frezen. Volgens het boek wordt NKG in de USA op meer dan 50% van het maïsareaal toege past; in Europa staat NKG op grote schaal nog in de kinderschoenen. Toepassing op kleinere schaal kent enkele mogelijkheden: - mulchen met ter plaatse groeiend mate riaal en daarna planten tussen de plan tenresten; - mulchen met karton en bedekken met compost; - planten in een dikke laag stro; - bodem bedekken met compost; - afdekken met folie of anti-worteldoek. Het afdekken van de bodem beoogt dat za den in de bodem minder zonlicht krijgen waardoor we minder last hebben van hard nekkige 'on' - kruiden. Voordat we het boek gelezen hadden, pas ten we al een paar methodes toe zoals het afdekken met karton en landbouwfolie in de tunnelkas om de hardnekkige akkerwin- de te bedwingen. Het karton in de tunnelkas leverde binnen een jaar een mooie bodem op: het bodem- leven voelde zich prettig in de natte omge ving onder het karton en heeft de toplaag mooi losgemaakt. Het karton wordt ver teerd en opgenomen in de bodem. Nu ma ken we de bodem een paar keer per jaar los met de woelvork of ondiep frezen en bren gen we jaarlijks een laagje compost aan. Het gebruik van landbouwplastic is ons ook bevallen. Een stuk grond waar veel akker- winde stond, hebben we een jaar afgedekt: de akkerwinde is niet 100% verdwenen, maar is nu wel beheersbaar. Wij hebben lang moeten denken over het toepassen van plastic, maar in de praktijk blijkt dat het bodemleven hieronder goed gedijt. Biologisch-afbreekbare folie is duur en gaat slechts 1 seizoen mee. Dat heeft dus eigenlijk onze voorkeur, maar gezien de kosten gebruiken we voorlopig de vari ant die langer meegaat en dus ook minder micro-plastics afgeeft. Nadere informatie: Over 'no-dig' in je eigen moestuin, zie de internet site van Charles Dowding. www.charlesdowding.co.uk Afgelopen zomer hadden we in de tuin zelfs weer twee hermelijnen die ons hiel pen met muizenbestrijding. We waren wat aan het opruimen toen we een enorm ge krijs hoorden bij de composthoop: twee hermelijnen zaten op de composthopen ruzie te maken over hun territorium. Eentje schoot uiteindelijk weg onder de tomaten. wwww.tuinenvangroede.nl Er is ook een Facebook-pagina: www.facebook.com/TuinenvanGroede Eerder schreven we over 'de tuinen' in algemene zin. In dit artikel beschrijft Peter Leguit wat de echte tuinder allemaal bezighoudt en hoe de afgelopen jaren flinke stappen gezet werden. De foto's zijn van Veronique Cauwels.

't Duumpje | 2022 | | pagina 7