zeg het met hout MADONNA boekbespreking Door Henny van Ochten f IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH 2 GROEIRING Ruim zes miljoen singles slijten alleen in Amerika afkomstig van één LPdat blijft auteurs en uitgevers nooit onopgemerkt. Het met de snelheid van een ko meet geschreven "LUCKY STAR" is de titel van het onlangs versche nen boek over zangeres, actrice en "ex-virgin" MADONNA. HOUTZAGEN "Je moet op z'n minst honderd worden, wil je alle houtsoorten leren kennen. Het leven is daar voor te kort"! Deze uitspraak van de Spaanse gitarist José Romanillos geeft aan hoe moeilijk het is om over hout te schrijven. Er zijn zo'n 500 soorten hout in de handel. Ongeveer 500 daarvan hebben acoustische eigenschappen en komen dus in aanmerking voor instrumentenbouw. Je zou al die soorten moeten kennen: dat is welhaast ondoenlijk. Het is net als met het drinken van wijn: hoe meer soorten je kent, des te minder ga je ervan af weten! GLANS I 'kwartiers' gezaagd 'dosse' gezaagd HvO 0 Foto 1: Een zeer kostbare gitaar: eigendom van Mevr. v. Sluijs, Middelburg. Foto 2: detail uit foto 1. Allereerst iets over de groei van het hout. Het verhaal gaat dat aan de boomstam elk jaar een nieuwe ring groeit. Dat is echter niet bij alle soor ten zo. Daarom is het beter zo'n laag je een "groeiring" te noemen in plaats van een "jaarring". Zo'n ring bestaat uit twee delen: het donkere dunne bandje is in de winter gegroeid en het bredere lichtere gedeelte is er tijdens de zomermaanden aangeko men. Hoe meer ringen, des te sterker en veerkrachtiger is het hout. Dergelijk 'dicht beringd' hout is pri ma als bovenblad van een instrument te gebruiken. Bovenbladen worden altijd op de plaats waar de dunne ringen zich bevinden tegen elkaar gelijmd. Dit ter verhoging van de stabiliteit. hart is, zoals de paam al doet vermoeden paars en Surinaams Groenhart is groen. Allerlei kleurschakeringen binnen één soort komen natuurlijk ook voor: moeder natuur laat zich nou eenmaal moeilijk de wet voorschrijven. Er zijn manieren om de oorspronkelijke kleur te beïnvloeden. Denk bijvoorbeeld aan het lakken of vernissen. Het voordeel van lak is dat het ook een conserverende werking heeft. Het kan daarom geen kwaad jouw instrument een dergelijke behandeling te geven. Wil je de oorspronkelijke kleur behou den; gebruik dan transparante lak. Sommige mensen gaan zich met verf kwasten zo aan hun gitaar te buiten, dat de oorspronkelijke kleur niet meer te achterhalen is, evenmin als de soort hout. In zulke gevallen kunnen de kenners al tijd nog terugvallen op het laatste red middel: de geur en smaak van het hout! Het prachtige, new-wave-achtig aandoend boekwerkje handelt over Madonna's jeugd, haar dansavonturen in New York en de films waar ze in het verleden een rol in speelde. Madonna beschikt in die tijd nog over een krappe beurs. En in tegenstelling tot haar huidige kapitale onderkomen liet haar toenmalige huisvesting nog wat té wensen over. "When my father came to visit, he was mortified. The place was crawling with cockroaches. There were winos in the hallways, and the entire place smelled like stale beer". Madonna Louise Ciconne werkt de nodige bandjes af als percussioniste en ontmoet uiteindelijk de juiste mensen. In plezierig leesbaar Engels voert het boek je naar Madonna's hedendaagse status als "LUCKY STAR". Met de single 'Like a Virgin' breekt de sexy zangeres definitief door in Europa. Over de nog niet zo lang geleden geplaat ste "natuurfoto's" in Playboy en Time komen we niets aan de weet uit het boek. Ook over de trouwerij met Sean Penn laat het ons in de steek. Het bijna honderd pagina's tellende boek werk, dat schitterende, nooit eerder ge publiceerde foto's bevat, is geschreven door Michael Mckenzie, sinds jaar en dag een vriend van Madonna. De meeste plaatjes zijn dan ook van hem. Het boek over ster "Madonna" met de "100 percent hot woman look" is uit gegeven door de Londense uitgever Columbus Books. Het kost £3,50, het geen in Nederland neerkomt op onge veer f 15,—. In ons land wordt het geïmporteerd door Feffer en Simons en is via de boek handel te bestellen. Er zijn verschillende manieren om hout te zagen. Op tekening 1 zie je bijvoor beeld hout dat 'dosse' is gezaagd: Je kijkt tegen de ringen aan. Een andere manier is 'kwartiers' zagen. Hierbij snij je de boom recht op de stam. Bij teke ning 2 zie je dat deze methode geen "tekening" op het hout achterlaat. Als hout eenmaal geschaafd is, blijkt dat niet alle soorten even glad zijn. In het algemeen kun je stellen dat "kwar tiers" gezaagd hout meer glanst dan "dosse". Esdoorn, Ebben en satijnhout glanzen van nature. Populierenhout daarentegen, is dof. Je kunt dat bijvoor beeld zien aan klompen, die meestal uit populierenhout worden gemaakt. Naast glanzende en doffe eigenschappen heeft elke soort ook zijn eigen kleur, va riërend van zwart tot wit. Een paar voor beelden: Palmhout en Indisch satijnhout zijn geel; Ebben is meestal zwart; Purper-

Gimmick | 1985 | | pagina 3