I TOETS 4 TOEPASSINGEN EN PRIJZEN ACHTERBLAD EN ZIJKANTEN HALS, KOP EN HIEL KOOP NIET ZOMAAR GEUR EN SMAAK VAN HOUT BOVENBLAD CONCLUSIE I 5 HOUTSOORTEN: van boven naar beneden: - Sparrehout - Ebbenhout - Palissanderhout - Sapeli-mahonie - Honduras-mahonie Laten we het verhaal toespitsen op de klassieke gitaar: Welke soorten zijn er en wat kosten ze. Allereerst de "tpo" oftewel het boven blad van de gitaar: het dunne laagje hout dat voor zo'n tachtig procent verantwoordelijk is voor de klank! Het achterblad en de zijkanten - tesamen ook wel genoemd "bodem" - worden ge woonlijk uit hout afkomstig van dezelfde boom vervaardigd. Pallisander is hiervoor de meest gewilde houtsoort. Men kiest uit Oost-lndisch- of Braziliaans palissander, waarvan de laatste duurder is maar beter resoreert. Palissan der is een harde en "taaie" soort. Binnen de palissandersoorten is er een verschei denheid aan kleur; in de gitaarbouw ko men roodachtig en bruin het meest voor. Palissander wordt "dosse" gezaagd. We vinden het in Brazilië, Indië, Madagaskar en Java. Voor een ruw gezaagd "set", d.w.z. achterblad en zijkanten, zul je toch zeker honderdvijftig gulden moeten betalen. Eveneens in trek voor de bodem is het wat goedkopere mahonie (loofhout). Eén der beste houtsoorten ter wereld! Mahonie ziet er prachtig uit, is gemakke lijk te bewerken, heeft klankeigenschap- pen, is sterk en "werkt" nauwelijks door vochtverlies of -opname. Voor de gitaar bouw zijn het vooral Honduras- en Sape' li-mahonie die populair zijn. Het rood tot goudbruine Honduras-ma honie zoek je in Tropisch Amerika. Voor Sapeli-mahonie ga je naar Ghana en de Ivoorkust. De mooiste soorten vind je in Kameroen. Prijzen: voor een kleine honderd gulden heb je zijkanten en een achterkant van redelijke kwaliteit. Hals, kop en hiel zijn bij gitaren van enig allure, van mahonie. Een ruw voor bewerkte hals met de kop reeds in de juiste hoek komt op ongeveer veertig gulden. Wil je zelf aan de slag dan moet je je van een degelijk stuk mahonie ver zekeren, groot genoeg om hals, kop en hiel van te maken. Je moet rekening houden met veel afval. Mahonie wordt over het algemeen per kg. verkocht. Vijftien of twintig gulden per kg. voor Cuba- of Sapeli-mahonie is normaal. Mijn ervaringen in het verleden zijn dat houthandelaren allerminst blij zijn met je komst als je te kennen geeft hout voor één gitaar te willen kopen. Ze denken liever in kuubs Laat je niet afschepen. Wat voor een handelaar bijzaak is, is voor ons "hals"- zaak! oogt dit artikel geen volledige informa tie te geven over hout of gitaarbouw. Slechts globaal werd iets over de meest gangbare houtsoorten gezegd waarbij de klassieke gitaar ter illustratie model stond. Nogmaals, pas op met zelf kopen. Lees er zoveel mogelijk over en praat met handelaren. Er is in het verleden al teveel waardevol hout verknoeid. Landen als Bolivia en Colombia verzekerden zich van z.g. "kaprechten". Hele bossen met schitterende houtsoorten zijn op deze manier verminkt tot luciferhoutjes en sigarenkistjes. Gelukkig springt men de laatste jaren wat zorgvuldiger met bos sen om. Natuurbeschermers en regering en hebben hun stem inmiddels laten klinken. Een goed beheer van het nog bestaande groen maakt dat het schitterende, on vervangbare unieke materiaal, ook wel "hout" genoemd, ons tot in lengte van dagen kan blijven dienen. Koop niet zomaar bij elke houthandelaar. De meeste huis-tuin-en-keuken verkopers hebben geen soorten die geschikt zijn voor gitaarbouw. Steek dus eerst je licht op bij mensen die er meer verstand van hebben. Zelf heb ik in de loop der jaren wat vertrouwde adresjes opgesnord. Bij enkele bedrijven in Duitsland (Mittën- wald en Markneukirchen) durf ik zelfs per post te bestellen. Als je kleine hoeveelheden nodig hebt, kun je je misschien tot andere gitaar- bouwers wenden. Ze zijn vaak bereid je iets te verkopen. Zodra je iets hebt gekocht, moet je de kopse kanten meteen in de parafine zetten. Dit voorkomt scheuren. Laat het enige tijd (een paar maanden) ak- klimatiseren. Bekijk dan hoe een en ander zich houdt (met dt dus! Probeer de hygrometer op 8 procent te houden. Vertoont de meter wisse lingen: stook dan iets harder of (als het te warm is) zet een bakje water in de buurt. Een gitaarbouwer uit het noorden ver telde me ooit dat "niets zo lekker ruikt en smaakt als een stuk vers gezaagd hout" Loofhoutceder bijvoorbeeld, heeft zo'n karakteristiek geurtje. Een ander voorbeeld van een 'geurig' stuk hout is het Afrikaans Stinkhout. (Z-Afrika). Een waarcshuwing om erbij uit de buurt te blijven is overbodig: wanneer je het ruikt, deins je vanzelf wel terug! Het is stom om hout te kopen zonder ervaring of deskundige hulp. Er zijn allerlei trucjes om je "erin te laten lo pen". Soms wordt geschaafd hout aan geboden, waarbij het moeilijk is om te zien hoe het hout "van nature" is. Het komt voor dat hout zo stoffig en vies is, dat je amper meer kunt zien hoe het er echt uitziet. De handelaar kan je dan van alles wijsmaken. Ga je toch zelf inkopen, laat je dan niet verleiden door allerlei exclusieve namen. Beperk je tot namen die zich hebben be wezen in de gitaarbouw als 'essen', es doorn en mahonie. Koop zeker niet te veel in één keer. Ikzelf kocht een aantal jaren geleden voor zo'n duizend gulden een forse partij hout, omdat me was ver zekerd dat je er geweldige gitaarbody's van kon makenNu nóg voorzie ik vrienden en kennissen van zelfgemaak te bijzettafeltjes: het enige waar het hout geschikt voor bleek te zijn. Er zat totaal geen klank in! V Sitka spruce ofwel de sitka spar is een vuresoort die sinds jaar en dag gewild is voor bovenbladen van muziekinstru menten. De Sitka spar behoort tot de naaldhoutsoorten. Het bijna witte, fijnjarige, matig sterke hout treffen we o.a. aan in Noord-Amerika, West- Canada, Duitsland en tegenwoordig wordt het ook wel uit Rusland ge haald. Een andere naaldhoutsoort die de laatste tien tot twintig jaar in trek is, bij gebrek aan sparrehout, is het wat donkerder ceder. Ceder reageert anders op trillingen dan sparre. Ceder hout zou wat gemakkelijker "aanspre ken'' en voller klinken op korte af stand; dit in tegenstelling tot hout van de spar. Voorkeur en de bewer king van de bouwer spreken natuur lijk een duchtig woordje mee. Het zachtere cederhout groeit in Noord- en West-Amerika, maar ook in Noord-Afrika en West-Azië. Bomen die in aanmerking willen komen mo gen geen zijtakken hebben en moeten zeer langzaam zijn gegroeid, liefst aan de noordkant van een bergrug. Bovenbladen zijn altijd kwartiers ge zaagd; de groeiringen lopen als rechte strepen over het blad. Vijf tot zes ringen per centimeter is noodzakelijk voor de stabiliteit van het blad alsmede voor de klank die het gaat vóórtbreng en. De bijl wordt er pas ingezet als de boom een diameter heeft van ongeveer een meter. De bomen kunnen een leng te bereiken van zeker zestig meter. Dat kan zo'n tweehonderd tot driehonderd jaar duren (snel zelf aanplanten heeft dus geen zin). De prijzen variëren erg. Het meest simpele bovenblad van spar re- of cederhout, dat altijd uit twee delen bestaat, kost je slechts een tien tje. Wil je meteen topklasse dan kun nen de prijzen oplopen tot tweehon derd gulden. Je moet dan wel de Duitse grens oversteken. Tegenwoordig in haast alle gevallen gemaakt van het keiharde ebbenhout (loofhout). De uiterst fijne nerf is met het blote oog niet altijd te zien. Een loep kan uitkomst brengen. Ebben is meestal zwart; ook andere kleurvaria- ties komen voor Het zware ebben kom je tegen in Afrika, Amerika, Azië en Madagaskar. De prijzen lopen voor ebben enorm uiteen. Bij de ene handelaar koop je een stuk ebben dat al grotendeels in model is gezaagd voor bijna honderd gulden, terwijl een andere (prijsbewuste re) detaillist je slechts dertig gulden in rekening zal brengen. Ebben is per kg. verkrijgbaar. Eveneens voor een kleine dertig gulden koop je een reep ebben waar je genoeg aan hebt voor zeker twee toetsen. Meer informatie over de toets vind je in Gimmick nr. 4 (red.: deze is nog te verkrijgen). Zoals in de aanhef al is opgemerkt be- - ■- - ■- S.:-. - **^'r^^*?**W

Gimmick | 1985 | | pagina 4