Steeds jong talent op het concertpodium meer jazz in Middelburg Door Frank Balkenende DEBUUT 6 7 VOORBEREIDING VOORKEUR Behalve vingerafdrukken op het ivoor, moet pianiste Marianne Boer ongetwijfeld indruk hebben gemaakt in de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg, waar zij zondag 8 december samen met Het Zeeuws Orkest o.l.v. Louis Stotijn optrad. Het uit Vlissingen afkomstige talent mocht op de zwart gelakte blinkende Stein way-vleugel soleren in Mendelssohn's eerste pianoconcert in G met orkest. De 17-jarige pianiste was al eerder te beluisteren en te zien op radio en televisie en won in 1984 samen met Maurice Heugen (fluit) de publieksprijs in een AVRO-concours voor jonge musici. Haar doel en uiteindelijke wens is een groot concertpianiste te mogen worden. MARIANNE BOER Maramon De jonge maar volwassen overkomenae pianiste werd reeds op zeer jeugdige leeftijd geporteerd voor het "klavier". Haar vader bracht zijn toenmalige kleu ter de eerste beginselen van het piano spel bij. Toen zij acht jaar was, ontwik kelde ze zich verder aan de Zeeuwse Muziekschool in Middelburg bij Gé Audenaerdt. Marianne maakte op haar tiende haar debuut als soliste. "Dat was toen samen met het Zeeuws Jeugd Orkest met dirigent Han Beekman in een pianoconcert van Haydn. Ik speel de voor de eerste keer met een orkest, wat voor mij toch wel een hoogtepunt betekende". In dezelfde periode debuteerde ze in het AVRO-programma "Stuif-es-in": "De gouden stuiver ging echter aan mijn neus voorbij. Het populaire genre won toen van het klassieke". Vijf jaar later behoorde ze tot de vijf finalisten van de Rotterdamse piano- driedaagse, een tweejaarlijks concours waaraan ongeveer tweehonderd pianis- ten(s) deelnamen. De finalisten moch ten een slot-manifestatie in de Doelen verzorgen. Ter ere van de 250ste uit zending van het NOS-programma "Für Elise" werd een aantal musici uit de rubriek "jong talent" gekozen, die sa men met het Promenade-orkest onder leiding van Jan Stulen hun kunnen nog eens mochten demonstreren. Marianne, die al eerder in het NOS- programma te horen was, behoorde tot de uitverkorenen en speelde het laatste deel van Mozart's pianoconcert nummer 17. kv 453; eerder had zij dit concert in Middelburg met het Kuipers- poort-orkest o.l.v. Dick Boon gespeeld. "Om aan de top te geraken moet een klassiek pianiste toch we! minstens drie vier uur per dag achter de vleugel zit ten. De laatste tijd kom ik slechts aan ongeveer twee uur in verband met mijn eindexamen". Eén keer, soms zelfs twee keer, per week reist ze af naar Amsterdam voor piano of solvègelessen. Bij het laatste wordt de student geoefend in bijvoorbeeld het ge hoor of het noteren van muziek. Klassieke musici gaan bij de voorbereiding van een concert niet over één nacht ijs, ook Marianne niet."Sinds vorig jaar ben ik al bezig met het pianoconcert van Mendelssohn. Eerst instuderen zonder orkest en dat doe ik alleen of met twee piano's, waarbij ik zelf de solopartij speel en mijn leraar of medemusicus de orkest- bewerking op een tweede piano. Het ge voel komt pas later, omdat de pianist(e) eerst de noten moet kunnen spelen en beheersen. Het perfectioneren is heel moeilijk, want een serie nootjes uit een instrument toveren is meestal niet zo'n kunst, maar de partij diepere betekenis geven wel. Of ik talent heb, durf ik niet te zeggen, dat moeten anderen maar uit maken". De weg naar de top is zeker voor een Nederlands pianist(e) vrij lang. Marianne beaamt dit: "Het probleem in Nederland is dat er zoveel goede pianisten(s) zijn. Het is soms belangrijk dat je concoursen wint, waardoor jouw aanzien weer iets stijgt, maar ik ben niet zo echt bezeten van concoursen, die toch een beetje com- petitiestrijd meebrengen, maar je leert er wel vee! van. Ik zal echter alles op alles zetten om concertpianiste te kunnen worden, want soleren samen met een orkest geeft me een ontzettend (haast onbeschrijflijk) fijn gevoel". muziek. Kees Petiet, uitbater van de Cavern: "Zondag is een stille dag. Daar om organiseren wij wat activiteiten. Dat hoeft echt niet alleen disco te zijn. Deze ruimte is geschikt en staat open voor allerlei activiteiten. Die jazz-concerten moeten ook wat groeien". Hans Hamelink van de Red Beans zegt het jammer te vinden dat de twee con certen samen vallen. "Wij moeten beter gaan coördineren", vindt hij. In het Koper Galjoen is het aanmerkelijk drukker. Goed sfeertje en muziek die prima in deze gelegenheid past. Niet te hard. Juist goed. Het is duidelijk dat bij het publiek goed bekend is dat in dit etablissement regelmatig van jazz is te genieten. Maar dat vergt nog een aantal jaren van toegewijde studie. Momenteel studeert ze bij Jan Wijn in het tweede jaar van de vooropleiding aan het Amsterdamse Sweelinck Conservatorium. Het eerste jaar was ze onder de muzika le hoede van Hans Dercksen. Heeft Ma rianne haar vooropleiding afgerond, dan wachten nog eens zes jaar conservato rium. De pianiste combineert overigens de pianostudie met het eindexamen Atheneium. "Ik zit nu in de eindexa menklas VWO op het Vituscol/ege in Bussum, maar ik woon bij kennissen in Naarden, dichtbij Amsterdam. Op die manier blijft het mogelijk beide studies naast elkaar te volgen. In Vlis- singen zou dat heel wat problemen opleveren. Daarnaast beschik ik in Naarden over een kleine vleugel en dat is toch we! makkelijk". DUBBEL OP Neem nu die zondag in november. In The Cavern een optreden van de New Or leans Red Beans. Op dezelfde tijd speelt in Het Koper Galjoen het New Orleans Rhythm Trio plus One (Rudy Balliu). Wij hadden het er gewoon druk mee. Eerst even naar The Cavern. Het is er stil. Een handjevol toehoorders. Lekkere EEN IDEE IJL lUi SlÜT Als nu iedereen die van plan is in Middelburg jazz-activiteiten te orga niseren de data zeer vroegtijdig opgeeft aan dit blad, dan blijkt uit de Gimmick agenda wel of er doublures zijn. En dan kan er altijd nog worden geschoven. Nog beter zou het natuurlijk zijn wan neer men tevoren al met de agenda's bij elkaar gaat zitten! De Vlissingse pianiste, die zegt bij con certen nooit echt last te hebben van zenuwen, kent ook geen specifieke fa voriet onder de oude componisten en pianisten. De vroegere meesters van het pianospel hebben allen wel iets moois in hun repertoire. "Vroeger hield ik veel van de Poolse componist en pianist Chopin, maar nu is dat iets vervaagd omdat je natuurlijk steeds meer componisten ook gaat leren waarderen. Iedere componist heeft wel een aantal stukken die ik mooi of minder mooi vind. Mozart's muziek, onlangs weer van kunnen proeven tijdens de film Amadeus, blijft boeien, maar dat impliceert niet dat ik alles van hem graag hoor. De film is misschien nogal commer cieel, dat daarom de gespeelde Mozart denk ik, niet authentiek overkomt. Natuurlijk verkies ik klassieke muziek boven popmuziek. Daar houd ik nu een maal niet van"! De laatste maanden is er een opval lende toename van het aantal jazz concerten in Middelburg waar te nemen. De activiteiten van de "Scal- dis Swing Society", nu "Jazz Activi teiten Stichting Zeeland", zullen daar zeker niet vreemd aan zijn. Steeds meer etablissementen in de Zeeuwse hoofd stad zetten - naast drank en spijs - nu ook jazzmuziek op hun menu. De Mug organiseert al diverse jaren op de laatste dinsdag van de maand optredens van jazzensembles. Het Koper Galjoen doet dat op de eerste donderdag van de maand. Maar sinds kort ook op zondagmid dagen. The Cavern heeft nu ook jazzconcerten op het programma gezet. Meccano blijft niet achter. Daar speelt met een zekere regel maat het "Walchers Jazz Collectief". En naar verluidt overweegt ook La Folie met jazzklanken te gaan strooien. TEVEEL VAN HET GOEDE? Het lijkt of de markt op deze manier wat overvoerd gaat worden. Aan de andere kant is het uit een oogpunt van verbreiding van de liefde voor de jazz alleen maar toe te juichen dat steeds meer mensen belangstelling voor de jazz krijgen. Hoe meer jazz hoe meer vreugd nietwaar? Het is echter wel aan te bevelen de activi teiten goed op elkaar af te stemmen. Daar ontbreekt het tot nu toe wat aan.

Gimmick | 1985 | | pagina 5