kortweg aktueel Door Henny van Ochten ^J7 3 HOUT RISICO - SPREIDING NIET FAILLIET DE ENE BAS IS DE ANDERE NIET GRAFIET De concurrentie in Amsterdam is tamelijk groot Je als gitaar bouwer annex customizer/repa- rateur vestigen in de hoofdstad is je op glad ijs begeven. Zo'n zes personen kwam de redaktie van Gimmick op het spoor die zich full-time met gitaarbouw en customizing bezighouden. Het is een trend van de laatste jaren je "customizer" te noe men. Maar alleen een elementje inbouwen bij een gitaar van een vriendje is nog geen customizer. Dat is ook de mening van menig groothandelaar. Dergelijke één dagsvliegen worden dan ook niet in het adressenbestand van een importeur opgenomen met als gevolg dat deze quasi-customizers meestal dan ook weer snel van het toneel verdwijnen. Een volhouder van het eerste uur is Bas Jansen ("Toen ik in Am sterdam als gitaarbouwer begon waren er zeker nog zo'n dertig lieden die hetzelfde deden als ik"). Al jaren zien we met een zekere regelmaat advertenties van hem in diverse muziekbladen. Nieuwsgierig als Gimmick is to gen we naar "de stad op palen" en proberen tot een afspraak te komen met de Amsterdamse gitaarbouwer. Vanwege Bas zijn drukke werkzaamheden beslui ten we, na nog wat over en weer telefoneren, elkaar op een zon dagavond te ontmoeten. Venten in combinatie met wvMjmaar met essen kwam het Rve" ?efer tot zijn recht. Een goede e" een geweldige attack. Kraak- I thet REPARATIES ba Bas Jansen begon zijn loopbaan als gitaarbouwer, na een afgekapte Bepaalde houtsoorten zijn behoor lijk schaars. Ondervind jij daar na delen van? Op mijn vraag of Jansen alleen in opdracht bouwt of ook op eigen initiatief antwoordt hij: "Datligt een beetje in eikaars verlengde. Ik weet soms van klanten dat ze iets Hoe werk je je gitaren af? Lak? Olie? "Afwerken met olie komt wel voor, ja. Voor sommige mahoniesoorten kan het mooi zijn. Maar essen of esdoorn kun je beter niet met o!ie te lijf gaan. De meeste gitaren worden door mij dan ook gelakt". Soms is het aanbod van werk aanzien lijk zodat je erin dreigt te verdrinken; een week later zie je hooguit twee klan ten en denk je dat je failliet gaat. Is het hier in Amsterdam ook zo wisselend? Bas: "Failliet ga ik niet! Want failliet ga je alleen als je schuldeisers hebt en die heb ik niet" (lacht uitbundig). "Het scheelt niet alleen per week maar zelfs per jaar. Vorig jaar bijvoorbeeld had ik een erg stil jaar. Daar is dan geen aanwijsbare oorzaak voor. Er zit abso luut geen logica in. Stilte voor de storm denk ik dan altijd maar en dat blijkt vaak ook uit te komen. Dat heb ik dit jaar ondervonden". Na afloop van dit plezierige ziekenhuis bezoek neemt Bas mij nog even mee naar een ander gedeelte van zijn werk ruimte en toont me met enige schroom een door hem zelf ontworpen en ge maakt apparaat. Het betreffende toestel is in staat snaartrillingen en snaarspanning te meten. Aan elke fret van een plexigla zen toets is een ledje aangesloten. Zo kan aangetoond worden op welke fret een snaar aanloopt. Maar al te snel wordt aangenomen dat als een snaar op de tweede fret wordt inge drukt en er gerammel optreedt, de derde fret de boosdoener is. Bas Jansen heeft met dit ingenieuze apparaat bewezen dat dit lang niet altijd opgaat. Hij demonstreert dit door een bassnaar op zijn nagebouwde toets te spannen. studie in geografie, in een - niet meer als zodanig dienstdoende - Amsterdamse gevangenis. De ge meente Amsterdam bracht in dat gebouw ambachtslieden, kunste naars en artistieke winkeltjes onder. Maar toen er op zeker moment meer geestverruimende middelen werden verhandeld i.p.v. de geplande "artis tieke waar" nam Jansen het verstan dige besluit zijn geluk elders te be proeven. Bas Jansen kwam terecht in het al gedeeltelijk ontmantelde Wilhelmina Gasthuis, het voormalige grote ziekenhuis in Amsterdam. Een nog inmens groot complex waar hij de beschikking kreeg over een rede lijk riante werkruimte met zolder voor houtopslag. De huidige stand plaats van de enthousiast verhalen de gitaar-expert is hem voor vijf jaar verzekerd. Daarna gaat ook Bas zijn "guitar hospital" tegen de vlakte. Na veel zoekwerk rondom het com plex kom ik uiteindelijk in het juiste gebouw waarvan één van de kamers volledig is ingericht als atelier van Bas Jansen. Bij binnenkomst valt mijn oog onmiddellijk op een hand- gebouwde ukelule. Russisch vermoed ik. Bas Jansen: "Inderdaad ja. Deze ukelule is handgebouwd in een con centratiekamp in het Russische Sta nislaw. Met het daar, van de omlig gende bossen, aanwezige hout is dit instrumentje gemaakt Glas is ge bruikt om het bovenblad en de hals op dikte te maken. Vernuftigt hand werk". speciaals willen hebben. Ik begin dan te bouwen en als de gitaar voor zo'n negentig procent klaar is, tip ik ze. Voor de overige tien procent kun nen ze dan nog zelf bepalen of er al dan niet nog een tremolo op moet en in welke kleur het instrument gespoten moet worden". "Soms werk ik ook zo dat, als een klant een gitaar bestelt, ik een aan betaling vraag van 50 procent. Blijkt dat als het eindresultaat niet is wat men wilt, ik de gitaar dan doorver koop. De borg van 50procent krijgt de eerste opdrachtgever dan terug als de gitaar eenmaal doorverkocht is aan een ander. Noem het maar een soort risico-spreiding. Toch wil ik van deze manier van werken af. Kijk, je weet nooit wat het uiteinde lijk resultaat van een instrument wordt. Zoiets kun je niet vastleggen. Je kunt een idee hebben hoe een gi taar gaat klinken maar ech te zeker heid heb je nooit. Waar ik naar toe wil is, dat ik een voorraadje heb hangen waar de klant dan uit kan kiezen. De modellen die ik maak zijn vnl. Les Paul, St rat- en Tele getint. Een Explorer wordt ook nog wel gevraagd en Flying V. Het laatste dat ik maakte was een TV- special. Al het houtwerk is van me zelf, dus geen geprefabriceerde bo dies. Hardware gebruik ik van ESP, Schee ter, Rockinger, noem maar op. In Rockinger zitten trouwens ook alweer Japanse componenten. En het hangt er ook vanaf wat de importeurs op dat moment kunnen leveren". helder bovendien. Ik heb diezelfde EMG 60 ook op een Les Paul en een The Paul gemonteerd maar het geluid bleef een beetje lodderig. Het is moeilijk uit te leggen aan een klant hoe een bepaald type element zal gaan klinken op zijn gitaar. Je laat het horen op een gitaar die je toevallig in huis hebt, maar je kunt er gif op innemen dat het op een andere gitaar toch iets anders klinkt. Uitproberen is dan altijd mijn devies. De klant bepaalt overigens de element- keuze, eventueel in overleg met mij, al naar gelang zijn wensen". Grafiet is erg in opmars. Heb je interes se daar mee te gaan werken? "Ja, vooral voor topzadels, die vind ik erg goed van grafiet. Maar niet voor halzen of zo, dat zie ik mezelf nog niet doen. Waar ik wel mee geëxperimenteerd heb zijn halzen van gelamineerd hout. Loodzwaar, dat wel. Maar wat wil je, tachtig laagjes fineer, da's een heel pakket. En zo'n pakket bestaat dan ook nog eens uit 3/4 lijm. Maar het resultaat was een verbluffende sustain. Het werkt ook nau welijks. De hals bleef jaren in dezelfde stand. Met dit soort zaken wil ik wel verder experimenteren voor zover de tijd dat toelaat. Ik wil me trouwens toch wel verder gaan specialiseren. Ik ben dan ook bang dat ik de reparaties aan akoes tische gitaren moet gaan afstoten". Als de snaar bij de vierde fret wordt in gedrukt gaan er zelfs meerdere ledjes branden in de buurt van de tiende fret. Het zij duidelijk dat niet de vijfde fret verantwoordelijk is voor het vreemde gedrag van deze bassnaar. De ene bas is de andere niet Voor geïnteresseerden is Bas Jansen te bereiken op tel. nr. 020-168239. m maar eens om je heen", ant- I jpordt Bas als ik hem vraag of hij I hokveel reparaties uitvoert. "Daar dmde nodige instrumenten die nog werhet mes moeten. Je kunt niet 9 de bekende klussen heen. Van fet-up/e infrezen, potmeter vernieuw- r totspuitwerk en refretten toe. Het Iwk haastwerk, want meestal wor- pgitaren binnengebracht aan het p van de week en in het weekend peren ze weer optreden. Ik houd te ‘never bezig met de z.g. 'grote ver- p/w/ngen'. Dan moet je bijvoorbeeld uien gitaar de hals correct uitlijnen, pick-ups monteren en aktieve tonica aanbrengen. Je krijgt dan preen afgerond geheel en je kunt Mn paar weken aan werken. Derge- a', en hebben doorgaans geen - "Maar ja" komt er nog na Re aarzeling achteraan, alsof Bas i f Wig vindt "datzijn klanten van E f 3 negenhonderd gulden fweheb je niet elke week". COMBINATIE pick-up/body ^fc!aren met houtsoorten werkt 4 verschillende pick-up's kom E™rOt verrassend goede combi- Eï^aarjijdat ook? L?.r 'De ^aatste iaren heb ik dat ere ma^en ondervonden. Ik kan Lm een vo°rbeeld van noemen f'totvvilt? ..-jwayi ^rit^^anps mon teerde ik in een gi- Rn ee-n essehouten body een Plc^~uP- Normaal gebruik ik gitaarbouw in amsterdaj lansen itt meer. E dat staat niet meer op mijn ver- /:tjstje. En akoestische gitaren ik niet dus ik heb niet te ma- L met de verkrijgbaarheid van b. v. en cederhout Over het alge- kn loop ik na enig speurwerk wet Een de juiste houtsoorten aan. fea/ye ebben dus, dat gaat wat toezamer". fthben is moeilijk! En in Nederland Kijk, hier bij de Amsterdamse Southandel is het goed te betalen. FÏ kwaliteit ook. Maar dan doet het probleem voor dat het moet liggen voordat het sta- JLnoeg is. Pas dan kun je het .trwerken. ttinslaan is een blinde koop. Het de buitenkant perfekt en Lijk kwartiers gezaagd, maar zaag H open dan loopt de blubber er Ly/t. Naar palissander zoek ik Zmeer. Het is volgens mij toch je van het' voor gitaarbodies. s^stje. En akoestische gita, met de verkrijgbaarheid van b. v.

Gimmick | 1986 | | pagina 3