kortweg aktueel kortweg aktueel BLADMUZIEKS VOOR DE MUZIEKVIDEO"! "NEDERLAND IS RIJP PECIALIST HAN DROSF^""^^ KOPIËREN: wanneer niet en waarom soms viel BLADMUZIEK: dure liefhebberij VIDEO-INSTRUKTIETAPES Henny van Ochten 2 3 HOE VER GEVORDERD MOET JE ZIJN OM MET EEN VIDEO - BAND TE BEGINNEN? VEEL POEHA DE TIJD IS RIJP Op herhaling in Amsterdam! Al eerder zwierven we een aantal da gen door Mokum, gewapend met recorder en foto apparatuur. Er was toen jammer genoeg geen tijd alle geplande interviews af te ne men. Zo schoot het vraaggesprek met HAN DROST, één van de eer ste en toonaangevende bladmuziek- importeurs in ons land, er bij in. Gelukkig was Han Drost bereid tot het maken van een nieuwe afspraak. Stipt verschijn ik in een gezellige, rustige Amsterdamse buurt, op on ze afspraak. "Ben zo terug" schom melt het zojuist opgehangen bordje me tegemoet. De heer Drost bleek nog even in het belendende horeca- perceel te vertoeven. Een knusse ge legenheid waarschijnlijk, want pas na een uur wordt de deur voor me ontgrendeld. Na de nodige excuses ("wat gaat de tijd toch snel") laten we Han Drost aan het woord. In zijn Amsterdams filiaal praat hij honderduit over muziekvideo, blad muziek en kopiëren. IMPORT ZENDELINGEN-MENTALITEIT OEO-INSTRUKTIEBANDEN nisatie er omheen, Buma/Stemra en zelf wil je er toch ook nog wat aan overhou den. En vergeet je omzetbelasting niet In het verleden dacht ik dat alleen de duurdere uitgaven werden gekopieerd, maar ook de boekjes van 2,50 gaan on der de machine. Daar is men rücksicht- los in. Okay, ik kan er goed van leven, maar de handel in bladmuziek is een marginaal gebeuren. Ik ken een paar collega's die, als ze morgen meer kun nen verdienen met de verkoop van koelkasten, het niet zouden laten. Ik moet daar niet aan denken; ik voet me prima thuis in deze business! "Het is moeilijk te zeggen wanneer je nu precies met een videoband kunt be ginnen. De 'Heks' staan uitgeschreven in noten en in tabulatuur. Je kunt er in principe altijd wel uitkomen (peinst). Je hebt gitaristen die al vier jaar spelen en het is nog niks omdat ze maar een paar uur oefenen. Je hebt er ook die nog maar twee jaar aktief zijn, maar dan wel de hele dag met hun instrument in de weer zijn. Laat ik het zo zeggen, je moet intensief met muziek bezig zijn en een redelijke techniek hebben. De video's zijn in elkaar gezet met be hulp van mensen uit de onderwijswe reld. De artiesten spelen uiteraard al les zelf, maar het wordt methodisch door derden begeleid. Het is eigenlijk niet direkt een methode; meer de stijl van een muzikant wordt uitgelegd en nader toegelicht. We lopen natuurlijk weer het risico ge kopieerd te worden. Alles wordt geko pieerd, ha, ha! Kijk maar eens naar de grammofoonplatenindustrie. En wat dacht je van sampelen? Dat is toch het rechtstreeks stelen van andermans ge luiden? Ik weet verder ook niet wat ik er precies mee aan moet. In deze tech nische wereld zijn we nu eenmaal in staat alles snel van elkaar over te nemen. En daardoor gaat een ontwikkeling ook weer sneller fslaakt een ziepe zucht). Kopiëren? Ach, ik tig er niet meer van wakker". We laten het gesprek even z'n beloop en benutten de volgende twee uur om een aantal fragmenten van de instruktie- tapeste bekijken. Een nogal vreemde gewaarwording oog in oog met een 'big shot' als Albert Lee te staan. Indrukwek kend, dat in elk geval. Naar aanleiding van een band in het teken van de basgi taar pakt Han Drost de draad weer op. "Ik krijg hier wel jongens in de winkel die vier maanden bas spelen. Ze vragen dan naar het boek van Jaco Pastorius of Stanly Clarke. Dat vinden ze dan we! een "leuke bassist". Maar van hetgeen er in die boeken staat begrijpen ze absoluut niets! Ik heb die boeken natuurlijk staan maar verkoop ze niet aan dat soort men sen. Als ik iemand hoor praten kan ik heet duidelijk een advies geven. Heb ik de indruk dat hij of zij nog niet toe is aan een bepaald boek of cassette, dan verkoop ik het ook niet. Dat mag dan misschien niet zo'n alledaagse manier van werken zijn, maargoed. Je moet, vind ik, een boek, cassette of video ver kopen die aansluiting vindt bij het nivo van de speler. Ik heb kontakten met mu zikanten in Engeland en Amerika en dan merk je dat het nivo in die landen toch aanmerkelijk hoger ligt. Dat komt omdat ze daar niet gauw tevreden zijn. Ook de grote sterren blijven nieuwsgierig. Hier in Nederland zie ik nogal eens muzikan ten op het podium staan met ontzettend veel poeha en tamtam. Maar spelen ho maar! Ik heb er geen problemen mee als muzikanten drukte hebben maar dan moeten ze dat wel weten in te vullen. Toch merk ik dat de Nederlandse muzi kant kritischer en leergieriger aan het worden is. Ik zie nu ook die dóórontwik keling naar fusion en jazz-rock, "Ja, men raakt nu echt benieuwd naar de video's. Ik zie dat langzaam veranderen, ten goede dus. Ik geloof dat Nederland nu rijp is voor muziekinstruktie per video. Als je de nodige fantasie hebt, kan een boek, cassette of video je een heel eind op weg helpen. Het kan je veel kennis ver schaffen. Je hoeft tenslotte niet in je een tje opnieuw het wie! uit te vinden. "Duur" is vaak het protest van menig regelmatig bladmuziekkoper. "Valt reuze mee" zeggen degenen die een kopieermachine in de achterkamer hebben staan. Toegegeven, bladmuziek is door de bank genomen tamelijk prijzig. Toch wil 1 nog niet zeggen dat je maar naar hartelust moet gaan kopiëren. Een muzieksful middels lichtdruk vermenigvuldigen is een regelrechte inbreuk op het auteurs recht; diefstal zogezegd! Brood neemt u toch ook niet ongezien uit de bakken kar? "Dat ligt anders" beweren sommige lieden. Maar "komponist" is een be roep, een vak, net als elk ander. De meeste komponisten zijn dan ookjaw "broodschrijvers"! In een aantal gevallen is kopiëren toegestaan vind ik. Bijvoorbeeld als uitgever en hun uitgaven van al lang overleden komponisten maar blijven verhogen. Bevat een komplete bundel zo'n twintig werken en wil je er één of twee van bestude ren, dan kun je zonder wroeging kopiëren (uit ervaring weet ik hoe de bankreke ning van een muziekstudent er bij kan staan). Natuurlijk mag een muziekstuk onder de machine als het betreffende stuk over meerdere kantjes is uitgesmeerd en omslaan het kontinu doorspelen bemoeilijkt. Kopiëren en plakken is dan de enige remedie. Soms wordt je gedwongen je toevlucht tot kopiëren te zoeken als de werken die jij zoekt niet meer worden gedrukt. Bladmuziek wordt duurder, vooral methodes, als ze voor de Nederlandse markt worden vertaald. De reden? Een te kleine oplaag! Gezien de vaak slechte ver taling is het raadzaam voor een Engelse uitgave te kiezen. (Heeft u wel eens van 'aprutandi' Qf de 'bas-slag-methode' gehoord? Ik niet). Enkele buitenlandse uit geverijen voeren de top wat de prijs aangaat. Een kleine twintig gulden voor een velletje "noten kraken" is meer regel dan uitzondering. Het is dan ook niet vreemd dat dergelijke uitgeverijen in financieel moeilijk vaarwater terecht ko men. Gekocht worden hun uitgaven nog maar zelden! "Zeker tien jaar geleden begon ik al met het importeren van het bekende studie materiaal. Dat deed ik toen nog vanuit mijn burostoel in Oosthuizen. Maar het winkelgebeuren is nu verplaatst naar Am sterdam. Ik heb dat bewust wat uit de privésfeer gehaald. De winkel was net iets té dicht bij de huisdeur. Vanuit Oost huizen wordt overigens nog wel alles ver zonden. Mijn vrouw, die ook erg goed op de hoogte is, regelt daar de zaken. Alles wat ik importeer zoek ik zelf uit. Je kunt gerust stellen dat negen van de tien boeken, op muziekgebied natuurlijk, die hier in Nederland bekend zijn, uit mijn stal komen. Ik voer geen beleid meer door te gaan zitten wachten wat muzikanten op een gegeven ogenblik in teresseren. Nee, in eerste instantie kijk ik zelf wat de moeite van het importeren waard is". "Naast importeren heb ik nog twee boe ken uitgegeven. Dat zijn Walking Bass van Koos Serierse en Ritme gitaar van Ed Wennink. Ik heb nog we! meer voor stellen in die edukatieve sektor. En zo heb ik ook nog wat ideëen voor uitgaven op combogebied (Aarzelt dan even). Ei genlijk ben ik in die combo-uitgaven niet meer echt geïnteresseerd. Juist in die mu- ziekschoolwereld wordt er zo verschikke- lijk veel gekopieerd. Breng je dan een com- bo-uitgave op de markt dan zeggen ze: "dank je wel" en je ziet ze niet meer te rug.Je komt niet eens uit de kos- Onlangs las de redaktie van Gimmick een artikel over het maken van instruktie tapes in de U.S.A. Slechts enkele kwartjes bleken er nodig voor het vervaardigd van een cassette. De prijs in de Nederlandse winkels rijkt ver boven de twintig gulden. Daar alleen al zou je een tweede cassettedeck voor aanschaffen! I I I Recentelijk diende zich ook de mogelijkheid met muziekvideo aan. Gitaar, ba5 drums en keyboards per video. Ook hier lopen de makers het gevaar geduplic®®/ te worden. Aartsvijand nummer één, vinden sommige handelaren in deze mb21143" Ie waar. Bladmuziekkoopman Han Drost uit Amsterdam tilt daar niet zo zwaar aan, zo blijkt uit bijgaand verhaal. - me vooral in voor die muzikanten J ,ieif bezig zijn en het voor het groot- ■ideelte ook zelf uitzoeken, met be- die boeken die ik hier verkoop. coed instruktieboek kan een begin- muzikant toch op het juiste been 1 yn. Het is niet meer zo dat ik nog speel op de vraag van de klant. ben ik wat eigenwijzer in geworden. 1 aannemen dat mijn kollektie zo is uitgebreid dat, als ze hier niets kunnen vinden, ik ook wel ben ■;erkt. Keus genoeg! En op een ze- ment houdt het gewoon op. Ik vteer niet op goed geluk; ik heb dui- 1 .'je ideëen wat ik wel en niet wil. En I bf feit dat ik er nu alweer zo'n tien I l besta blijkt, dat die ideëen niet reemd zijn. Mijden zijn soms een probleem. Kijk, noot vaart at vijf weken, die tijd ben :o el kwijt. Maar ja, wil je je bladmu- toch nog enigszins vriendelijk geprijst zaak hebben, dan moet dat per boot ■.den worden. Luchtpost is helemaal zaaibaar. Niet alleen uit Brazilië is de I /d lang; ook in Amerika laten ze je slang wachten. Maar zodra ik zie dat taalde boeken uitverkocht dreigen te bestel ik meteen bij. Het gebeurt n wk niet zo vaak dat ik 'nee' hoef te nopen. wkoop nu alweer zo'n acht jaar otapes, wat men overigens nu pas f herland begint te ontdekken. i^gs werd ik als Nederlands importeur verkoren' om iets geheel niéuws op de te introduceren: de video-instruktie- Het zijn beelden van gerenom- gitaristen als Brian May, Albert J^hn Entwhistle, noem maar op. De programma's hebben een dermate ^Hikheidsgraad dat je met zo'n tape een half jaartje zoet bent. Je moet Mens een redelijk gevorderd gitarist w'! je met een video starten. Kijk, het fWk materiaal, want je komt nu achter kneepjes van iemands gitaartech- ^el gitaristen weten al het een en /a/? bijvoorbeeld Albert Lee's tech- u kunnen ze heel nauwkeurig clo- in zijn linker- en rechterhand be- n- De video's zijn er overigens ook rums en keyboards. kosten? De prijs is f 139,- per .at v>nd ik niet te veel gevraagd, Als je ziet wat voor informatie h teru9krijgt. Vergelijk het maar een half jaar lesgeld, dan ben je 4 *Wz/t/ /e^ is ook niet goedkoop. Maar ontzettend veel kosten af. F ®ever, de komponist, de hete orga-

Gimmick | 1986 | | pagina 3