kortweg aktueel UIQMEB henny van ochten op bezoek bij stad zeeland honika trust headless gitaarproduktie fstellen nj 2 3 Amsterdam CS. Uiteindelijk vertrekt met een flinke vertraging een ongezellig en nog net als geel herkenbaar treinstel rich ting Hilversum. "Intersjitt(ie)" denk je zo nu en dan als de trein op het zoveelste kleine stationnetje schokkend tot stil stand komt. Ik ben bekaf als de overvolle wagon op zijn be stemming aankomt. Gelukkig, ik word afgehaald. Quasi-relaxed laat ik me vallen in de kussens van de wagen van mijn tijde lijke reisgenote, wier vader een invloedrijke rol speelt in het studio-gebeuren van de radio- en t.v.-stad. Dat blijkt ook uit het type auto waar ik in zit; voor het eerst raas ik met een 6-deurs Mercedes over een stukje Gooise matras. "Nog even het derde huis van Willem Duys bekijken?", probeert ze als we wéér een gigantische villa-wijk passeren. Jammer, daar is geen gelegenheid voor; Gimmick heeft een afspraak met de importeur van Hohner muziekinstrumenten. Iets te laat word ik netjes voor het Hohner-gebouw in de rijkelijk beboste Albertus Perk- straat afgeleverd. bekend dat we in Europa t het een en ander in lijn gezet. Bijvoorbeeld een zware basverster ker van 200 watt. Ja, Hohner is nu echt de weg van de popmuzikant aan het bewandelen. Er is nu een breed pakket om op te steunen". Volgende keer: Henny goes Headless with Hohner; test van de Hohner Headless-gitaar. "De Hohnerfabriek in Duitsland be gint meer op een stad te lijken. Er werken ongeveer 4000 mensen, dus je begrijpt, men moest toch iets verzinnen om al die mensen aan het het werk te houden. En, gelukkig bestaat ons mondharmonicaatje nog; dat is nog een goede basis om van te leven. Het is nog steeds het voordeligste komplete muziekinstru ment. Dat is onze slogan! Voor 25 piek heb je er een. En dat voor handwerk"! Veel muziekliefhebbers associëren Hohner nog altijd met de overbe kende mondharmonica's. Maar Hoh ner is inmiddels groter gegroeid, veel groter. De 'smoelbakjes' vor men nog slechts een gedeelte van de totale omzet. Gitaren, verster kers en keyboards maken nu het grootste deel uit van het Hohner pakket. Voordat ik de gelegenheid heb de eerste vraag te stellen aan Han Wusten, vertegenwoordiger en woordvoerder van Hohner Nederland B.V., steekt deze al van wal. Als een mitrailleur praat hij over het verleden, het heden en vooral over de toekomst, die Hohner met een gerust hart tegemoet ziet! ik of de electronica functioneert en bekijk de finish en de frets. Daar wil nog wel eens een enkel foutje inzitten. Elke gitaar krijgt een cer tificaat met mijn handtekening waaruit blijkt dat ze zijn gecontro- "Hohner is een traditionele fabriek. Van oudsher zit Hohner al in de computerbouw. Men fabriceerde vooral computers voor de industrie. Computertechniek wordt tenslotte al zo lang gebruikt voor electro- nische instrumenten. Maar de vraag naar grote electronische instrumen ten is enorm teruggelopen. Hohner moest zoeken naar alternatieven. Ze zijn destijds gaan inspelen op wat het moderne publiek wil. Nou, dat waren dus vooral gitaren en ver sterkers. Gelukkig zijn die erg goed aangeslagen. Hohner produceert ook keyboards. Dat is ook een redelijk goede en stabiele markt. En inmid dels is er een digitaal delay voor keyboards. Ook voor het zwaardere professionele gebeuren heeft men Amerika, daar zijn ze echt wild van die dingen. Dat zie ik aan de im- portcijfers. Die Amerikanen zijn op 'gimmicks'; ze willen zich altijd onderscheiden ha, ha,ha". "Nederland blijft wat betreft de Headless en andere futuristische modellen achter. Behalve de Rand stad, daar gaat veel naar toe. Groningen en Friesland, daar gaat weinig naar toe. En Zeeland, ja sorry hoor, daar zullen we het he lemaal maar niet over hebben. Dat is wel verklaarbaar hoor. In Am sterdam en Rotterdam heb je tallo ze gelegenheden waar bandjes kun nen optreden. Dat zie ik minder in het uiterste zuiden en noorden van Nederland. Enhet publiek is daar conservatiever. Logisch dat een handelaar dan zegt 'dat hoef ik niet meer' als hij een half jaar of langer met een beetje uitzonderlijk type gitaar blijft zitten. In België zie je een soortgelijk beeld. In de grote steden zoals Antwerpen en Brussel worden regelmatig wat ei gentijdse modellen verkocht. Maar het achterland van België hoef je niet met Headless-achtigen in te gaan. Nee, dat is vreemd voor ze, ha, ha, ha". "Zo langzamerhand heeft Hohner toch een gigantische naam opge bouwd. In Nederland zijn we al meer dan zestig jaar aktief. Aan vankelijk als partikulier opgezette firma, later is die firma overgehe veld naar een dochteronderneming van Hohner Duitsland. Er zijn nu zo'n twintig vestigingen over de hele wereld. Finland, Griekenland, Mexico en Italië zijn daar een paar voorbeelden van. Honika Trust be heert het kapitaal. Alle overwinst gaat daar naar toe. En, lijdt een of leerd. Naar mijn gevoel gaan ze hier verantwoord de deur uit en dat moet ook wel. De meeste ko pers kennen ons alleen van de ak- kordeons en de mondharmonica's. En dat is een fragiel punt, daar willen we vanaf. De handel heeft ons nu grotendeels geaccepteerd als gitaarflrma en wil je dat zo houden dan moet je je instrumenten goed afleveren". (Vervolgt aarzelend zijn verhaal). "Gezien de afzet in de randstad lijkt het erop dat we een autoriteit op het gebied van gitaren en versterkers aan het worden zijn". "Het is natuurlijk geweldig leuk als bekende mensen op gitaren als de "Headless" spelen. Dat is de beste promotie die je je wensen kunt, Verschillende gitaristen vroegen zich af of ze wel konden wennen aan een gitaar zonder kop. Wij zeggen dan soms 'probeer het maar eens'. Want je denkt dat je in A speelt maar ongemerkt ga je al naar B. Je bent je referentiepunt kwijt. Het kost je een maand voor dat je daar aan gewend bent. Gitaristen die zich willen onder scheiden van de rest, die nemen een Headless. Dat soort lieden vind je vooral in de Randstad. Het is nog steeds zo dat er voor 90% stratocaster-achtigen worden aan geboden. Je moet dan een beetje een eigenwijs figuur zijn wil ja naar bijvoorbeeld een Headless grij pen. Dat zijn met name die funk- jongens, die houden van zo'n kop- loze gitaar. En wat dacht je van ander filiaal, om wat voor reden dan ook, verlies dan kan diezelfde Honika Trust daar geld voor op brengen. De overwinst wordt ge bruikt voor nieuwe projekten en ontwikkelingen. Zo is de nieuwe pianofabriek en de electronicafa- briek gefinancierd. En recentelijk ook de gitaarproduktie. Ja, er is kapitaal genoeg". "De fabrikage van onze gitaren is tot stand gekomen in samenwerking met de grootste gitaarspecialist en importeur in Duitsland. Dat is de firma "NUMBER ONE" in Hamburg. Samen met hem zijn we tot een keuze gekomen welke modellen we zouden laten maken. De produktie vindt grotendeels in het oosten plaats. Ze zijn gewoonweg niet in Duitsland te bouwen. Veel te duur. Het land bij uitstek dat gitaren tegen een betaalbare prijs kan maken is Korea. Van Taiwan is be kend dat ze het nog niet in de vingers hebben. Ze weten eigenlijk niet goed waar ze mee bezig zijn. De hals is nooit goed, het lakwerk is nooit perfekt, vul maar in. Het verschil met Taiwan is ook dat Korea bereid is te luisteren. Onder auspiciën van Duitsland is men daar nu heel aktief. Zo is er vanuit Duistland naar Korea een hele ex port op gang gekomen van nieuwe machines. Met de in Korea beschik- |re machineriën konden geen gita- a worden gemaakt die aan de sen van Hohner voldeden, menteel is Hohner in China be- het is de bedoeling daar jno's te laten bouwen. IS .or minder geld willen musiceren, aangezien de lonen in het oos- n nog laag zijn (vijf maal lager n in Europa) ligt het voor de ind dat je daar je muziekinstru- nten laat maken. 'Wie wil er ndaag de dag nog een orgel van 0.000,roept Han Wusten plot- ing uit. "Men is de interesse aan tverleggen. Ze geven liever geld aan computers en videospelle- s. Dat zijn de grootste concur- iten voor de muziekbranche. Er nog geld in Nederland, maar het it naar andere zaken. Het idee een al dat het economisch slecht it in Nederland doet een hoop dnnen al korten op hun uitgaven or muziekinstrumenten. Kijk, als en moe het zelf nuttig vonden )r het gezin, dan werd er nog leen piano gekocht van ƒ10.000. tijd hebben we jaren gehad, ar dat is veranderd. Voor de gi- ir is dat overigens niet zoveel Iers geworden. Een gitaar van *00,- past nog wel in het beste- igspatroon. Dat soort instrumen- i lopen goed". tegenstelling tot andere merken 1 onze gitaren doorgaans goed lesteld. Ten eerste hebben we de dcontrole vanaf de fabriek. Daar )g ik altijd de checklist van. En ljr ze hier de deur uitgaan neem te persoonlijk nog een keer on- de loep. Goed, ik stel ze niet in de finesses af, maar ik kon- ieer de hals en maak ze oktaaf- Ver. Heel belangrijk! Verder kijk

Gimmick | 1987 | | pagina 3