kortweg aktueel kortweg aktueel 1 6 diverse projekten (onder meer kursussen getrokken worden. Deze volgen hieronder. daarnaast aan het leggen va: 2. 3. de groots' 4. min ii bii i Het gaat hier om problemen die het opbloeien staan, zo niet onmogelijk maken. Het spelen die in Zeeland akti' -11II Bil één zijn: een De voorbije periode is besteed aan het op vele terreinen inventariseren van de situa tie op het gebied van de popmuziek in Zeeland, en <1 kontakten en het in gang zetten van overleg. De inventarisatie is nu (bijna) afgesloten. Op de volgende terreinen werd onderzoel gepleegd: 1- het aantal popgroepen in Zeeland en de regionale spreiding lokaal, provinciaal en landelijk beleid tav popmuziek Dit werd op tweeërlei wijze onderzocht: - middels een telefonische enquête bij welzijnsambtenaren van Zeeuwse gemeenten; - door bestudering van bronnenmateriaal over: de Stichting Popmuziek Nea land, de Stichting Brabant Pop, de Stichting Popmuziek Gelderland, de Zuil Hollandse Popunie en andere organisaties. Naast de inventarisatie, heb ik ook aandacht besteed aan overleg, en wel op twee fronten: - overleg met funktionarissen van Serviceburo, Steunpunt, Muziekschool, Jeugdraad en provincie, over voorbereiden van diverse projekten (onder meer kursussen popmuziek); overleg met diverse personen in de Zeeuwse popwereld om via deze mensen "signalen" op te pikken en te onderzoeken of voorgenomen projekten al dan niet kans van slagen hebben. konklusies uit de inventarisatie Uit het bij de inventarisatie verzamelde materiaal kunnen de nodige konklusies In Zeeland zijn er rond de 30 akkommodaties die popkoncerten verzorgen. De fre- kwentie varieert echter van meer dan eens per maand tot minder dan eén keer per twee maanden. Veel zalen kunnen dan ook niet als een echt poppodium gekarakteri seerd worden; afhankelijk van de maatstaven die je hiervoor hanteert, bestaan er in Zeeland niet meer dan maksimaal 8 en minimaal slechts 3 (Goes, Vlissingen en Zierikzee). Deze 8 zalen trokken in het seizoen ’85-'86 naar schatting 17.000 bezoe kers. De 3 laatstgenoemde zalen richten zich echter meer op het landelijke clubcir cuit dan op de Zeeuwse pop, zodat mag worden aangenomen dat de (80 a 90) Zeeuwse bands het in de praktijk moeten stellen met hooguit 10 tot 15 speelplekken. De Zeeuwse akkommodaties zijn geen van alle voldoende geoutilleerd voor de organi satie van optredens: geen enkele zaal heeft de beschikking over een "huis" PA-instal- latie, slechts een minderheid van de zalen beschikt over een eigen lichtinstallatie en daarnaast zijn ook in de meeste zalen voorzieningen als kleedkamer, opslag- en laadruimte en krachtstroomaansluiting niet of nauwelijks aanwezig. Tenslotte moet ook hier gewezen worden op de bezuinigingen in de sociaal-kulturele sektor die momenteel het voortbestaan van enige centra op het spel zetten (nota bene de twee Zeeuwse hoofdcentra 't Beest en De Piek!!) en daarnaast vrijwel alle andere ernstig in hun toch al schamele mogelijkheden belemmeren. Slotkonklusie van de inventarisatie onder Zeeuwse podia kan er maar regelrechte rampsituatie. de podiumsituatie Deze inventarisatie werd uitgevoerd middels een schriftelijke vragenlijl welke aan 31 Zeeuwse podia en organisatoren (jongerencentra, sozen, café'; kulturele centra e.d.) werd toegezonden. Nog niet alle vragenlijsten zij binnen, er komt nog een telefonisch rappel om een zo volledig mogelijk beel te kunnen geven. De bedoeling is om een inzicht te verkrijgen in: spreiding va de podia, frekwentie van programmering, bezoekersgemiddelden, technisc uitrusting en de "toekomstverwachting" ten aanzien van de podiumfunktie. Zeeuwse bands met gezamenlijke en fotomateriaal, demo. In Zeeland zijn naar schatting tussen de 80 en 90 popgroepen aktief. Dit is een be weeglijk cijfer: bands heffen zich op, kennen ingrijpende bezettingswijzigingen, nieuwe bands worden weer opgericht. 80 a 90 is mijns inziens echter wel een reëel beeld. Veruit de meeste bands zetelen op Walcheren, daarna volgt Zuid-Beveland. Er be staat een verband tussen bevolkingsgrootte en het aantal bands per regio. Gemiddeld bestaan de meeste bands uit 4 of 5 leden. De meeste bands bestaan nog niet lang, maar de individuele staat van dienst van de verschillende bandleden bedraagt niet van de popkultuur wezenlijk in de weg voor publiek is het belangrijkste onder deel voor het muzikale ontwikkelingsproces voor elke band en een vitaal element voor de verdere ontwikkeling van de popmuziek. Doordat het aantal podia in Zeeland zo dun gezaaid is, komen veel bands niet verder dan het "voor de gezelligheid" samen musiceren. Uiteraard is dit funest voor hun toekomstkansen. Het ontbreken van een goede infrastruktuur wordt door vrijwel alle Zeeuwse bands als een zeer groot gemis ervaren. Naast de technische kant (licht- en geluidsinstalla ties zijn, voor zover in Zeeland te huur, vaak zeer duur), wreekt zich vooral het ontbreken van boekingskantoren. Management (het verwerven van optredens, onder handelen met zaaleigenaren, het eigenlijke boekingswerk en de administratieve en fiskale afwikkeling) moeten noodgedwongen door veel bands zelf worden opgeknapt. In Zeeland bestaan geen boekingsbureaus die een aantal bands onder kontrakt hebben en daarvoor gezamenlijk reklame maken. Dit is één van de oorzaken voor het gebrek aan optredens en tevens de hoofdoorzaak voor de geringe promotie van de Zeeuwse popmuziek buiten de provincie. het aantal popgroepen in Zeeland en de regionale spreiding problemen bij popgroepen Voor deze inventarisatie werd mede gebruik gemaakt van enquêtes die i Middelburg en Vlissingen op dit punt zijn uitgevoerd en waar bruikbare, recen te gegevens uit naar voren kwamen. meningen, ideeën en ervaringen van een aantal mensen bezig zijn met popmuziek, zoals (uiteraard) muzikanten, programmeurs podia, medewerkers van popkollektieven, een studio-eigenaareen j^l,rn en dërgelijke. Dit gebeurde op de volgende wijze: - een schriftelijke vragenlijst, waarop naar de mening van de werd gevraagd op het gebied van knelpunten in de popmuziek; - diverse mondelinge kontakten. maar de individuele staat van dienst zelden 5 tot 10 jaar. Bij de knelpunten voor de popgroepen in Zeeland springen een drietal zaken er na drukkelijk uit: gebrek aan optreedmogelijkheden; gebrek aan goede oefenruimten; - het ontbreken van een goede infrastruktuur (onder te verdelen in: licht- en geluid- techniek, vervoersmogelijkheden en management). - een Zeeuws podiumcircuit als directe ondersteuning, waarbij het principe var vraag en aanbod gehandhaafd blijft; - een centraal promotie-apparaat voor presentatie buiten de provincie, low-budget, bio- tapes, voortdurende contacten met de muziekpers; - centrale boekingswerkzaamheden op non-commerciële basis. ad 3 het op locaal niveau realiseren van oefenruimte en het in stand houden van eer aantal kernpodia voor de popmuziek, heeft hier de grootste prioriteit maar kar door de provinciale overheid niet zelf ter hand worden genomen daar het eer verantwoordelijkheid is van de betreffende gemeenten. De provincie stimuleer derhalve het overleg tussen gemeentelijke overheden, popgroepen en -organ!, saties en particulier initiatief. Ook levert de provincie een bijdrage aan een goede regionale spreiding var licht-, geluids- en studioinstallaties ten behoeve van de popmuziek. Dit word gerealiseerd door een combinatie van zelf (door de provincie) beheren vai apparatuur èn het verstrekken van tegemoetkomingen in de aanschaf doo locale organisaties en/of popgroepen (provinciale fondsen). Tenslotte levert de provincie een bijdrage aan de versterking van de algetnen programmering van een beperkt aantal Zeeuwse poppodia door het verstrekke van eenmalige subsidies waarmee een aantal keren per jaar belangwekkend concerten of festivals worden mogelijk gemaakt. ad 4 Ten behoeve van afstemming, ondersteuning en organisatie wordt een overig in het leven geroepen, bestaande uit musici, medewerkers van podia, provincia ie ambtenaren en functionarissen van steunorganisaties. Hoewel meer op de achtergrond, vervult dit overleg de rol van provincial bundeling en klankbord voor voorgenomen beleid.

Gimmick | 1987 | | pagina 5