kortweg aktueel kortweg aktueel c 1 HENNY GOES HEADLESS WITH HOHNER VORMGEVING EN MATERIAAL ELEMENTEN EN GELUID TREMOLO KRITIEK 7 door Henny van Ochten WAAROM HEADLESS - DE VOORDELEN De arm lijkt in eerste instantie wat aan de lange kant. Maar het tremo- lo-systeem is zowel aan de diskant als aan de baskant voorzien van een gat waar de arm in geduwd kan worden. De arm wordt wat korter als hij aan de baskant wordt beves tigd. Het oorspronkelijk door Steinberger bedachte Tremolo-systeem is een sterk punt van deze gitaar. Hoe je de tremolo ook afbeult, de snaren komen steeds weer in de oor spronkelijke stand terug. De snaar- spanning kan met dit type tremolo zowel verhoogd als verlaagd wor den. Met behulp van een onder de tremolo verborgen palletje kun je de zaak verankeren. Je kunt je hand nu gerust op de zadeltjes leg gen zonder het risico te lopen dat de toonhoogte ook maar een fraktie verschilt. Al bij de eerste kennismaking vond ik de hals wat grof aanvoelen. Vooral Taiwanese gitaren hebben dikwijls een wat boomstamachtige hals. Maar ook de makers van deze in Korea gebouwde gitaar maken zich daar nog enigszins schuldig Meteen toen ik de gitaar uit zijn meegeleverde luxe koffer haalde meende ik met een kindergitaartje te maken te hebben. Maar schijn bedriegt, want de mensuurlengte bij de Hohner Headless is 640 mm zoals gebruikelijk is bij de meeste onder zijn soortgenoten. De Headless is gebouwd volgens het inmiddels niet meer onbekende Steinberger concept evenals het robuuste tremolo-systeem waarmee het instrument is uitgerust. "Licensed by Steinberger" zoals dat heet. Het kostte mij enige tijd om aan deze 'onthoofde' gitaar te wennen. De linkerhand zoekt steeds naar de mechanieken aan de kop. Maar stemmen dient te gebeuren met de mechanieken bevestigd aan het tre molo-systeem. Ook uiterlijk is het wénnen, alsof een fanatieke karate beoefenaar aan het werk is ge weest. "Wat is dat voor instrument"? was de vraag die me door verschillende lieden werd gesteld. Niet iedereen herkende het instrument dus meteen als gitaar. De body van de Headless is ver vaardigd uit massief Rock Maple (esdoorn). Dit in tegenstelling tot het origineel, die is namelijk ge maakt van kunststof, maar dat was voor het fabriceren voor deze Hohnergitaar te duur. Op de in de body doorlopende hals ligt een mooie palissander toets. De toets bevat 24 frets, twee oktaven dus. De Headless is met opzet een kopje kleiner gemaakt omwille van het gewicht. De gitaar weegt slechts 2 kg. Volgens Steinberger en Hohner is dat een voordeel. Per soonlijk heb ik dat niet als zoda nig ervaren. Het voelt mij iets té losjes, iets te flodderig aan. Maar als je avond aan avond optreedt dan zal een 'licht gewicht' gitaar zeker zijn voordelen hebben. Gunstig bij onze testgitaar is in In hals- en brugpositie is de Headless met een 'humbucker' uit gerust. Ze zijn een eigen ontwerp van Hohner. De electronica is uiterst simpel gehouden. Je kunt kiezen uit pick-up 1 of pick-up 2 of beiden (middenstand). Verder weinig knoppen aan deze gitaar; master volume en master toon. Het geluid komt wat onpersoonlijk en karakterloos over. De elementen laten zich ook niet echt mooi over sturen. Met een goede flanger of ander effectapparaat is het geluid natuurlijk in gunstige zin nog wat bij te kleuren. Ik geloof dat de Headless nog het meest geschikt is - qua geluid - voor funk en mis schien disco-doeleinden. Dat is ook waarschijnlijk de groep muzikanten die Hohner met dit ontwerp gitaar tracht te bereiken. ieder geval de balans. Het gebeurt nogal eens dat gitaren aan de kant van de kop onderuit dreigen te zakken, zodat de linkerhand gedu rende het spelen de gitaar ook nog enigszins moet ondersteunen. Dat kan leiden tot een inspannende be zigheid. Bij de Hohner Headless was dat absoluut niet het geval. Het high tech-low price gitaartje - zo als het in de folders wordt aange- prezen - bleeT goed in evenwicht. De Headless is uitgerust met het zg. "double-ball-system". Dat wil zeggen dat het type snaar dat op de gitaar gezet moet worden aan beide zijden een kogeltje hebben. Eén kogeltje komt in een uitsparing achter de eerste fret; het andere kogeltje wordt bevestigd aan het tremolo-systeem nabij de zadeltjes. Door nu aan het mechaniek (1 16) te draaien, wordt de snaar als het ware naar achter getrokken om zo op de juiste spanning te komen. Na enige oefening kun je binnen enke le seconden een snaar verwisselen. Ideaal voor muzikanten die tijdens optredens nogal eens een snaar breken. De gitaar is ook leverbaar zonder tremolo. ■L Schrijven voor muziekbladen heeft bijzonder aardige kanten. A Vooral als je door importeurs zo nu en dan in de gelegenheid wordt gesteld een poosje op een van hun gi- taren te mogen spelen. Zo kreeg de re- daktie van Gimmick enige maanden ge- BF leden een Hohner Headless ter beoorde* V ling aangeboden. Al snel werd de Headless V naar "huize Van Ochten" vervoerd en werd er - voor zover de buren het toelieten - naar V hartelust op gespeeld. Bij voorkeur wilde ik F de gitaar 'live' uitproberen. Dolgelukkig was ik dan ook toen ik met een dansorkestje een laat avondje mee mocht spelen. Jammer, van uitpro ef beren kwam niet veel! Haast alle nummers bleken f in C gespeeld te worden terwijl de volumeknop nau welijks stand 2 haalde. Halverwege het concert be sloot ik de Headless tijdens de luidkeels meegezongen refreinen, keurig in de maat overigens, wat meer 'op zijn kop te geven. Ik draaide het volume flink wat ho- Z ger, maar een vermanende blik van de korpulente bassist deed mij alras gas terug nemen. En toen bleek dat ik tij dens de derde set, al ver na twaalven, meer ukelule moest spelen in plaats van gitaar, besloot ik de test thuis verder voort te zetten. Een in alle haast opgetrommelde Fender Twin en een Mesa Boogie boden uitkomst. Een indruk! F

Gimmick | 1987 | | pagina 5