gimmick van de maand gimmick van de maand i Linda Hopkins SLAM Marc de Witt Willem de Vos Patrick Verhuist die net ais de Amerikanen die wij begeleid hebben 4 Egbert Spuessens John Geerlings was voor De suksesvolle start van Grand Slam werd ruw afge broken doordat bassist Egbert Spuessens slachtoffer werd van een spijtig ongeval. De band moest een aantal optredens afzeggen en ging terug naar af. De verloren tijd werd echter goed benut. Begin maar: maakte de formatie opnames in de Brusselse Jet- Studio's voor een mini-LP die - wanneer alles naar wens is verlopen - één dezer dagen is uitgebracht wordt uitgebracht. Een oplettende lezer zal in de bezetting van de groep een aantal bekende namen terugvinden. Zowel Egbert Spuessens, John Geerlings en Willem de Vos maken namelijk ook deel uit van AVALANCHE. Voor Gimmick was dit een reden te meer om een praatje te maken met GRAND SLAM! We treffen de mannen tijdens een repetitie in Westdorpe en tussen flarden scheurende blues 'Texas- style' noteerden we het volgende. contra-bas en drums Samen vormen zij ook de ritme- sektie voor Avalanche en werkten zij voor Louisiana Red, Chris Thomas, Lowell Fulson, Eddie Burns en Phil Guy. vocals (ex-Former Blues Band; ex-Swing Job), werkte als begeleider voor Luther Tucker en Cousin Joe. Deze laatste zette zelfs een van Marc's composities op de plaat. harmonica 's (ex-Former Blues Band; ex- Avalanche), werkte als begelei der voor Luther Tucker, Louisia na Red, Chris Thomas, Lowell Fulson, Eddie Burns en Phil Guy. guitars (ex-Former Blues Band;ex-Swing Job), werkte als begeleider voor Luther Tucker. Betekent het feit dat drie leden van Avalanche aktief zijn in deze nieuwe band het einde van Avalanche? Willem de Vos: Geenszins. Avalanche was dringen aan een heroriëntatie toe. We zijn als Avalanche n bijna vier jaar aktief, we hebben platen gemaakt, Amerikaanse bluestoppers begeleid en op zowat alk belangrijke bluesfestivals gespeeld. Het werd soms allemaal wat routineus. .Toen de gelegenheid zich voordeed om met mijn ouwe gabbers uit de Former Blues Band, Marc en Patrick, een nieuwe band t vormen, heb ik mij geen ogenblik bedacht. Toen oo John, Egbert en Norbert van de partij wilden zijn was Grand Siam een feit. Dat Ries de Vuijsl Avalanche verlaten heeft terwijl wij zangeres Tank aan het in werken waren is de enige reden dat Avalanche tijdelijk op non-aktief heeft gestaan. Wat is het verschil in muzikaal opzicht tussen Grand Slam en Avalanche? John Geerlings: Tijdens de tournees die wij maakte! met Lowell Fulson en Eddie Burns kwamen wij tot de vaststelling dat deze zangers de groep als het ware droegen. Bij Avalanche was dit niet zo. Daar droeê de band de zanger. In Marc de Witt hebben wij een zanger gevonden die het podium beheerst. Een zanget Vaughan (Fabulous Thunderbirds) een beter voorbeeld van waar het in dit genre allemaal om draait. Men moet van ons dus geen oeverloos gesol eer verwachten; korte, swingende songs zijn ons handelsmerk. Alhoewel wij nog maar kort samenspelen slagen wij er toch in als een hecht geheel te klinken. Dat we vroeger reeds in een andere formatie samenspeelden speelt hier zeker een rol. Wat zijn de toekomstplannen van Grand Siam? Marc de Witt: Wij hopen op korte termijn een LP uit te brengen. Verder willen we zoveel mogelijk optreden om het samenspel nog te verbeteren. Over belangstelling mogen we niet klagen. Er staan reeds enkele belangrijke festivals op het programma. Naast België en Nederland toont ook Duitsland belangstelling. Wat we nog het liefst zouden willen is de band uitbreiden met een pianist en een blazerssektie. Niet alleen financiële en praktische bezwaren houden dit nog tegen maar ook het feit dat het heel erg moei lijk is om muzikanten te vinden die deze muziek met de juiste 'feeling' kunnen spelen. Nu het weer wat beter gaat met de blues struikel je op zowat elke straathoek over een "bluesband". Immers, teveel muzikanten denken nog steeds dat blues spelen makkelijk is. Simpele schemaatjes, eenvoudige teksten en dan maar vooruit met de geit. Het is dan ook precies dit soort bandjes dat de huidige revival in diskrediet dreigt te brengen. Ze spelen allemaal dezelfde covertjes op dezelfde manier. Eenheidsworst zonder de emotie die deze muziek zo uniek maakt. Wil dat dan zeggen dat jullie de hele tijd met lange en trieste gezichten rondlopen om zo de juiste stemming voor de blues te bereiken? Egbert Spuessens: Ik heb dat een tijdje gedaan maar het is niet op te brengen. Trouwens, ik heb niet zoveel botten meer over om te breken. Willem de Vos: Dat blues trieste muziek bij uitstek zou zijn is een misvatting die steeds maar hard nekkig blijft doorwoekeren. Blues kent zoveel aspektenIedereen heeft steeds maar de mond vol over de sociaal geëngageerdheid van de punk-beweging. Nochthans als je een LP als Alabama-Blues van J.B. Lenoir beluistert kom je tot de vaststelling dat wat die man toen (60-erjaren) over zaken als rascisme, armoede, frustraties ten aanzien van onze maatschap pij te vertellen had, nog niets aan kracht en, helaas, ook aan aktua- liteit heeft ingeboet. Als je daarentegen, oud werk van b.v. Louis Jordan beluistert dan klinkt daarin een levensvreugde door, die In de rubriek 'Gimmick van de Maand' deze keer een band die nog maar weinig mensen in Zeeland zullen kennen: GRAND SLAM! De 5-mans formatie werd n.l. pas half januari opgericht. Na amper 1 maand repeteren maakte Grand Siam hun debuut tijdens het Rock Against Racism Festival te Puurs op 12 februari 1988. De daar aanwezige bezoekers waren verrast dat een band er, zo maar, van de een op de andere dag, stond’ Immers op een tijdstip waarop bluesbands als paddestoelen uit de grond rijzen, hier, out of the blue, een band van topniveau de Lage Landen’ Dat het debuutoptreden aansloeg blijkt tevens uit het feit dat de band twee dagen later, op 14 februari, het voorprogramma verzorgde van Amerikaanse bluescoryfeëen Lee Allen (Fats Domino, Blasters) in de Banana Peel Jazz Club te Ruiselede. Wanneer we nu GRAND SLAM even van nabij bekijken wordt ons de suksesvolle start van deze formatie duidelijk. staat is een band te dragen. Welk verschil dit voor de muzikanten uitmaakt hoef ik niet uit te tekenen. De bio meldt een dampende fusie van de Texaanse en Californische bluesvarianten. Wat moet ik mij daarbij voorstellen? Stevie Ray Vaughan? ZZ Top? Marc de Witt: Teveel mensen associëren de termen Texas-blues met mensen als Stevie Ray Vaughan. Stevie Ray is ongetwijfeld een begenadigd gitarist. Billy Gibbons als evenzeer. Doch typische exponenten van de Texas-stijl zijn Ze zeker niet. Dan is Jimmy GRAND SLAM

Gimmick | 1988 | | pagina 4