2 I1 Ij I DE FEBRUARI RAMP VAN 1953 OP DE BEVELANDEN EN DE HERINNERING 1 Een beeld van de overstroming te Ellewoudsdijk. maakte de overtocht mee en dus ook het ongeval. In de vliegende storm kon in die late zaterdagavond de veerpont de haven van Hoedekenskerke niet binnenvaren. De sterke wind en stroming belemmerden dat. Twee pogingen mislukten. Steeds schoot de pont voorbij de havenmond. Een derde maal vol gas vooruit, lukte het. Door de grote vaart echter ramde de boot de aanlegsteiger en schoot er ver voorbij. De walknecht die op de aanlegsteiger stond raakte daardoor te water en verdronk. De pont kon er niet meer aanleggen en ten einde raad zette de kapitein hem op het haventalud vast in het slijk. De passagiers klauterden van boord, hun fietsen en de enige auto achterlatend op de pont. Men hielp nog de vloedplanken (schutten) in de dijkcoupure zetten en liep huiswaarts. Het was toen omstreeks middernacht en het tij hoorde nog bijna laag te zijn. Het was toen echter al op vloedhoogte en de vloed zou pas vijf uren later zijn. Toch ging iedereen rustig naar huis. Hoewel er al volledige dijkwacht werd gelopen, was men zich niet bewust van het gevaar. Toen enkele uren later de noodklok werd geluid drong de werkelijkheid pas door en werd er overal gewaarschuwd. Eigen ervaring Watersnood, 1953: rs®* -HWMg "Meiden, der uut den diek is deurebroke. 't Waeter komt. Anklê en oales ni boven brienge." 't Was midden in de nacht. Pikdoenker. 't Sturmde flienk. Zo hauw meuhelik snokte me. me'n zus en ik, wat hoed an oans lief. Even leater stoenge me verweze op den overloop. M'n broer kwam den trap a op, mi een broad on z'n aerm en een scheutel spekvet, 't Is dus echt waer, schoot het deur men oat. 'k Docht a'k droamde, toen a'k moeder oarde roepe. De kachel in de keuken brandden a. Voader oa den anhemikt en was Pr van deur ahae. De boeren elpe ulder koeien in veiligheid te briengen. De buurman was mie de booschap ekomme; tehelieke oa ten ezeit, da de mannen moste 11

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1993 | | pagina 13