A.P. BUIJS In 1802. toen het metriek stelsel moest worden ingevoerd, schreef prof. Van Swinden, die met de invoering veel te maken had: "Overal waar ongelijkheid van Maaten plaats heeft, is 'er gelegenheid tot misleiding: dit is onvermijdelijk en is in den aart der Menschen gelegen: die misleiding drukt altijd de min vermogenden, deezen inzonderheid welke in plaatsen woonen daar ligter gewicht gebruikt wordt, wanneer 'er in de ommestreken zwaarder gewigt in trein is". (3) C.F. Eversdijk, 1586-1666, o.m. schepen te Goes en rekenmeester van Zeeland. Herleidingstabellen voor maten en gewichten. Het tegelijkertijd in gebruik zijn van verschillende maten en gewichten heeft veel rekenmeesters er toe gebracht tabellen-boeken samen te stellen, met behulp waarvan de ene maat tot de andere kon worden herleid. Zo verschenen in de loop der jaren onder andere de volgende boeken: 1629 Tractaet van de Roeden ende landtmaten door Holland ende West-Vrieslant, met meer andere plaetsen, door Jan Pietersz. Dou. landmeter te Leiden. 1647 Tresoor van de Gewichten, Maten van Koorn ende Landen verschenen te Amsterdam bij Theunis Jacobsz. 1647 Pagttafelen door C.F.E., verschenen te Middelburg, met als aanhangsel een tabel met verhoudingsgetallen van diverse land- en lengtematen. 1784 Bericht van de Maaten en Gewichten te Amsterdam in gebruik, door Evert de Marre, verschenen te Haarlem door toedoen van de Holllandsche Maatschappy der wetenschappen. 54

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1993 | | pagina 56