METEN MET TWEE MATEN Over het metriek stelsel handelen: 1802 J.H. van Swinden, Verhandeling over volmaakte Maaten en Gewichten, Amsterdam. 1812 J.H. van Swinden, Vergelijkingstafels tusschen de Hollandsche lengtematen en den mètre, Amsterdam. 1813 J. de Kanter Philz., Handboekje voor den ingezetenen der Provincie Zeeland, Middelburg, herdr. 1829, 1839 en 1852. 1871 W.C.H. Staring, De binnen- en buitenlandsche Maten, Gewichten en Munten van vroeger en tegenwoordig, Schoonhoven, herdr. 1871 1885 en 1902. Oude maten blijven lang voortbestaan. Wij gebruiken al ruim anderhalve eeuw het metriek stelsel, maar de timmerman werkt nog met duimen en de landbouwer met gemeten. De invoering van het metriek stelsel duurde dan ook geruime tijd. Een belangrijk aandeel daarin had het rekenonderwijs op de scholen. Eversdycks Proportie van verscheyden Land-maten. In 1649 verscheen bij Simon Clement te Middelburg een boek, getiteld: Pagttafelen, waer door alle On-ervarene in de Rekenkonst seer veerdig en gereed, konnen calculeren de Pagt, Huere, Onkost en Koop van Lande, ten advenante van alle voorgestelde Prijs, 't Gemet, de Morgen, of te Bunder. Als men de oppervlakte van het land en de prijs per oppervlakte-eenheid kende, kon men de verschuldigde pacht in een tabel aflezen, of door optelling bepalen. Een nuttig boek, want in de 17e eeuw konden weinig gewone burgers goed rekenen. Dat liet men over aan specialisten, de rekenmeesters. De schrijver van het boek liet alleen zijn initialen afdrukken: C.F.E. Dat was in die tijd niet uitzonderlijk. Men kon er kritiek door ontlopen, want de vakgenoten waren niet mals in hun commentaar. C.F.E. was Cornelis Franssen Eversdyck (4), een hooggeplaatst bestuurder van de stad Goes. Hij was in die stad geboren in 1586. Hij leerde wiskunde in Middelburg bij de Vlaamse rekenmeester Jean Coutereels. Na verschillende posten in het bestuur van de stad Goes te hebben bekleed, werd hij in 1635 namens Goes afgevaardigd naar de Rekenkamer van Zeeland, waar hij tot zijn dood in 1666 werkzaam was. Maten moeten zijn belangstelling hebben gehad. Hij was examinator bij de admissie-examens voor landmeter in Zeeland. Wie als erkend landmeter bij de gewestelijke overheid wilde worden geregistreerd, moest een examen afleggen, het admissie-examen. Eversdycks verhandeling over lengte- en oppervlaktematen. die volgde op de pachttabellen in zijn boek, werd sinds 1699 als aanhangsel opgenomen in een leerboek voor landmeters (5), het was dus een belangrijk werkstuk. De 12 pagina's tellende verhandeling bevat "eene Tafel van verscheyden Landroeden, daer inne de proportien gesteld zijn, soo wel in de lengte als in superfitie of grootte". De tabel is berekend op den wortel 100000, dat betekent, dat de verhoudingsgetallen uit hoogstens zes cijfers bestaan. Decimale breuken waren in die tijd al bekend, maar de rekenmeester gebruikte ze niet, hij werkte met gehele getallen. 55

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1993 | | pagina 57