DAGBOEK OVER DE GEBEURTENISSEN VAN 1692 den saterdagh 23 augusti zijnde de elfden dagh van onse belegeringe zijnse binnen gekoomen met piepen en schermijen onder conditie van geen ostiliteijt aen borgers of ijemant te doen datse binnen soude coomen en nemen de poorten in besettinge en de borgers haer ordinaere wacht op het stadthuijs en het reijsement van Swansbel zou weer vertrecken.(19) den 23 dito des havons is het resijment dat aent hooft lagh hijer vooren gemelt om de stadt getrocken om van buijten wacht te houden tegen belofte. den 25 dito des morgen als de heer capteijn Sunder de wacht hadde als men de poort soude hoopenen present vier of ses musschettiers heeft men den poortier de sleutels vande stadtspoorten ontweldight tegen belofte, doe waeckte men niet meer. den 25 en 26 augusti zijn alle borgers uijt gesondert die van den armen leefden gebilietteert(20) om soldaten en offeciers in haer huijsen te inquartieren om slaepstee vier licht sout en suyr te geven de een heefter een en d'ander twee ingekregen tegen belofte. den 29 augusti zijn de gedeputeerde van den cooninck namentlijck de heer Roseboom en de heer Cauw voor de stadt gearriveert den 30 dito is den offesier eerrst te huijs gekoomen den 1 den septembris is het resijment dat hijer voor de poorten heeft gelegen hijer vooren gemelt smorgen ontrent den acht uren binnen gekoomen en hebben haer gecansieert op de mart aen die zij na de zoutkeet tegen belofte. dito ontrent ten 10 uren smorgens zijn de gedeputeerde van den cooninck binnen dese stadt binnen gekoomen met bijgeleijde van de heer officier de borgemeester en eenige schepenen en veel offecier van de melijcije. Dito tusschen elf en twaelf uren is de regeringe vermaeckt en is tot borgemeester aengestelt de heer Jacob Nollens en tot schepenen de heer Pieter Ratel de heer Adriaen Hogenhoet Jonker Wilm de Sendeniskij en de de heer Barnart Schoor dito lsten spetembris hebben drij schepenen die noch in de regeringe mosten blijven haer dienst gequiteert met name d heer Gerardus Weverberg de heer Caspar Rontvis en de heer Jacobu Leijdecker. den 1 en 2 septemberis zijn de borgers nochmael gebiljetteert soo dat sij daer nu sommige 1 a 2 a 3 a4a5a6a7 soldaten moeten huijsvestingh geven of beschikken met groot misnoegen tegen belofte. den 4 septembris zijnde gecompareert van den collonel Swanbel hijer van daen getrocken met patent(21) vanden coonink na bruggen en nieupoort. den 9 den septembris zijn de dekens van de gildens in't cieveniershof ontboden bij de gedeputeerde van zijn maiesteijt en bij andere heeren daer geproponeert wiert dat nademael den cooninck verscheijde brijeven aen de stadt vander goes geschreven hadde van tot geen feijtelijkheeden te coomen alsnoch om Sint jansdach tot geen verkiesinge te coomen doch tegen versoeck en ordre 85

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1993 | | pagina 87