L.J. MOERLAND De brief was ondertekent door de Heeren van de Magistraat, de predikanten, de burgerlijke officieren, de dekens van de verschillende gilden. In het p.s wordt vermeld dat een heer uit de magistraat, een predikant en een uit de burgerij van zins waren de missieve persoonlijk naar de koning te brengen, de commandant van de militie weigert echter de heeren de stad te verlaten. Men heeft daana een bode benoemd, die 's nachts in het geheim op weg gegaan is. Op 9 september 1692 geven de dekens van de verschillende gilden van de stad een verklaring uit waarin zij mededelen dat zij de ondertekening van de brief van 21 augustus laatsleden herroepen, omdat zij door de magistraat misleid zijn. Zij verklaren ook niets van doen te hebben met de verkiezing van de stadsregering en ook de regering niet gedwongen hadden de stadpoorten te sluiten. Onderaan de brief wordt dan nog gemeld, dat men niet onder dwang heeft hoeven te tekenen. Verklaring van de tekst: 1compareren verschijnen 2. den heer offisier de baljuw 3. De heren, die een geschil hebben moeten buiten de stad vertrekken en bij buitenstaanders gaan onderhandelen. 4. geromenstreert zijn beklag gedaan 5. gedeporteert ontslagen 6. het advies geven om niets te doen en alles voorlopig te laten zoals het is. 7. De heeren zijn naar de koning gegaan om uitleg te geven over het geschil dat gerezen is. 8. er vallen geen gewonden. 9. oudermans kiesheren 10. dezelfde regering moet tot nader orde blijven zitten 11Deze brief is in een samenvatting aan het einde van de dagboektekst opgenomen. 12. geresolveert besloten. Er wordt besloten een halve compagnie burgers te laten waken, aangezien men gehoort heeft dat er soldaten van de koning naar de stad gezonden worden. 13. behoorlijk recepsis goed ontvangen 14. Er wordt dag en nacht een strenge bewaking ingesteld en hiervoor heeft men een halve compagnie nodig. 15. De samenvatting van deze brief vindt u aan het eind van de tekst. 16. De soldaten mogen van mensen buiten de stad levensmiddelen en goederen kopen. Dde soldaten mogen deze mensen echter niet te kort doen of onfatsoenlijk behandelen. Doen ze dit toch. dan worden ze met lijfstraffen gestraft. 17. Nu komen er nog twee regimenten naar de stad en vierhonderd ruiters om de druk op de stad te vergroten. De opperbevelhebber Zuidland vraagt opnieuw om overgave van de stad aan twee afgevaardigden. Deze moeten eerst met de stadsregering over leggen. 18. De burgers vinden dat men de troepen op goede voorwaarden in de stad moeten laten, omdat men de belegering beu is. 19. Zaterdag 23 augustus worden de troepen van koning Willem III onder de volgende voorwaarden in de stad gelaten. De troepen mogen geen kwaad berokkenen aan de burgers. Het regiment van Swansbel vertrekt. 20. Gebiletteert schriftelijk meedelen. 21patent toestemming 22. geproponeerd voorstellen 23. diskoers gerucht 24. alterasie opschudding 25. giselinge geset gevangen gezet 26. sententie vonnis 27. contentemant tevredenheid 28. de prins is de herberg de Prins van Oranje. In vroeger tijd was het gewoonte om iemand in een herberg in "giselinge te setten". 29. ter contrarij in tegendeel 30. Vergaderinge van steede is de vergadering van de stemhebbende steden in Zeeland namelijk Middelburg, Vlissingen, Veere, Goes, Tholen en Zierikzee. 31affeeren zaak 32. af te bidden verzwakken 33. De kosten van levensonderhoud in "s-Hertogenbosch moeten zij zelf betalen 90

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1993 | | pagina 92