GESCHIEDENIS VAN EEN VOORNAAM DORP. HEINKENSZAND OMSTREEKS 1812 Afb.4: Preekstoel N.H.Kerk Heinkenszand; gemeentearchief Borsele. Deze taak heeft het kantongerecht nooit gehad. Voor het overige kan men zeggen dat de werkzaamheden van het vredegerecht en het latere kantongerecht dezelfde waren. De "zak van Zuid-Beveland" vormde een kanton, bestaande uit de dorpen; Heinkenszand, Nisse, Oudelande. Baarland en Bakendorp, Ellewoutsdijk en Everinge, Driewege en Koudorpe. Ovezande, Borssele, 's Heerabtskerke. 's Heerenhoek, Sinoutskerke, 's Heer Arendskerke en Baarsdorp (15). Tot vrederechter van Heinkenszand werd, bij Keizerlijk Decreet (besluit van Keizer Napoleon) van 9 oktober 1810, Johannes van de Kreke benoemd. Tot griffier werd bij Keizerlijk Decreet van 24 januari 1811 Albert van Renterghem benoemd. Tot deurwaarder van het vredegerecht werd door de vrederechter een zekere Adriaan Westplate benoemd (16), die gedurende de jaren 1811 en 1812 verscheidene dagvaardingen heeft uitgebracht (17). Het vredegerecht was gevestigd in het woonhuis van de vrederechter, met het toenmalige adres Heinkenszand nr. 110. Op 1 maart 1799 is dit huis door Johannes van de Kreke aangekocht, middels een aan hem verleende hypotheek (18). Of hij toen al wist dat hij in 1810 tot vrederechter zou worden benoemd en daarvoor het huis aankocht, valt niet met zekerheid te zeggen. Dit huis stond op een centrale plaats in Heinkenszand, naast het predikantshuis schuin tegenover de hervormde kerk en is later afgebroken. Rond 1926 is er een koetshuis voor in de plaats gekomen. Nu, anno 1993, is er een café-restaurant gevestigd met de naam "De Blauwe Reiger" (voormalig "La Paloma")(zie afb.5). 97

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1993 | | pagina 99