'4 m'n "Ik exposeer niet. Ze begrijpen werk toch niet" PORTRETTEN DOOR PETER VERDURMEN I Alois Dellaert - IJzendijke - Naief Schilder i. H 28/ een hondje op sleeptouw. "Vertel es wat van die andere jongens" vroeg ik gretig, "Weet je waar ze gebleven zijn?" Hij schudde ontkennend zijn grij ze hoofd. 'Ja ...wacht effe", herinnerde hij zich toch nog, "Henkie is na se schooltijd gaan werken as sjouwerman in de bouw. Hij is es een keer van de steiger gedonderd en loopt bij me weten al jar- en in de WAO.'1 Het had er altijd dik ingezeten, dat Henkie niet hoog op de maatschappelijke ladder zou stijgen. In dit computertijdperk waren dommekrachten uit de tijd. Nee, dan Lowietje. Die was altijd in mijn gedachten blijven als iemand die het hele maal zou gaan maken. Een geboren captain of in dustry, een groot manager, een houwdegen van een generaal of god weet wat voor hoge ome. Een geldwolf, dat was 'tie. Een vechtjas, een ha- vik...maar wel één met een hart in zijn donder.... Als uit een dichte nevel drongen de woorden van de man tergend langzaam tot mij door. "Hee...Ik zei....Lowietje heb het end van de oorlog niet meer gehaald. Was net negentien geworre toen ze 'm te pakken kregen. Tja... hier in Amsterdam benne niet veel jodenjongens de dans ontsprongen." Ik kon niet meer geordend denken. Beelden mijn jongenstijd flitsten in een ongerijmde gorde aan mij voorbij. Steeds was daar opnjeïi Lowietje. Weer voelde ik mijn doodsangst op die bewus woensdagmiddag toen We elf jaar waren. \Ve, die allesverlammende machtelossheid, overgo verd te zijn aan een stel sadisten. Weer welde i onmetelijke geluksgevoel in mij op, toen ik do de moed van een schriel joodje uit him klauwt- werd bevrijd. "Mijn god", dacht ik, 'Wat een vt spilling. Wat een kostbare, waanzinnige verspi ing....! Wat had deze halfvergane wereld mensc zoals Lowietje goed kunnen gebruiken! Wat voc doodsangst had Lowietje uitgestaan? Hoe had h. zijn machteloosheid uitgeschreeuwd Lowietje die zich nooit bij een nederlaag kon neerleggen en zich liever doodvocht, dan hij zit overgaf. Hij, de onoverwinnelijke. Op de knieè: gebracht en gestorven door de wurggreep va; een onzichtbaar blijvende tegenstander. Gas "Net negentien geworre" Die avond ben ik me blijkbaar nogal te buiten g gaan. In god weet welke kroeg.... -

Ietstelezen | 1988 | | pagina 14