Mabélis Lia Sorben Wat is kunst? 1 5 design \31“ Willy de Houck (was te zien bij Attitude) ft Jan Verschoore tweeluik 1988 (was te zien in galerij Bellemans) De vraag "Wat is kunst?" is een vraag die al ont zettend veel discussie heeft uitgelokt. Wat voor de één kunst is, vindt de ander kitsch. Dat geeft al meteen aan hoe persoonlijk het begrip in feite is. We kunnen nu een heel langdradige verhande ling gaan houden over algemene feiten, maar ik wil me graag bepalen tot mijn persoonlijke me ning over wat ik onder kunst versta en dan met name binnen de balletwereld. Om goed te kunnen dansen heb je een heleboel trainingsuren nodig. Najaren van intensief trai nen ontstaat er een zekere controle over je li chaam. Deze beheersing zou je kunnen vergelij ken met hetgeen een topsporter met z'n lichaam doet. Dit is dus nog geen kunst, het bijzondere van een danser boven een topsporter is dat de danser ook heel z'n emotie en z'n best mogelijke expressie moet kunnen geven. Bovendien moet hij zich naar iedere willekeurige choreograaf kun nen richten. Als de choreograaf (degene die de dansen maakt) iets wil dat diep treurig is, moet de danser dat op dat moment geven. Of het pu bliek een dans boeiend vindt, is een samenspel van choreograaf en danser. Als de choreograaf een dans maakt, ziet hij in zijn hoofd precies fc,. het eruit moet komen te zien. Wanneer een ser dat echt niet begrijpt, zal de dans nooit wj den wat de choreograaf ervan verwacht. Het k echter ook andersom. De choreograaf maakt et. flut dans, maar de danser legt er zoveel in dat L publiek toch geboeid blijkt te kijken. Volgens m is het samensmelten van wat de choreograaf z'n hoofd heeft en wat de danser uiteinden danst en de geboeidheid van het publiek het sultaat, waarvan we kunnen aflezen of we kunst te maken hebben of niet. Een heel andere vorm van kunst kan zijn w;.: neer de puurheid van ietsje zo treft datje allee maar over kunst kan praten. Nu is het probleer. natuurlijk dat de een ontzettend getroffen door iets kan zijn waar de ander alleen z'n schouder maar over op kan halen. En dan zijn we weer rug bij het feit, dat de beoordeling of iets kunst of niet, vreselijk persoonlijk is. Dus de laatste dit cussie over dit onderwerp hebben we echt no; niet gehad. Ss si 9. 4332

Ietstelezen | 1988 | | pagina 16