VAN RIJT KUNSTHANDEL DRUKKERIJ KUNSTHANDEL - LIJSTENMAKERIJ - DRUKKERIJ AMBACHTELIJKE LIJSTENMAKERIJ Oude prenten grafiek G.Ddmmerung Houten lijsten, vervaardigd en handgekleurd in eigen atelier Restaureren van oude lijsten, schilderijen en prenten Aluminium wissellij sten in diverse kleuren Keuze uit meer dan 200 verschillende lijsten ’s-Maandags gesloten - o - - o - -o- l CLOOSTERSTRAAT 84 - POSTBUS 32 4587 ZG KLOOSTERZANDE TELEFOON 01148-1455 Alle familie- en handelsdrukwerk Boekdruk en offset Neue bringt. Fliegende Blatter. Of Soil ich die Kunst ein bild des Lebens nennen? Ein Bild im Bache, ja; doch eins im Spiegel nicht. Grillparzer. Eentje voor Weber: 'De kunst moet tegelijk zeer voornaam en zeer populair zijn; zij moet de ver- hevenste dingen zeggen, en ze tot allen zeggen', van de la Sizeranne. De koorts wijkt uit mijn ogen, het leven wordt helderer. Nog een paar. Eentje voor de hardleersen: Kunst is steeds het resultaat van een dwangtoestand. Wie gelooft, dat haar hoogte door haar vrijheid wordt be paald, kan evengoed geloven dat het touw de vlieger verhindert om ten hemel te stijgen: zon der touw had hij niet in de hoogte kunnen ko men.', van André Gide. Tijd om eens wat lijn in de uitspraken te bren gen. Allereerst, waar komt de kunst vandaan? Vondel zei hierover: 'Niemant wort met de kunst, wel met eenen treek tot de kunst geboren.' Die zit. Over de kunst: 'De kunst is de godsdienst van haar schepper', beweert Auguste Rodin. Chamfort zegt: 'In de schone kunsten, evenals in vele andere dingen, kunnen wij alleen goed wat wij niet hebben geleerd.'. Dat is nog eens genie ten. Koorts, storm wat dan ook. Niets deert me meer. Eindelijk, het licht breekt door. En daar gaat er weer een, het geheim van kunst: 'Het geestelijke materialiseren tot men het tastbaar maakt, het stoffelijke vergeestelijken tot men het onzichtbaar maakt: dat is het hele geheim van de kunst.', en dat zei dus Jacinto Benavente. Renan: Tn de moraal, evenals de kunst, is zeggen niets, doen alles.' Dan voor de critici en vele an deren: Is het niet belachelijk, dat iedereen zich gerechtigd acht om in het heiligdom der kunst zo al niet als priester, dan toch als koorknaap op te treden.' Dan hebben we er nog een paar voor Brinkman cum suis: 'Het is alleen de kunst, waa ruit de bloei van een volk blijkt.' van Grimm. Ook Thorbecke liet zich niet onbetuigd: 'Ik zal niet zeggen dat ik geen belang stel in kunst, maar het is geen zaak van de Regering; de Regering is geen oordelaar van wetenschap en kunst.' Nog een paar voor iedereen: 'De ware moeilijkheid der kunst en de eerste, dat is niet om goed te doen, maar om goed te zien.' Een van de broer tjes Goncourt.De dichter moet schilderen, en de schilder spreken', zei Lemierre. En daar laat ik het maar bij. Nu weet ik tenminste wat kunst is. Het is toch eenvoudig, kunst is gewoon... Oh god, valium nog kippevel veroorzaakt dan is het doel bereikt, gunst. Wat verder belangrijk is in de kunst is de integriteit- Het onderzoek moet blijven, zo gauw een kunstenaar een kunstje ontdekt en merkt dat dit geld blijft opleveren dan is dit geen kunst meer, dus niet dat kunst geen geld zou mogen onleveren. Al leidt succses wel af van het onder zoek. Ook verhelderde P. de gedachte dat alleen olieverf op doek kunst zou zijn, iets wat hij als kunstenaar frequent bij collegas tegenkomt en als docent ook nog steeds bij leerlingen ziet. De hei ligheid van olieverf op doek wordt door het kunstcircuit in leven gehouden en gepropageerd. Zelfs Dibbets meldt nog steeds monter schilder te zijn hoewel de man overwegend met fotografie werkt. P. vraagt zich af of Rembrandt of andere meesters uit die tijd niet dolgelukkig geweest zou den zijn met een camera of computer. Duidelijk wordt me in ieder geval dat het expressiemiddel er niet toe doet. Dit ondersteunt de gedachte dat een kunstenaar een soort wetenschapper is weer. Het begint me duidelijker te worden maar toch hoe zit het nou toch met toneel? Is het dan moge lijk 'kunst' te maken die niet van jezelf is, waarbij je slechts herhaalt wat een 'kunstenaar’ voor je heeft gemaakt en dan ook nog met een heleboel mensen samen? Eindelijk, Jan de la Mar. Hij vindt het moeilijk. Nee zijn familienaam bezorgt hem geen voor deel. Uit in Zeeland is ook slechts een bemidde laar en geen oordeler. O.k. ze beoordelen wel op technische kwaliteit maar daar houdt het dan ook mee op. Zelf denkt hij dat kunst een verhevigde vorm van meedelen is. Maar maakt dit Hitler dan niet ook tot een kunstenaar? Kunst is iets ongrijp baars, maar om dat duidelijk te maken heeft hij wel meer tijd nodig. Maar tijd ontbreekt mij. Mijn nood is hoog. Dan raad Jan de la Mar mij aan naar een bibliotheek te stappen en een cita tenboek erbij te nemen, zelf heeft hij er thuis een Waarin ook citaten staan wat beroemde mensen meenden wat kunst is. Goed idee. De vliegende storm zal me er niet van weerhouden, noch de re gen en hagel/sneeuwbuien die het grijze beton gesselen. Er doorheen, er wacht mij een taak. Iedereen hoopt het te weten maar zekerheid is er niet. Kruisvaarder voor de kunst. Joho, zestien man op een grafkist en fles met rum. Wat is kunst. Ik veeg het natte haar uit mijn gezicht en pak het dikke citatenboek. Kunst voor de kunst? Nee, eentje terug, twee, drie, vijf zelfs. Vijf pagi na's citaten. 'Kunst is geconcentreerde natuur', van Balzac. Klinkt niet slecht. 'Kunst bootst niet na, doch verklaart', Mazzini. Maar wat dan? Ah, het ant woord hierop. Bilde, Künstler! rede nicht!, van ons aller Goethe. De essentie van vele problemen door Kipling: It's clever, but is it art? Daar heb je x wat aan. Mischien is dit wel het receptboek van waar het om gaat. Nog zo'n mooie: Die Palme der Meisterschaft erringt, wer in dem Schonen das 6 /---

Ietstelezen | 1988 | | pagina 3