r 4a Met een enkel woord gewaagden wij hiervoren reeds van de door het genootschap in de laatste jaren uitge geven werken op letterkundig gebied is echter onze werk zaamheid niet zoo groot geweestals wij zelve wèl hadden gewenscht. De reden is niet ver te zoekende beperkt heid onzer fondsen, ter naauwernood toereikend ter be strijding van de gewone hoogst noodige uitgaven, heeft ons daartoe alle gelegenheid benomen. Geene opofferingen waren ons te groot om in het bezit te geraken van al zulke voorwerpen en geschriften, van kaartenplaten portretten enz. als uit hunnen aard in onze verzamelingen te huis behooren. Ons munt- en penningkabinetzoo bijzonder rijk aan Germaansclie en Romeinsche oudheden is dan ook geregeld bijgehouden. Menig gedenkstuk van den roem van het voorgeslacht menig overblijfsel van vroegere kunst en beschaving is door ons voor den ondergang behoed en daaraan eene eer volle plaats in het museum aangewezen. Daar prijkt ook thans de voor de kennis van Zeelands oudheid en geschiedenis onschatbare Zelandia illuslrafa welke het genootschap niet zonder aanmerkelijk geldelijk bezwaar ten vorigen jare door aankoop heeft verkregen en die thans de kern uitmaakt van al zijne Zeeuwsche zaken. Die aanwinst, hoe belangrijk op zich zelvezoudeeven wel toch weinig voordeel aanbrengen, zoo men zich tot een enkel bewaren van dien schat wilde bepalen voor taan is het onze pligtdien te verrijken met al hetgeen daarin eene plaats verdientmet alles wat het heden aan- biedt en wat de toekomst zal opleverenten einde Zee lands geschiedenis daarin op zulk eene uitmuntende wijze geïllustreerd door alle eeuwen heen aanschouwelijk worde voorgesteld. De herinnering levendig te houden aan Zeelands groote mannen uit vroegere dagen ligt eveneens op den weg der bemoeijingen van het Zeeuwsch genootschap der weten schappen gelijke huldeals het weleer eenen Hadrianus Junius heeft gebragtvoegt ook eenen Marnix van St. Aldegonde; weldra zal het trachten ter zijner eere een gedenkzuil te Souburg te stichten. Doch niet alleen door dergelijke zigtbare teekenen uit zich de erkentelijk heid van het nageslachtdaarwaar het de gelegenheid is gegeven om de groote verdiensten der vaderen door de eigen vruchten van hunnen geest in het licht te stel len of op andere wijze door den druk te vereeuwigen heeft het eene niet minder loffelijke taak te vervullen. Zij wordt ook ons ten pligt gesteld. Zoolang een werk als het Graafschap van Zeeland van J. van Grijpskerke nog in handschrift in onze boekerij blijft berustenzoo lang aanteekeningen als diewelke door prof. J. W. te Wa ter en mr. S. de Wind zijn bijeenverzameld als een ver volg op P. de la Rue's Geletterdstaatkundig en held haftig Zeelandnog ongebruikt in de portefeuilles slui meren zoo lang zoo menig gewigtig opstel van Lambrecht- sen, Verheye van Citters en van zoovele anderen, in de kassen des genootschaps blijven liggenzoo lang het al het wetenswaardigewat daarin is vervatniet algemeen door den druk zal hebben bekend gemaakt en verspreid, zoo lang mogen wij ons niet bevredigd achten en zou 43

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 1865 | | pagina 22