r 65 64 van met enkele voorwerpenaan het strand gevonden in de. nabijheid der oude begraafplaatso. a. een lemmer van een zwaard zonder bijzondere kenmerkeneen goed gecon serveerde stijgbeugel, benevens een ring, afkomstig uit eene der doodkisten. De heer I. de Kanter schonk aan het genootschap een drietal voorwerpen in 1827 bij uitgravingen te Aardenburg gevonden namelijk een gouden ringvoorzien van eene afbeelding onder glas van een kikvorsch en de letters P.h., opgedolven ter plaatse waar in 1672 die stad door de Fran- schen werd aangevallen. Voorts een koperen Mariabeeldje, met een tangetjewaarop de woordenAve Maria Mater Deien een (geschonden) lampjebeide gevonden in de zoogenaamde kloosterweidewaar eertijds het graauwen zus terklooster heeft gestaan. Aldaar vond men eene reeks van gemetselde elk afzonderlijk overwuifde grafkeldersin een van welke dit Mariabeeldje lag, nevens het gebeente een mensch. Deze verzameling nader afzonderlijk omschreven in den hierbij gevoegden catalogusbiedt een zeer bezienswaardig geheel aan. Harst Lz. aan het genootschap geschonken. Boven dien mantel is een schoorsteen samengesteld uit blauwe tegels zoogenaamd //blauw speelgoed,” een geschenk van den heer A. M. Tak in het midden waarvan vijf en twintig gekleurde tegelste samen eene voorstelling van den land bouw met een berijmd onderschriftte zien geven. Aan weerszijden van dat middelstuk zijn zes dergelijke tegels ingemetseld vertoonende de beeldtenissen te paard van de prinsen Frederik Hendrik en Willem Friso van Oranje. Onder den schoorsteen zijn allerlei schoorsteenbenoodigd- heden geplaatstwaaronder enkeledie zeer zeldzaam zijn geworden. De ruimte ontbrak om eene gebeeldhouwde bedstede, aan het genootschap te koop aangeboden te kunnen plaatsen. Tegenover den schoorsteen werd geplaatst de groote eiken houten kamerkas met kunstig en smaakvol lofwerk ver sierd een geschenk van jhr. mr. D. G. van Teijlingen. Zij strekt tot bergplaats van eenige ouderwetsche boeren en boerinnen kleedingstukken. Midden in het vertrek staat eene eikenhouten tafel op massieve pooten, in bruikleen afgestaan door het provin ciaal bestuur van Zeeland en uit zijne griffie afkomstig op welke tafeldoor het genootschap van een nieuw blad voorzien eenige zeer belangrijke huishoudelijke snuisterijen zijn tentoongesteld. Aan die tafel zijn zitplaatsen opengehouden voor een Walchersche boer en boerinin de oude kleederdracht aan welker vervaardiging wegens de vele daaraan verbon den kosten nog geene geheele uitvoering kon gegeven wordendoch waarvoor reeds eenige voorbereidende maat regelen zijn genomen. Eene glazen hoekkast bevat een aantal belangwekkende voorwerpen veelal geschenken of aangekocht uit de daar voor door particulieren beschikbaar gestelde geldendoch eene beschrijving van al wat men hierin en vooral ook rond In de bestuursvergadering van den 2 April 1881 werd aan dr. J. G. de Man en den heer F. Nagtglas opgedra gen meergemeld bovenvertrek in te richten tot ouder wetsche kamer waarvoor door het genootschap eene niet onbelangrijke som beschikbaar werd gesteld en reeds een aantal voorwerpen ontvangen waren. De uitvoering der betimmering werd opgedragen aan den heer C. L. van Sorge, die het vertrek verrijkte met eene antieke deur en een in dienzelfden trant bewerkt venster. Veel zorg werd besteed aan het plaatsen van de gebeeld houwde houten schoorsteenmanteluit het begin der zeven tiende eeuw afkomstig uit het huis op de pottenmarkt wijk letter K n°. 412 en door den heer J. J. van der

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 1884 | | pagina 34