61 de volgende mededet- denzelfde palaeo-ethnographie de prae-historische In de op den eersten Woensdag van April gehouden alge- meene vergaderingen werd overeenkomstig het voorschrift der wet het jaarverslag door den secretaris uitgebracht behalve in die van 6 April 1892toen de secretaris door familieom standigheden verhinderd was op te treden en het jaarverslag tot November daaraanvolgende werd uitgesteld. In de algemeene vergadering van 6 April 1887 werd door dr. H. Japikse de uitkomst medegedeeld van het door hem de in het //Com dr. A. van Ren in December 1890 van dr. J. G. de Man over eetbare aarde zoogenaamde ampoh of ampoch 1 in Maart 1891 van denzelfdeover den ondergang van Reimerswaal in November 1891 van den heer J. A. Frederiks, omtrent [iet op 27 Augustus van dat jaar te Brussel gehouden archeologisch congres (voornamelijk aan gewijd) en over het door de leden aan werkplaats te Spiennes bij Mons gebrachte bezoek; in dezelfde vergadering van dr. F. P. J. Sibmacher Zijnen over den St. Albert- en den St. Pieterspolder onder Philip- pine, naar aanleiding van eenige andermaal door mr. L. Stevens te Amsterdam aangeboden kaarten; in Januari 1893 van den heer M. H. van Visvlietover Je Burlesque Notulen der staten van Zeeland van Michielsen naar aanleiding van een onlangs aangekocht exemplaar. De vergadering van Januari 1891waarin de aangewezen spreker door gezondheidsredenen verhinderd was op te tre den was gewijd aan eene bespreking door dr. F. P. J Sibmacher Zijnen van eene collectie kaarten en teekeningen betreffende Zeeuwsch-Vlaanderenaangeboden door mr. L. Stevens te Amsterdamen aan eene voordracht van dr. H Japikse over de beteekenis van Christiaan Huygens voor de wetenschap en de voornaamste door hem gedane ontdekkin gen toegelicht door proeven. Na afloop van de lezing werd in nagenoeg alle vergade ringen verslag uitgebracht omtrent de ingekomen boekwer ken van historischen en literarischen aard door de heeren J. J. M. de Borst Verdoom en M. H. van Visvlietomtrent de mathematische en physische door dr. H. Japikseomtrem de handschriften door den heer M. H. van Visvlietomtren de aanwinsten der Zelandia iUustrata door dr. F. P. J. Sib macher Zijnenomtrent penningen en muntengeschied kundige voorwerpen fossilia en naturalia door dr. J. C. de Man of den heer J. A. Frederiks. Van meer uitvoerigen aard waren lingen In November 1885 van dr. J. C. de Man over eene vo gelsoort //de notenkraker”, naar aanleiding van een destijds geschoten exemplaar in Januari 1886 van denzelfde over de vrouwendracht ten plattenlande voornamelijk in Walcheren in December 1886 van denzelfdeover pendium de medicine dosimétrique” van terghem behandelde geneesleer in December 1889, van den heer A. Walraven, over Welsinge en de kerk aldaar in den zoogenaamden Welsinge- polder 60 9 Opgenomen in het ArchiefVII, 3. Deze aarde is alleen bekend bij het Maleische rasin de boven landen van Sumatra en op Java (o. a. te Kediri). Zij wordt meestal ge bruikt door jonge mannen en vrouwende oorzaak daarvan is onbekend, n de Padangsche bovenlanden vindt men witte roodbruine blauwe en grijsroode ampoh, welke doorgaans door pottebakkers tot een koekvorm wordt gegoten. Zij bestaat uit kiezelzure aluinaardekoolzure kalk benevens sporen van ijzer en van betumem Het eten er van klimt tot een hartstocht en veroorzaakt bloedarmoede en apathieconstipatie en uitputting. Velen lijden aan chronische proctitis en aan den ingewands worm, bekend als ankylostomum duodenale. (Zie Geneesk. Tijdschrift Indië, V, bladz. 808).

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 1893 | | pagina 35