65 64 het nieuwe Bibliotheek en verzameling handschriften. Met de overbrenging der verzameling» gebouw staat in verband de verandering in concierges. - gaf te kennen, dat hij er o taak in het nieuwe gebouw op zich te zijn verzoek bleef hij uitwonend bondenonder verplichting om gebouw voor te zijn. De bibliotheek is in de laatste negen jaren geregeld toe- /enomen door ruiling van periodieke uitgaven met binnen- en buitenlandsche genootschappendoor tijdschriftenRegee- ringsuitgaven en geschenken. Vermelding verdienen in het bijzonder de herhaalde kost bare zendingen boekwerkenvoornamelijk betreffende de vroe gere betrekkingen tusschen Nederland en Amerikawelke ons medelid, de heer J. R. Planten, consul-generaal der Ne derlanden te New-York, ons door bemiddeling van den heer Nagtglas 1) met de meeste heuschheid en onbekrompenheid doet toekomen. Hem worde hier de verzekering gegeven, dat directeuren en leden zijne vrijgevigheid en belangstelling in het genootschap ten zeerste op prijs stellen. Als bepaaldelijk Zeeland betreffende worden de volgende aanwinsten genoemd: K. Baart, Westkappellehare bevolking, Westkapelsche dijk; een gedenkschrift ter gelegenheid van de onthulling van het Bellamy-gedenkteeken te Vlissingen, aan mr. A. M. Be- cius aangeboden op de daarin vermelde gronden C. P. van Eeghen Jr., Adriaan van Eeghemdoopsgezind ieeraar te Middelburg, 16551709; Jacobus Eyndius van Haamstede Convivalis senatus super pace Hispana cum poëmatiis met eene eigenhandige opdracht aan Beaumont te Middelburg; M. kokkerstatistiek der gemeente Middelburg Mr. J. van de Graft, de graveerplaten en eenige afdrukken der teekeningen behoorende bij diens werk over de Mid delburgsche tapijtfabriekengeschonken door zijne weduwe mevr. J. de Eremery geb. H. Hisser te ’s-Gravenhage De bibliotheek en de verzameling handschriften zijn beide na de overbrenging naar het nieuwe gebouw geheel nieuw geordend en verkeeren in uitstekenden staat. Gedrukte catalogussen zijn van geen van beide voorhanden daar de oplage is uitgeput. Eene nieuwe uitgaaf is dringend noodzakelijk, vooral voor de bibliotheek, welke sedert 1882 aanmerkelijk is uitgebreid, doch wordt om financieele rede nen. uitgesteld. De bibliotheek en de verzameling handschriften erlangden eene rijke aanwinst door de reeds boven (blz. 55) vermelde hoogst belangrijke collectie geschriften en boeken waarvan vele geannoteerd nagelaten door wijlen mr. E. M. Lants- heerden scherpzinnigen en geleerden bewerker der Zelan- dia illustrata. Onder goedkeuring der schenkster is van een en ander eene bijzondere verzameling aangelegd, gelijk di' indertijd ook geschied is met de schriftelijke nalatenschap van dr. J. ab Utrecht Dresselhuijs. Door de heeren E. Nagtglas en dr. J. G. de Man is van Jé collectie-Lantsheer een inventaris opgemaakt. sche schedels), dr. de Erey uit Parijs (schedels) prof, dr K. Zangemeister te Heidelberg (Nehalennia’s). .•en naar het personeel der De custos van het oude gebouw, P. C. Tevel. »p zijn leeftijd tegen opzag dezelfde nemen. Overeenkomstig aan het genootschap ver gedurende den tijd dat het het publiek is opengesteld, daarin werkzaam Als inwonend concierge werd met ingang van I November 1888 aangesteld O. J. van Santen. Hem werd op zijn verzoek met ingang van 15 Eebruari 1892 eervo] ontslag verleend en in zijne plaats benoemd O. Machielse. Deze gaf daarvan herhaaldelijk in de Middelburgsche courant verslag.

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 1893 | | pagina 37