84 85 bewaard de uitbarsting te voor het erf van een stuk guano l de uitbarsting Verder vallen de volgende aanwinsten te vermelden eene hoeveelheid asch, afkomstig van Krakataudoor den heer Soetbrood Piccardt zijner woning te Batavia opgevangen; een groot stuk lava, van dezelfde uitbarsting afkomstig, in zee opgevischt, van den directeur P. de Bruijne; een Diodon of opblazer van denz elfde exotische reptilia zijn, evenals onderscheidene steenkoralen, nog niet in de verzameling geplaatstomdat zij niet gedeter mineerd waren. Dit laatste geldt ook voor eene groote hoeveelheid Indi sche schelpen, welke voorshands in ledige laden zijn opge borgen. Verder is bijeengeplaatst eene verzameling schedels van kleine zoogdierenvogels en schildpadjesen is nog afzonderlijk eene plaats gegeven aan een fraaien Rhinocerosschedelaan een van den Hippopotamus en aan drie olifantstandenwaarvan een was doorgezaagd. Twee schedels van gipsbehoorende bij het systeem van Gall, zijn eveneens bewaard. De opgezette dieren hadden te veel geleden om te worden; hierop maakten uitzondering eene kleine Nijl- krokodileen bunsing en een groote rogsoort van kaap Bom- bijes Voor het genootschap van belang was vooral eene verzameling van inlandsche kevers, kapellen en andere insecten. Behalve een kistje met de verschillende phases van den zijdeworm, twee groote doozen met vlinders en een met varia, waren er nog 12 keurig achter glas geconserveerde kistjes met de ver schillende orden van insecten. Onder de insecten waren nog vier coloradokevers op liquor. De inlandsche vlinders, torren, vliegen enz. zijn toever trouwd aan de zorgen van mejuffrouw de Bruijnedirectrice des genootschapsdie deze opnieuw gerangschikt en zooveel mogelijk gedetermineerd heeft. Deze collectie is een zeldzaam bewijs van den wetenschap - pelijken ijver, waarmede een met bezigheden overladen neesheer de voortbrengselen der natuur, die hem belangrijk voorkwamen, heeft bijeengebracht, waartoe zijn lang leven en zijn omgang met plattelandsbewoners ook veel konden bijdragen. Hij bewees een echte navolger te zijn van zijn beroemden stadgenoot dr. Job. Baster. De collectie is in goede orde overgekomenal hadden enkele voorwerpen, bv. vogelgeraamtenveel geleden. Jammer dat geen catalogus met opgaaf van de plaatsnamen bij de vei zameling gevoegd was. Ettelijke voorwerpen vooral schedels en foetus tot de menschen-anatomie behoorendeevenals enkele patho- logica zijn als niet in het Zeeuwsch genootschap tehuis behoorende geplaatst in de preparatenkamer van het gastin, te Middelburg. Gaarne zoude de conservator de verzameling in een afzon derlijk lokaal bijéén hebben gehouden, doch daarvoor ont brak de ruimte. Intusschen zijn de voorwerpen zooveel mogelijk bewaard en bij de collectie van het genootscha. waar uit den aard der zaak reeds veel voorhanden was ing deeld. Behalve de op de vorige bladzijde vermelde inlandsche eieren werden o. a. in de verzameling aangetroffen: eieren van den struisvogelvan den casuarisvan den alligator schildpadden, eetbare vogelnestjes uit Indië, en een groot stuk puimsteen, afkomstig van van Krakatau. De verzameling bevatte vele en daaronder fraaie schil den van schildpaddeneen zeer grooten zeepalingenkele merkwaardige vormen van dieren op liquorzooalseen soort van Physaliseen merkwaardige Nereidebekend als Hermione hystrixeen pad uit MexicoPhrynosoma orbiculare een zeer groote Aphrodite, een groote Carcinas moenas en groote Anatifen. Een tiental flesschen met slangen en andere

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 1893 | | pagina 47