Nieuwe documentaire Tijdgravers: over de conservatoren van het Zeeuws Genootschap Vang het Zeeuwse leven. Sla het op, bewaar het in stofvrij papier en plastic, plak er namen, data en plaatsen op. Dat is wat het Koninklijk Zeeuws Genootschap der Wetenschappen doet. Al 251 jaar. In 2019 werd het 250-jarig bestaan groots gevierd, beschermvrouwe prinses Beatrix was erbij. Nu, als een verrassende na- brander, heeft Fifi Visser een film gemaakt over de conservatoren van het genoot schap: 'Tijdgravers'. Over de tientallen vrijwilligers die zich verdiepen en verliezen in de botten, schelpen, fossielen, schedels, tekeningen, kaarten, handschriften, opgezette vogels, schilderijen en wat al niet meer. De ondertitel verduidelijkt: 'Be richten uit het pakhuis van de eeuwigheid.' Maandag 1 juni gaat de film in pre mière in Cinema Middelburg. Eerst denk je: het Zeeuws Genootschap, belegen, stoffig, saai. Dan zie je conservator Mark Bosselaers met het fossiele achterhoofd van een kleine walvis in de weer. Lange witte baard, mooie Vlaamse tongval, hij wijst op het trommelvlies, de neusgaten, het spuitgat. De kleine botten die in het binnenoor thuis horen - het hamertje en het aambeeld - heeft hij er los bij. Wil len weten hoe de evolutie in zijn werk is gegaan, hij noemt het een 'mentale ziekte. "Ik kan niet ontkennen", hoor je hem zeggen, "wie hier in het depot zit, elke week, elke maand, dat zo'n mens een beetje wereldvreemd is" Om er meteen aan toe te voegen: "Door die wereldvreemde mensen hebben we meer inzicht in hoe onze wereld gebouwd, geconstrueerd is" Wereldvreemde mensen, daarmee doelt hij op zichzelf en zijn mede-conser vatoren, meer dan twintig in totaal. Fifi Visser noemt haar film 'een ode aan de conservatoren van het Zeeuws Genootschap! Ze laat ze ieder voor zich hun fas cinatie etaleren. Op zo'n manier dat je als kijker ook enthousiast wordt. Hoor bioloog Gerard Heerebout tussen de opgezette vogels en dieren op 'sterk water': "Door al die objecten zie ik de achterliggende geschiedenis. De zeevaart in de zuidelijke Atlan tische Oceaan, de verandering in het watersysteem van de Ooster- schelde. Het is onze geschiede nis, het hoort bij ons, het is een deel van onszelf. Het is allemaal dood, maar voor mij leeft het" Documentaire: Tijdgravers 23

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 2020 | | pagina 24