in het tijdschrift Zeeland (29.3) door de hoofdredacteur Gerard Heerebout, voor al ook voor haar meer dan 80 bijdragen over via ruilabonnementen binnengeko men publicaties. Onbetwistbaar heeft Truus Trimpe Burger-Mekking het ruilverkeer een gro te impuls gegeven en wel zodanig, dat het bestuur in 1999 besloten heeft haar voor dit werk als aparte conservator te benoemen. Nu in 2020 adviseerde de commissie geen nieuwe conservator te benoemen. De commissie is van mening dat er in principe geen sprake is van een aparte collectie, daar de werkzaamhe den tegenwoordig vrijwel uitsluitend administratieve handelingen beslaan. De binnenkomende publicaties worden van een Genootschapskenmerk voorzien en opgenomen in het bestand van ZB| Planbureau en Bibliotheek van Zeeland (Zeeuwse Bibliotheek) en zijn daarmee onderdeel van de collectie Boeken. Daar bij komt dat het aantal instellingen dat bereid is tot ruilverkeer in een rap tempo afkalft. U zult voortaan bij het verslag van de conservator Boeken ook informatie over het ruilverkeer aantreffen. Tot haar spijt moet de commissie vaststellen dat sedert 2016 geen opgave ontvangen is van de conservator Muziekinstrumenten. In het jaarverslag over 2019 ontbreekt in de opsomming de naam van de conservator. De vacature conservator Gesteenten en Mineralen, onderdeel van de collectie Natuurhistorische Voorwerpen, kon in het verslagjaar nog niet opgevuld worden. Werkzaamheden Het zal weinig verwondering wekken dat de commissie in 2020 vooral heeft ge sproken over de effecten van de coronamaatregelen voor de conservatoren. De vergadering heeft geprobeerd de beherende instellingen met inachtneming van de landelijke, per branche afgesproken regels te bewegen de collecties optimaal toegankelijk te laten zijn voor de conservatoren van het Genootschap. In het verslagjaar heeft de commissie diverse adviezen voor het bestuur opge steld met betrekking tot schenkingen en aankopen. In de verslagen van de diverse conservatoren en in de bijlage worden deze respectievelijk opgesomd en nader toegelicht. De weg van een aanwinst van moment van aanmelding bij de commis sie tot de definitieve plek in een depot van een van de beherende instellingen gaat over verschillende schijven. Om ontsporingen te voorkomen hanteert de com missie een schema dat in het verslagjaar verder uitgewerkt en uiteraard bijgehou den is. Met dit instrument is in een oogopslag zichtbaar in hoeverre een bepaalde aanwinst administratief, fysiek en digitaal ter plaatse is aangekomen. Verzamelingen 29

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 2020 | | pagina 30