Jaarverslagen van de Conservatoren over 2020 Archeologische Voorwerpen De conservator A. Feldbrugge bericht als volgt: Staat van de collectie Veel artefacten in deze collectie zijn in goede staat. De klimatisering van de de pots is bij Erfgoed Zeeland zeer goed en bij het Zeeuws Museum goed. Vooral voor de metalen voorwerpen is dit van groot belang. Wel maak ik me wat die metaalcategorie betreft zorgen over het onderhoud. Dergelijke voorwerpen die nen met zekere regelmaat gecontroleerd te worden en eventueel opnieuw gecon serveerd te worden door een specialist. In het Zeeuws Museum gebeurt dat zeer zorgvuldig zodra een object naar een tentoonstelling gaat. De keerzijde daarvan is, dat als een object nooit geëxposeerd wordt, er geen controle door een restaura tiespecialist plaatsvindt. Begrijpelijk, want conservering is kostbaar. Maar dit kan gevaarlijk zijn voor sommige artefacten. Wat betreft de objecten die in het Zeeuws Archeologisch Depot (ZAD) liggen is de Provincie in discussie met de stichting Erfgoed Zeeland over de financiering van conservering. Op dit moment is het nog steeds niet helder wanneer en hoe veel objecten per jaar aan de beurt kunnen komen. Met name veel van de metalen artefacten uit de collectie J.A. Hubregtse zijn heel kwetsbaar. Ze zijn gevonden in de duinen van Schouwen, in het zand. Ze zijn daarom veel sterker gecorrodeerd dan bijvoorbeeld de vondsten uit de kleibanken van Walichrum, doordat die laat ste lang van zuurstof afgesloten zijn gebleven. Ook de papieren nalatenschap van Hubregtse vraagt nog heel veel creatief denkwerk en moet nog verder ontsloten worden. 33

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 2020 | | pagina 34