Gebruik van de collectie Wegens succes en om financiële redenen besloot museum Terra Maris in overleg met ons om onze jubileumtentoonstelling Vikingen op Walcheren? - vondsten, verhalen, feiten en fabels tot maart 2022 te verlengen. Het RMO in Leiden wilde twee objecten toch graag terug: het kwetsbare houten ABC-plankje en de bronzen heupketting. De lepelboor mocht nog een jaar blijven. Uit het Noordelijk Archeologische Depot in Nuis kregen we enkele artefac ten van het strand van Walichrum in bruikleen, ooit gevonden en gedoneerd aan het Fries Genootschap door de familie Van Sminia. Hieronder bevonden zich vier vermoedelijke amuletjes, twee in de vorm van Tor- of Wodanhamertjes en twee lanspuntjes, die waarschijnlijk zéér vroegmiddeleeuws zijn. De Brusselse archeoloog Pieterjan Dekkers, op dat moment werkzaam in Denemarken, wijdde net een studie aan dit soort voorchristelijke amuletjes en wil deze objectjes daar graag in meenemen. Voornoemde artefacten uit Nuis behoren weliswaar niet tot de collectie van het KZGW, maar vertellen wel samen met 'onze' voorwerpen het verhaal van Walichrum. Eigenlijk is het jammer dat ze ooit Zeeland hebben verlaten. De Middelburger Patrick de Jongh leent ons een door hem gevonden kruis- fibula. Samen met nog enkele kruisjes werd een hoofdstukje amuletten aan de tentoonstelling toegevoegd: christelijk en voorchristelijk. Door de strenge veiligheidsmaatregelen was het museum veel gesloten van wege de coronapandemie. In december heeft Terra Maris daarom nogmaals een verlenging aangevraagd, nu tot en met eind maart 2022. Elk nadeel heeft zijn voordeel: zo kan ik nog een paar wetenschappers blij maken met onderzoek; zie hieronder. Conservatoren 43 H Een aantal van de artefacten door de familie Van Sminia in 1890 op het strand Domburg-Oostkapelle gevonden en ge schonken aan het Fries Genootschap. Het Torhamertje en het lanspuntje zijn nu in de tentoonstelling in Terra Maris te zien. Met dank aan het Noordelijk Archeologisch Depot in Nuis.

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 2020 | | pagina 44